İlk 800 bine girdiler; Tıp fakültesine kayıt yaptırdılar

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite sınavlarında ilk 1000'e girenlerden yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlara, pandemi koşulları nedeniyle "Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş olanağı" tanınmasına ilişkin uygulamaya dayanılarak bazı yerlerde usulsüz yatay geçiş yapıldığını doğruladı. Üniversite sınavında 800 bininci olup tıp fakültesine kayıt yaptıranlar olduğuna dair şikayetler gündeme gelmişti.

İlk 800 bine girdiler; Tıp fakültesine kayıt yaptırdılar

Bir milletvekilinin, "üniversite sınavında 700-800 bininci sırada üniversite kazanıp, yurt dışında tıp fakültesine kayıt yaptıranların daha sonra Türkiye'deki özel üniversitelere yatay geçiş yaptığı" iddiasını doğrulayan Saraç, "Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri 'O bir müktesep haktır' diyor. Maalesef böyle de bir durum var" dedi.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK ve ÖSYM Başkanlığı'nın bütçeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyondaki görüşmeler sırasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve YÖK Başkanı Saraç, milletvekillerinin eleştiri ve sorularını da yanıtladı.

Saraç, yurt dışından yatay geçiş yapanların olduğunu doğruladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'un ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da milletvekillerinin sorularını yanıtladı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Komisyonda HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, "Türkiye'de üniversite sınavlarında 700 bin, 800 bininci olup yurt dışında tıp fakültesi, diş hekimliği gibi bölümlere kayıt yaptıranların pandemi gerekçesiyle Türkiye'de özel okullara kayıt yaptırdığını" söyledi.

İddiayı doğrulayan Saraç, "700-800 bininci" ifadesinin "iyimser" bir rakam olduğunu belirterek daha alt sıralarda olup da yurt dışından yatay geçiş yapan öğrenciler olduğu, ancak mahkeme kararlarının "kazanılmış hak" kararları nedeniyle bir şey yapamadıklarını anlattı:

"O nasıl kaynaklandı? Pandemi döneminde yurt dışında okuyan öğrencilerimiz ilk binde ise onların doğrudan geçişiyle ilgili bir karar almıştık. Bütün bu düzenlemeler, kanunlar ve mevzuatlar zaten dürüstlük esasında yapılır. Fakat fark ettik ki çok hızlı bir şekilde oraya kayıt yaptırıp yatay geçişle tekrar Türkiye'ye dönme yoluna giriyorlar.

"Dolayısıyla üniversitelere verdiğimiz o yetkide bir kısıtlamaya yeniden gitme durumumuz söz konusu oldu, uyarı yazdık ettik ama üniversitelerin yürüttüğü bir işlem. Gelenlere ne yapacaksınız? Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri 'O bir müktesep haktır' diyor. Maalesef böyle de bir durum var."

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 21:31

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yolsuzluğun Daniskası
Yolsuzluğun Daniskası - 6 ay Önce

İlgili şahısların kayıtları derhal silinmeli ve kimlerin onları aldığı hangi rektörlerin yakınları oldukarı araştırlmalı. Üniversiteler rektörlerin babasının çiftliği olmuş malesef

Saglik memuru
Saglik memuru - 6 ay Önce

bile bile o öğrencileri
üniversiteye alan üniversite yonetimlerine yazıklar olsun

SAĞLIKÇI
SAĞLIKÇI - 6 ay Önce

DEVLET ACZ İÇİNDE KALMAZ.
KİMLERİN ÇOCUKLARI BUNLAR? ARAŞTIRIN.
SONRADA İPTAL EDİN. AZICIK DİK DURUN.
HERİF OLUN YANİ

sefa
sefa - 6 ay Önce

VAYYY BEE !!! MİLYONLARCA ÇOCUĞUN HAKKI YENMİŞ YANİ, SÖZ BİTMİŞ

sonrada
sonrada - 6 ay Önce

Sonrada getirip bunları Bizim başımıza doktor yapıyorsunuz kendilerine hayrı olmayan hastaya ne hayrı olacak ülkede yanlış giden çok şey adam yurt dışında lise bitiriyor en düşük puanla istediği üniversiteye giriyor bizim evlatlarımızda 13 bine giriyor ancak tıppa giremiyor çünkü memur çoçuğu veyahut fakir ancak zengin birmilyonada girse gidiyor yurt dışına ordan geliyor Türkiyeye özel üniversiteye yazıklar olsun

lab.tek
lab.tek - 6 ay Önce

Hocamın bıyıkları ile dudakları arasında bir uyumsuzluk var

adalet
adalet - 6 ay Önce

Olan garibanın çocuğuna oluyor. adalet öldükten sonra mı tecelli edecek, bu dünyada iken göremeyecek miyiz!

...
... - 6 ay Önce

tabi onlara hak. Diğerlerine degil


SIRADAKİ HABER