Kamu hastanelerinin ödeme gün süresi 540 günü aştı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Kamu Hastanelerinin 540 gündür medikal firmaların alacaklarını ödemediğini belirterek, medikal sektörünün iflasta olduğunu söyledi.

Kamu hastanelerinin ödeme gün süresi 540 günü aştı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Kamu Hastanelerinin medikal firmaların alacaklarını ödememesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Alacakların yüzde 25’inden feragat eden firmalara dahi ödeme yapılmadı

Halk sağlığının tehdit altında olduğunu ifade eden Kaya, “Kamu hastaneleri tıbbi malzeme ve hizmet alımı yaparken üstlenici medikal firmaları ile yaptıkları sözleşmelerde yer alan ödeme süresi hükümlerine uymadıklarından ilimizde faaliyet yürüten medikal firmaları ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Ülkemizde ve dünyada etkili olan Covid-19 salgını döneminde bile tüm kamu hastanelerin malzeme ve hizmet desteğini devam ettiren sektör artık durma noktasına gelmiş durumdadır. Son üç yıl kendi olanaklarıyla malzeme tedarik eden medikal firmaları, bankaların kredi limitlerini askıya almaları ve kredi limitlerini düşürmeleri nedeniyle ürün temin ve tedarikinde zorlanmaktadırlar. Medikal firmalarının kamudan alacaklarının vadesi 540 günü (18 Ay) aştı. Geriye dönük ödemeler yapılamadığından daha önce hastaneler alacaklı firmalara alacaklarının %25’inden feragat etmeleri halinde ödemelerini alabilecekleri belirtilmiştir. Kamu hastanelerinin bu tutumlarına karşılık birçok firma çaresiz kalıp feragatı kabul etmelerine rağmen alacaklarını alamamışlardır. Kamu Hastaneleri Sözünü Tutmayarak Halk Sağlığını Riske Atmaktadır. Kamu hastaneleri feragat sürecinden sonra ödeme vadelerini düzeltileceklerini beyan etmelerine rağmen halen hiçbir adım atılmamış, sektör bu belirsizlikle iflasın eşiğine gelmiştir. Hastaneler artık tıbbi malzeme ve hizmet alamaz duruma geldiklerinden hastalar mağdur edilmekte, çok ciddi halk sağlığı sorununu ortaya çıkmaktadır” diye belirtti.

Tigris Haber

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER