"Her gebeye bir ebe-her odaya bir ebe"

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA, Ankara Şehir Hastanesinde 2020 yılının ilk bebeğini ziyaret etti.Bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi alan ve normal doğumla dünyaya geldiğini öğrenen Koca, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"Her gebeye bir ebe-her odaya bir ebe"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'da yeni yılın ilk bebeği Gökhan'ı ziyaret etti. Sağlık Bakanı Koca, açıklamalarının ardından, Gökhan bebeğe altın taktı, anne Hatice Açıkel'e de çiçek ve hediye verdi. 

Bakan Koca, 2020'de güçlü bir Doğum Eylem Planı'nı devreye sokacaklarını ve bu kapsamda özellikle normal doğumu teşvik edeceklerini bildirdi. Koca, "Özellikle yeni dönemde, 2020 yılında güçlü bir Doğum Eylem Planı'nı devreye sokacağız. Bunun hazırlıklarını yaptık. Burada özellikle sezaryen değil, normal doğumu teşvik edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Sezaryende oranların dünya ortalamasının çok üzerinde olduğuna işaret eden Koca, özellikle özel sektör ve üniversitelerde sezaryen doğum oranlarının yüzde 74-75'lere kadar çıktığını kaydetti.

Bu oranın kamu hastanelerinde daha makul olduğuna değinen Koca, Ankara Şehir Hastanesi'nde de "Her gebeye bir ebe-her odaya bir ebe" uygulamasını başlattıklarını ve böylelikle primer sezaryen oranının yüzde 15'lere kadar düştüğünü anlattı.

Bakan Koca, şunları söyledi:

"2020'de özellikle 'anne dostu hastane' sayılarımızı daha da artırarak, normal doğum sayılarını artıran, sezaryene tıbbi müdahale dışında izin vermeyen bir yaklaşımı devreye sokmak istiyoruz. Çünkü sezaryenin cerrahi bir ameliyat olduğunu biliyoruz. Yani tıbbi gereklilik söz konusu olduğunda yapılması, normal, isteğe bağlı olarak yapılmaması gereken bir cerrahi müdahale. Çünkü hem anne hem bebeğin sağlığı için zararlı olduğunu, bu anlamda yapılmaması gerektiğini iyi biliyoruz."

2020 yılının sağlıklı, huzurlu ve mutlu geçmesi temennisinde bulunan Koca, fedakar ve özverili çalışan, 1 milyonu aşkın sağlık personelinin de yeni yılını kutladı.

Hastanenin çocuk acil bölümünde tedavi gören hastaları da ziyaret eden Koca, ardından 112 Komuta Kontrol Merkezi'ne geçti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 10:43

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemsire sağlık memuru
Hemsire sağlık memuru - 9 ay Önce

Yılbaşında çalışan bizler,bayramlarda çalışan bizler,yaz tatilinde kış tatilinde kâr tatilinde çalışan bizler,haftasonlari, geceleri,resmi tatillerde doğal afetlerde salgın hastalıklar da vb vb çalışan hemşireler sağlık memurları sağlık çalışanları ama dayak yiyen bizler küfür yiyen bizler kamuda en düşük maaşı alan bizler itibari değeri ayaklar altında olan bizler 3600 ek gösterge si olmayan bizler askerlere varken,yıpranma hiç isimize yaramayazken asker polis itfaiyeci vbvb ki gibi değilken,sabit ödemeler emekliliğe yansitilmazken doktorların yayılırken emekli maaslari artarken servis ulasimi olmayan bizlerken bütün kurumların belediye Özel idare orman vbvb varken sahip çıkmayan sizler bu nasıl olacak sayın bakanımız sevgili hükümetimiz yeter artık acilen sağlıkta şiddeti ve en düşük maaşı düzeltmemiz istiyoruz ha bu arada son on yıldır döner sermaye ler sıfır TL zaten biliyorsunuz dur.bir sağlık çalışanları greve gider iş bırakırsa yapılan bunca yeni hastaneler hizmetler boşa gider hiçbir değeri kalmaz sağlık çalışanları artık yeter diyor başkada birseydemiyor

Mersn
Mersn - 9 ay Önce

İyi hoş da peki personeli kim düsünecek. Uzaydan bırı gelse de sağlıkcıların yerlerdeki maas ve özluklerine el atsa. Liyakatsiz yöneticilerine ışınlasa. İlk öncede Mersin den başlasa

SÖZLEŞME
SÖZLEŞME - 9 ay Önce

Sözleşme yenilenme zamanı geldiiii. Bakan Ahmet Demircan hatta Recep Akdağ zamanından beri yönetimde olanlar aynen devammmm. Yalnızzz bu sözleşmelerde bir sorun var. Anayasa Mahkemesi ne danıştaya dava açılması halinde bu yürütmeler durdurulur. Eyyyy sendika aç şu davayı. Sözleşme imzalayabilmenin kriterleri nelerdir? İlan yok, yönetmelik yok kriter yok. İhalenin bile bir kriteri var. Genelgesi var yönergesi var kanunu var. Sözleşme imzalayabilmenin seçilecek kişilerin kriteri nedir? Bir bilim kurumunda kimin kimi yönetecğinin kriteri nedir? Tübitaka hayvanat bahçesi müdürü atanmış demekten farkı nedir bu işin. Sağlık çalışanı uyuma haklarına sahip çık. Seni yok sayarak atama yapılmaz. Uyan artık.

celil
celil - 9 ay Önce

bakaım peronelin en düşük kamu elemanı bunun için bir demeç versen çok iyi olcak...sağlıkta memnuniyet tatmamda personelin acaba memnun mu halinden?

heee
heee - 9 ay Önce

Çok iyi demekki ne kadar mezun varsa atanacak.

deephayal
deephayal - 9 ay Önce

yaw he he

bakan
bakan - 9 ay Önce

aklımızı yitirdik !

SIRADAKİ HABER