Geleceğin Sağlık Meslekleri Çalıştayı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın verdiği bilgiye göre, geleceğin mesleklerine ilişkin yeni programlar 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih kılavuzunda yer alacak.

Geleceğin Sağlık Meslekleri Çalıştayı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç YÖK'te düzenlenen "Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği" Kongresi'nin açılış töreninde bazı açıklamalarda bulundu.

Saraç’ın verdiği bilgiye göre Kongrede, "fen ve mühendislik bilimleri", "sağlık bilimleri" ve "sosyal bilimler" alanlarında geleceğin mesleklerine ilişkin çalıştaylar düzenlendi. Ve bu çalıştaylara akademisyenler, rektörler ve başarılı özel sektör temsilcilerinin katıldı.

Çalıştaydan çıkan önerilerin, programların sisteme lisans, ön lisans, lisans üstü ya da mevcut müfredatların geliştirilmesi yoluyla entegre edilebileceğini vurguladı.

Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Süreçlerimizi sonuca, çıktıya odaklı olarak kurguluyoruz. Geleceğin meslekleri de kurgulanan bir süreç. Önümüzdeki sene, çok ciddi sayıda programlarımızda revizyona gideceğiz. Birbirini tekrarlayan ancak farklı adlarla sistemde olan programa ilişkin çalışmamızı, askıya çıkardık, böylece sistemi daha sade, yalın ve yönetilebilir hale getireceğiz. Bu ve geleceğin meslekleri çalışmalarımız, sistemin uluslararasılaşmasına da katkı sağlayacak. Bu süreçler, Türkiye'deki programların yurt dışındaki programlarla eş değerliliğinin mukayesesini çok kolaylaştırarak uluslararası öğrencileri tetikleyen bir unsur olacak."

"Gelecek yılın kontenjan planlamasına başladık"

Saraç, "Geleceğin mesleklerini 2020 YKS tercih sisteminde kurgulayacağız. Bazı programların hayata geçirilmesi ötelenebilir ama amacımız, önümüzdeki ilk sene geleceğin meslekleri programlarının açılmış olması." diye konuştu.

Geleceğin mesleklerine ilişkin çalıştaylarda YÖK'e gelen önerilerin tümünün tüm üniversitelerde açılmasını düşünmediklerini kaydeden Saraç, "Uygun üniversitelere 'bu programları siz açabilirsiniz' diyeceğiz. dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 09:59

Fatma Aytekin

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

ÖNCE TABELA ÜNİVERSİTELERİNİZE ÇEKİ DÜZEN VERMELİSİNİZ. SAYGILARIMLA.

mahmut
mahmut @SELİMCAN - 7 ay Önce

senin yıllık izinin falan yokmu bi mola versen mutlu olsak

hemşire
hemşire - 7 ay Önce

akademisyen hemşire hocalarımıza çok iş düşüyor en sıkıntı çeken hemşirelik

SIRADAKİ HABER