Kamu hastanelerinde 'İstifa furyası yaşanacak' uyarısı

CHP sağlık politikalarından sorumlu Genel Başkan Danışmanı Coşkun Bel, Covid-19 sürecinde sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, “Önümüzdeki dönemde, Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu hastanelerinde istifa furyası yaşanacak” dedi.

Kamu hastanelerinde 'İstifa furyası yaşanacak' uyarısı
Uzun yıllar sağlık alanında gazetecilik yapmış olan CHP'li Bel, pandemi nedeniyle sağlık çalışanlarının istifa ve emeklilik işlemlerinin durdurulduğuna dikkat çekti.

"İSTİFA FURYASI YAŞANACAK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya "Bir yılı aşkın süredir, sahada fedakârca görev yapan sağlık çalışanlarına iki maaş bayram ikramiyesi verilmelidir. Ayrıca çok acil olarak covid-19 meslek hastalığı sayılmalıdır" çağrısında bulunan Bel, şunları söyledi:

"Sahada görev yapan sağlık çalışanlarıyla konuştum. Hepsi kızgın ve öfke içindeler. Şu an itibariyle istifalar ve emeklilik işlemleri durduruldu. Ancak önümüzdeki dönemde, Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu hastanelerinde istifa furyası yaşanacak. Buradan Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya sesleniyorum. Şu anki kamu hastanelerinde zaten kamu çalışanları, hekim, hemşire ve sağlık personeli yetersizliği had safhadadır.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Bu olası istifalarla birlikte, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler çok güç durumda kalabilir. Bu noktada Sağlık Bakanlığı'nın olumlu adım atması gerekiyor. Sağlık çalışanları da Sayın Bakan'dan müjdeli haberler bekliyor. Bir yılı aşkın süredir, sahada fedakârca görev yapan sağlık çalışanlarına iki maaş bayram ikramiyesi verilmelidir. Ayrıca çok acil olarak covid-19 meslek hastalığı sayılmalıdır. Bakanlığın atacağı bu olumlu adımlar sahada görev yapan sağlık çalışanlarının motivasyonu yükseltecektir.”

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2021, 23:17

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşireler sağlık memurları
hemşireler sağlık memurları - 7 gün Önce

ALLAH aşkına akıl sahibi biri bunu bizlere anlatsın çünkü yüzlerce sağlık çalışanı bizlere yapılanları bir türlü anlamıyor bu zülüm bu düşmanlık nedendir Beyler sağlıkçılar uzaktan değil birebir temas halindeler ek ödeme 6 ay oldu yok,esnek çalışma yok,izin yok ADALET bunun neresinde,sağlık sınıfı tükendi bitti.bir taşeron kadar değeri kalmadı.öğretmenler olsun okul idarecileri olsun uzaktan da olsun tam ek ders ücretlerini alırken bizler çalıştığız halde alamıyoruz hadi bunu anlatın Allah aşkına

İstifa etmeleri yasak..
- tatil yasak
idari izin yasak.
. tek kalem maaş yasak
. - Durmaları, nefeslenmeleri yasak..
- Tüm memurlar esnek çalışırken, onların esnek çalışması yasak..
- Ek ödeme almaları yasak..
bayram ikramiyesi yasak
- Covid olan her vatandaşa 10 gün karantina süresi verilirken, onlara yalnızca 7 gün veriliyor, 10 gün beklemeleri yasak..
- Temaslı vatandaşlar karantinaya alınırken, onlar temaslı bile olsa çalıştırılıyor, dinlenmeleri yasak.
. - Ekonomik olarak desteklenmeleri yasak..
- Salgın döneminde bile seyyanen zam almaları yasak..
- 3600 ek göstergeden gösterilmeleri yasak..
* Ee hani ne oldu balkonlardaki alkışlar, ışıkları yakıp söndürmeler, onlar başımızın tacıdır demeler? Hepsi hava, hepsi boş..

* Sağlık çalışanlarımızı üç gün alkışladık, sonra yine unuttuk. Unuttuğumuza dair son kanıt da, iki gün önce Covid-19 önlemleri kapsamında yayınlanan son genelgedir. Bu genelgede sağlık çalışanları yine yoklar.. Onca çağrıya, onca uyarıya, onca seslenişe rağmen yine yoklar.. Haklarını istiyorlar, ancak bir türlü verilmiyor, alamıyorlar.

Her genelgede, her kararda umutla yukarıda saydığım sıkıntıların düzeltilmesini bekliyorlar, fakat nafile.. Sağlık Bakanlığı onlara karşı kör oldu, sağır oldu, dilsiz oldu. Ne duyuyor, ne görüyor, ne konuşuyor. Son genelgede, kronik hastalığı ve 10 yaş altı çocuğu olan tüm memurlar idari izinli sayılırken, aynı durumdaki sağlık çalışanlarının idari izinli sayılmaması, onlara son darbeyi de indirdi.

kamuda en düşük maaşı almak serbest,
çalışıp hasta olup ölmek serbest,
şehid sayılması yasak
şiddet serbest
.herşey dahil toplam maaşlarımız 4700 tl iken emsal meslekler polis 7000 tl tek maaş ,astsubay 8500 tl tek maaş ,öğretmen 6500 tl maaş zabıta 5600 tl maaş bekçi 5300 tl maaş imam 5100 tl maaş nereye kadar böyle çalışacağız nereye kadar böyle görmezlikten gelineceğiz.

24 saat esasına göre çalışmak serbest depremde selde bütün doğal afeltlerde sınırda salgın hastalıklarda göreve koşmak serbest emeklerinin karşılığını vermek yasak böyle bir bakanlığın personeli olmaktan bu meslekleri yapmaktan tiksiniyoruz hemşireler ve sağlık memurları olarak...
onca hükümetler geldi geçti ama sağlık çalışanları hiç bu kadar ötelenmedi değersiz olmadı sahipsiz olmadı elinde ne varsa alındı
bir meslek altında üç mesleği icra ediyoruz hasta bakıcılık,refakatçılık,hemşirelik sağlık memurluğu varmı böyle birsey ve bunun karşılığında kamuda en düşük maaşı alıyoruz

ölümüne çalışıyruz servisler tıka basa dolu anadan doğma bir şekilde yatan hastaların altını temizle bokunu al sil yıka sondası idrarı kanı gece gündüz tedavileri nöbetten nöbete gir çık enfeksiyonu bulaşıcı hastalığı ile uğraş yemeklerini yedir giydir vbvb ama gel gör ki bu kadar yoğun ve iş yükü fazla olamsına ragmen düz memurdan taşerondan daha düşük maaş al

Sağlık Müdürüne 45.000 lira
Sağlık Müdürüne 45.000 lira - 6 gün Önce

Bize tek kalem maaş ödemesi de yeterli. Ek ödemeyi kendi adamlarına veriyorlar, bize vermiyorlar. Sağlığın yükünü çekene ödeme yok, AKP'ye yakın olup da koltuklara oturtulanlar her ay tıkır tıkır ek ödeme alıyor. Önceden böle bir şey yoktu. Bundan kimsenin haberi yok. Bu haksızlık son bulmalı. Bir sağlık müdür 45.000 lira para almamalı.

Elif
Elif - 6 gün Önce

Bizi de görün başkanım yeter artık çok yorulduk yıprandık inan herkesin maddi destege çok ihtiyacı var. Bizler yıllarca nöbet tutmaktan yorulduk çoçuklarımızı iyi bir egtim veremedik nöbet tuttuğumuz içinde çoçuklar perişan olmasın diye yıllarca özel okullara gönderdik kazandımızın çogunuda okullara verdik ve şuan özel okullarda okuyan birsürü saglıkcı arkadaşların çoçuklar var napalım çoçuklarımıza manevi olarak ilgilenemiyoruz onuniçin de özel okullara üniversitelere gönderiyoruz saglıkcıysan sadece memur maaşına bakıyorsan işimiz zor. O zaman nerede nöbet var oralara koşup çoçukların okul taksitlerini ödüyoruz hiçbir arkadaşım bu nöbet paralarına kendi şahsi ihtiyaç için harcamıyor sadece çoçuklarımız okusun diye kullanıyorlar. Sayın bakanım karı koca iki hemşire veya saglık memuru bu maaşlarla nasıl okutalım. Onun için bizler performansın üstünün üstünde çalışıyoruz ki nöbet parası alalımda çoçukların egtim giderini karşılayalım. Bakanlıkca bir anket yapın inanın bunu göreceksiniz bizler manevi olarakta maddi olarakta çıkmazdayız bizlerinde maddi olarak destege çok ihtiyacımız var. Lütfen performans döner var demesinler bu döneri hemşire ebe saglık memuru almıyor bunu bilin.

mehmet aygün
mehmet aygün - 6 gün Önce

Asıl dibe vurmuş, tükenmiş olanlar birinci basamakta görev yapan filyasyon yapan haftanın 7 günü koşturan adamı bunun karşılığıda verilmeyen ve istifayı göze alamayan, çünkü istifa ederse aç kalacak olan sağlığın ezilen gariban neferlerini düşünün.

hemşireyiz biz
hemşireyiz biz - 6 gün Önce

iki maaş ikramiyemi güldürmeyin insanı acilde çalışıyorum dönüşümlü covit de çalıştık bi tavan ücreti bile alamadık üstelik tavan alan birimler yüzünden tavan uygulaması olan aylarda dönerimizde düştü yani cezalandırıldık resmen keşke vermeselerdi biz her türlü çalışıyoruz sağlığımız oldukça ama bu bi gerçek böyle dönemde bu denli çalışan başka kurum olsaydı eminim gerçekten karşılığını tam olarak verirlerdi. biz ikramiye istemiyoruz biz maaşımıza adam akıllı zam istiyoruz biz sabitimiz emekliliğe yansısın istiyoruz şuan kamunun en düşük maaşı hemşirelere ait bence bu çok kötü biz sadece şimdi değil her zaman çok çalışıyoruz sadece şimdi değil

SIRADAKİ HABER