İl Sağlık Müdürü en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalışacaklarını söyledi

İl Sağlık Müdürü en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalışacaklarını söyledi

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü görevine atanan Dr. Cihan Tekin göreve başlamasının ardından çalışmalarını sürdürüyor. Erzincan Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri ERT Haber’e anlatan Dr. Tekin sağlıkta önemli gelişmeler yaşandığını belirterek halka en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalışacaklarını ifade etti. 

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü görevine atanan Dr. Cihan Tekin göreve başlamasının ardından çalışmalarını sürdürüyor. ERT Şah Medya Yönetim Kurulu Başkanı Birol Dağ ve Haber Müdürü Semih Peker Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin’i makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular. Erzincan Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri ERT Haber’e anlatan Dr. Tekin sağlıkta önemli gelişmeler yaşandığını belirterek halka en iyi sağlık hizmetini sunmak için çalışacaklarını ifade etti.

 Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin; “Erzincan İl Sağlık Müdürü olarak göreve başladım.Kısa bir göz atma fırsatımız oldu. Tabi tüm ilçeleri henüz gezemedim. 3 ilçemizi dolaştık. Bu üç ilçe Otlukbeli, Çayırlı ve Refahiye’ye gittik. Genel olarak baktığımızda buradaki tesislerimizle ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını, personel sayılarının yeterli olduğunu, kendi ölçeğine göre verilen sağlık hizmetinin uygun ve yeterli olduğunu gördük. Geri kalan ilçeleri inşallah bu önümüzdeki hafta içerisinde de bir gezip İlin tüm resmini elde etmiş olacağız diye ümit ediyorum.

Merkezimizi dolaştık. Tabii merkezde yapmış olduğumuz değerlendirmelerde Sağlık Müdürlüğü’nün ana binasının yetersiz olduğunu birimlerin farklı farklı birimlerde, farklı binalarda yer aldığını gördük. Bununla ilgili daha önce Sağlık Bakanlığının ve Sağlık Müdürlüğü çalışması olmuş. Tüm birimlerimizi tek noktada toplayıp burada verilen sağlık hizmetinin biraz daha vatandaşa ulaşım noktasında, kolaylık sağlama noktasında plan ve projelerimizi gerek Valimizin desteği gerek yerel yönetimlerimizin desteği ve vekillerimizin desteği ile birlikte bakanlıkta takip edeceğiz.

Bunun dışında biliyorsunuz 500 yataklı bir hastanemizin inşaatı yüzde yetmiş seviyesine gelmiş. İkmal ihalesi konusunda da bakanlıkla görüştük. Umarım kısa süre içerisinde onun ihalesi de gerçekleşir. Gerçekleştirildiği takdirde merkezdeki yatak kapasitemiz 750’lerden 1250’lere çıkmış olacak. Tabii vatandaşa bu noktada, şehrin farklı noktalarında vatandaşın daha kolay ulaşabileceği, daha çeşitli ve daha nitelikli sağlık hizmeti alması noktasında da çalışmalarımız devam ediyor. Süreç içerisinde bunları takibini yapıp hep beraber neticelerini göreceğiz.

Onun dışında 112’lerle ilgili bir çalışma başlattık. Hastanelere entegre olan istasyonlarımızın müstakil istasyon haline getirip hem personel sayısını arttırma hem de hastanenin kendi personellerinin iadesi ne sağlayıp, hem hastaneye tarafına daha organize bir şekilde hem de 112 tarafından daha organize bir şekilde çalışması için elimizden gayreti sarf ediyoruz.

Tabii İlin özellikle uzman hekim portföyünde üniversite ve dekanlıkla bazı görüşmelerimiz oldu. Bu noktada acaba yeni dallar alıp hizmet ağımızı biraz daha genişletebilir miyiz diye bu süreçlerin hepsini takip ediyoruz. Kısa süre içerisinde hem sağlık hizmeti çeşitleri hem de niteliği noktasında arkadaşlarımızla çaba sarf edip bir inşallah olumlu bir noktaya geleceğiz diye düşünüyorum.

Bakanlık yeni bir hastane yaptığında bunun gerek mefruşatı gerek tıbbi donanımı bunların hepsi bakanlıkla istişare ediliyor. Hastanenin bitimine yakın hem personel atamaları gerçekleşiyor hem de mefruşat anlamında ve tıbbi donanımı anlamda bakanlık gerekli desteği veriyor. Bunların zaten görüşmeleri yapılmış. Hastanenin açılışı sürecine doğru her iki yönden de inşallah gerekli takviye bakanlık verecektir diye düşünüyorum. Az önce de bahsettim yani bizim şimdiden hem bakanlık nezdinde hem de üniversite bazında ortak bir protokolle hastanemizi kullanıyoruz. Her iki tarafın da desteği ile birlikte inşallah hem hekim bazında hem personel bazında hem de fiziki mekan tıbbi donanım açısından da herhangi bir aksaklığa eksikliğe mahal vermeden açarız. Hastanenin açılış tarihi noktasında bizim buradan bir rakam dile getirmemiz çok doğru olmaz. Neticede biliyorsunuz bir ihale süreci var. Zaman zaman ihalelerde itirazlar olabiliyor. Onun için net bir tarih vermek doğru olmaz ama ihale yapıldıktan sonraki süreçte zaten bakanlık tarafından belli bir gün sayısı veriliyor. İhale sonrası size en azından bakanlık tarafından verilmiş olan süreyi ve muhtemelen bitiş tarihini daha doğru olarak verebilirim diye düşünüyorum. Hedefimize bakacak olursak seçimlere kadar hastanemizi bitirmek istiyoruz ama dediğim gibi yani bir yerde süreçlerle ilgili çok da yorum yapmamak lazım. Netice itibariyle itirazlar olabilir ya da gecikebilir. Hani o noktaya bir şey diyemiyorum.

Bölge illere nazaran Erzincan sevk oranı en düşük olan il. Tamamıyla bütün sevklerin önüne geçeceğiz diye bir cümle sarf etmemiz mümkün değil. Yani bunun farklı argümanları anları ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla en basiti yer olmayabilir. Yani hastanenin belli bir kapasitesi var. O kapasiten üzerine çıktığında yine sevk işlemi olur ama biz olabildiğince Yeni doğan noktasında bakanlıkta görüştük. Bir Yeni Doğan uzmanı yan dal uzmanı eğer gerekli ise Yeni doğanlar noktasında üçüncü basamak yoğun bakımlarımızla birlikte hiç sevk etmemeyi hedefliyoruz. Tabi dediğim gibi yani her ilin her hastanenin bir kapasitesi vardır. Bu kapasitesini üzerine çıktımı ister istemez sevkler olacaktır ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim; mevcut hastanemiz şu an itibariyle baktığımızda gerçekten iyi hizmet veriyor. Yani hem uzman çeşitliliği ile hem de sayısıyla şu an için yeterli. Yapmış olduğumuz, yapacağımız çalışmalarla birlikte dediğim gibi yüzde yüzünü kesme şansımız yok ama büyük bir oranda sevklerin önüne geçeriz. Tabii insanların farklı İle gitmesi çok arzulanan bir tablo değil. Bizim de hazırladığımız bir tablo değil. İnsan evin içerisine bir oda değiştirirken bile günlerce gözünün alışması ya da mekanı alışması zaman alıyor ve farklı bir İlde hiç tanımadığın bir İlde hastanın başında beklemek gidip gelmek gerçekten büyük bir problem. Ben vatandaşlarımızı bu noktada çok iyi anlıyorum. Onun içinde sevk yapılmaması için özellikle kendi arkadaşlarımızla hastane yönetimi ile sürekli görüşme halindeyiz. Umarım bu sevkleri az da olsa önüne geçmek için gerekli çalışmaları yaparız.

Ben buradan tüm Erzincan halkına görev süremiz içerisinde kendilerine layık olacak şekilde hizmet vereceğimizi, hak ettikleri sağlık hizmetini en iyi şekilde, hem çeşitli hem de nitelik anlamında vermek için elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceğimize dair buradan bir taahhütte bulunmak istiyorum. Tüm Erzincanlı hemşerilerime de sağlıklı günler diliyorum.”-(Gündem 24-)

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER