Grev kararı alan sağlık çalışanlarından halka çağrı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), tüm hekimlerin ve Sağlık Emek-Meslek Örgütlerinin katılımıyla yarın (15 Haziran) gerçekleştirilecek bir günlük grev öncesi topluma “Yarın, acil durumlar dışında sağlık kurumlarına başvurmayarak bize destek olmanızı istiyoruz” çağrısı yaptı.

Grev kararı alan sağlık çalışanlarından halka çağrı

TTB, TBMM Genel Kurulu'na sunulan, hekimler ile sağlık çalışanlarının haklarını düzenleyen yasa teklifine karşı 15 Haziran 2022 Çarşamba günü 11 meslek örgütünün çağrısıyla gerçekleştirilecek bir günlük grev öncesi topluma bir çağrı yaptı.

Çağrıda, “Yarın, acil durumlar dışında sağlık kurumlarına başvurmayarak bize destek olmanızı istiyoruz. Taleplerimizin gerçekleşmesi, sağlıksızlık değil sağlık üreten bir sağlık sistemini birlikte inşa edebilmek için el ele olalım. Her Grev etkinliğinde olduğu gibi her yaştan acil hastaların, diyaliz hastalarının, yoğun bakım hastalarının, acil gebelerin muayene ve tedavi işlemleri devam edecek; Covid-19 veya Covid-19 şüphesi ile sağlık kurumlarına yapılacak başvurular geri çevrilmeyecektir” denildi.

“SABRIMIZ TÜKENDİ“

Yıllar boyunca sorunların artarak çığa dönüştüğü mevcut sağlık sisteminin içinde, sağlık hizmeti üretmeye çalışanlar olarak sabırlarının tükendiği vurgulanan TTB açıklamasında, şu ifadeler yer aldı;

*Toplumun sağlığı yerine şirket kârını önceleyen sağlık politikalarının ürünü olan Sağlıkta Dönüşüm Programı, bizleri her gün yeniden boğarken, sizlerin de nitelikli sağlık hizmetinden mahrum kalmanıza neden olarak sağlıkta yıkımı getirdi.

*Bu sıkışmışlıkta biraz nefes alabilmek, insanca yaşayabileceğimiz koşulları oluşturmak için sağlıkta şiddetin sona ermesi, sağlığımız için uygun çalışma koşulları ve bizi yoksulluğa mahkûm etmeyen ücret taleplerimizi her defasında dile getirdik.

*Taleplerimiz sadece bizim için değil, sizin de nitelikli sağlık hizmeti almanızı sağlayacak taleplerdir. Aylardır sesimizi duyurmaya çalışıp, eylemlerimizi sürdürürken; siyasi iktidar hayatta kalmakta bile zorlandığımızı görmesine rağmen, algı yönetimi ve oyalama taktiklerinde ısrar etti.

“BU YASA TEKLİFİNİ ASLA KABUL ETMİYORUZ”

Açıklamada, Meclis'te görüşülen düzenlemenin; Aralık 2021'de Meclis'e getirilip hızla geri çekilen düzenlemeden daha geride olduğu belirtilerek şöyle denildi; “Emeğimize hürmetsizliğin açık bir göstergesi olarak gördüğümüz yasa teklifini asla kabul etmiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar da susmayacağız.”(Sözcü)

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2022, 23:02

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halo dayı
Halo dayı - 2 hafta Önce

Bütün paralar yanlış dağıtılınca doktora para kalmadı grev hakları ben saygı duyuyorum

Healthy
Healthy - 2 hafta Önce

Kötü günlerde biz sağlıkçılar halkın yanında oldu. Şimdi sağlıkçının zor günleri . Ödenmeyen haklarını alma günü

ADIN
ADIN - 2 hafta Önce

2 yıldır sağlıkçının sesine kulak vermiyorsunuz. verdiğinde de hiç sorunlara değinmeyip doktor hemşire ayırımı yapıp meslek içine ateş atıyorsunuz.

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Hak istemek adil bir davranıştır. Hak vermek ise adalet sahibi kşilerin karşılığıdır. Tarafı olsak dahi adaletsiz düzene sonuna kadar karşı olmak erdem li insanın. Görevidir

kendi
kendi - 2 hafta Önce

Kendi göbeğinizi kendiniz kesmesini öğrenin artık

yunus
yunus - 2 hafta Önce

üç üniversite bitirmiş yüksek lisans yapmış sağlık memuruyuyum 20 yıllık şü an aldığım ücret 8750 tl günlük 291 tl eder üç öğün yemek yesem lokantada param maaşım yetmiyor yani ben 47 yaşındayım resmen maaşım 3 kişilik ailemin sadece yiyecek ihtiyacına yetiyor karın tokluğuna kölelik düzeni daha iyi orda hiç olmasa fatura ödemesin çalışır yer içer yatarsın yeter ya bu para ile kimse çalışmaz maaşlara yüzde 300 zam yapılmalı

SIRADAKİ HABER