'Hastaya 'müşteri' gözüyle bakılırsa!..'

'Hastaya 'müşteri' gözüyle bakılırsa!..'

Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği tarafından, "Hekim ve hemşirelerin döner sermayeden alacağı ek ücretler, yapılacak hasta anketiyle belirlenecek!.." yazısına tepki gösterdi.

Söz konusu uygulamanın kabul edilemez olduğunu savunan Başkan Doç. Dr. Türkkan, "Bu yazıyı yazanları hastayı müşteri, sağlık kurumlarını da işletme olarak gören, sağlığın hak olduğunu kabul etmeyen, halk sağlığını önemsemeyen zihniyetin ürünü olarak görüyorum!.." dedi.

***

Yaklaşık 2-3 gündür bazı sağlık sitelerinde bu yazı paylaşılıp duruyor...

"Uygulama geçti mi, geçmedi mi?" bilemem ama ülke genelinde sağlıkçıların öfkelenmesine neden oldu bu durum.

Sağlık emekçileri, "Hiçbir şeye şaşırmıyoruz artık! Nöbet listelerimizi de hastalar belirlesin! Hangi gün hastaneye geleceklerse ona göre doktor, hemşire seçsinler... Ne hallere düştük!.." şeklinde sitemlerini ve kırgınlıklarını ifade ediyorlar.

***

"Hastaya müşteri gözüyle bakılırsa olacağı bu işte!" diyen Başkan Doç. Dr. Türkkan, "Hastanın hastalığını, bu hastalık için hangi tedavinin uygun olacağını bilemez. Bu nedenle hizmetin kalitesini ölçemez. Onun ölçebileceği kendisi ile ilişkiye giren sağlık personelinin iletişimi ve otelcilik hizmetleri ile sınırlı kalır! Bu da gerçek anlamda hizmetin kalitesini ölçmekten çok uzaktır!.." şeklinde konuştu.

***

"Hasta müşteri değildir!"

Başta temel sağlık hizmetleri olmak üzere halkın kendisine sunulan bazı sağlık hizmetlerinin farkında olamayacağını da anlatan Başkan Doç. Dr. Türkkan, konuyu şöyle yorumladı:

"Hasta müşteri değildir! Hasta müşteri, sağlık kurumları da işletme olarak görülmeye başlandığında sağlık alınıp, satılır hale dönüşür ve bundan doğrudan etkilenen halk sağlığı olur. Hastaya müşteri gözüyle bakanlar, halkın sağlığından çok onun cebindeki ile ilgilenenlerdir! Sağlık hizmetini ve sağlık çalışanlarının performansını hasta memnuniyeti üzerinden değerlendirmek, sağlık hizmetinin kendine özgü özelliklerini bilmemekten kaynaklanıyor. Sağlık hizmetlerine büyük zarar vereceği için kaçınılması gereken bir durumdur. Bu yaklaşımdan ne kurum, ne hasta, ne de vatandaş yarar görür! Ve toplum sağlığına zarar verecek düzeye de erişebilir!.."

***

Evet, yıllar önce sağlıkta dönüşüm programıyla sistemin içine yerleştirildi bu uygulamalar...


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Performans, parça başı uygulamalar!

Aslında söylenecek, yazılacak çok şey var ama!..

Lale Akasoy-Yeni Dönem

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2021, 00:15

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER