Ek ödeme Yönetmeliği 1 temmuz'dan İtibaren Geçerli Olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hatalı tıbbi uygulama (malpraktis) ile ilgili yönetmeliğin sorunları kökten çözdüğünü belirterek, "Benzer şekilde özlük hakları ve ek ödeme ile ilgili de bizi rahatlatan bir yönetmeliğin çıkarılması ana hedefimiz. Yönetmelikle bir sonucu elde etmekten yanayım." dedi.

Ek ödeme Yönetmeliği 1 temmuz'dan İtibaren Geçerli Olacak

Bakan Koca, sosyal medya hesabından, Türkiye'nin farklı illerinden 58 hekimle bakanlık binasında bir araya geldiği 21 Haziran'daki toplantıda yaptığı konuşmanın bir bölümünün videosunu paylaştı.

Toplantıda, salgın gündemi kapanır kapanmaz hekimlerin yeni bakış açılarına ihtiyaç duyulan sorunlarına odaklandıklarını ifade eden Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle, ilgili bakanlıkları harekete geçirerek 3 yasanın Meclis'ten geçmesini sağladıklarına işaret etti.

Koca, bu 3 yasanın tümünde hekimleri, içinde bulundukları devlet memurlarından ayırıp özel statüye koyan hükümler olduğunu belirterek, birçok hekimin şiddet ve malpraktis yasaları ile özlük hakları ve emeklilikte yeni dönem açan yasa da geçmişle bugünün farkını yeterince anlayamadığını dile getirdi.

Yasalar yeterince anlaşıldığında, devletin hekimi için yeni bir politika geliştirdiği sonucuna kolayca varılacağına işaret eden Koca, bu düzenlemelerin mevcut sorunlara getirdiği çözümleri anlattı.

Bakan Koca, özellikle "sağlıkta şiddet", "malpraktis", "emeklilik" ve "mali haklar" konularına odaklandıklarını söyleyerek, sağlıkta şiddetin engellenmesi için verilen cezaların artırıldığını, sağlık kurum ve kuruluşlarındaki hafif yaralamanın da katalog suç kapsamına alındığını anımsattı.

- Malpraktis davaları

Koca, malpraktis davalarının yabancı ülkelerde de sıkıntılara neden olduğunu vurgulayarak, kanun değişikliğiyle devlet, özel ve üniversite hastaneleri ayrımı yapılmadan soruşturmaların açılıp açılamamasının Mesleki Sorumluluk Kurulu'nun kararına bağlandığını kaydetti.

Bakan Koca, kamu sağlık kuruluşlarındaki hatalı tıbbi uygulamalarda hekimin kastının olmaması durumunda tazminatın devlet tarafından ödeneceğinin altını çizerek, "Bugüne kadar hangi davalar sonuçlandıysa kasıtla işlenmiş bir dava söz konusu değil. Dolayısıyla hiçbirinin rücu edilmesi söz konusu olamayacak." diye konuştu.

SBA kadrosundaki hekimlere ilişkin olumsuzlukların da giderildiğini ifade eden Koca, emeklilik, ek ödeme ve maaşlarda da ciddi iyileşmeler olduğunu belirtti.

Koca, yeni dönemde ek ödemeyi farklılaştırmak istediklerini söyleyerek şöyle devam etti:

"Bugüne kadar 'performans' adıyla adlandırılan bir sistem var. Bu 'performansın' adaletsizliğin sembolü olduğuna inanmayan yok. Dolayısıyla bu performans sistemi değişmeli. Bu yeni dönemde herkesin yaptığı işin karşılığını alabilir olduğu bir sistem geliştirilmeli. Bunu hastane bazlı yaptığınızda, hastaneden hastaneye farklılıklar doğuyor. Bunu il bazlı hatta Türkiye bazlı yapmalıyız."

Herkesin çalışmalarının karşılığını alabildiği, sade bir sistem olması gerektiğini dile getiren Koca, "Burada en büyük handikap ne? Binlerce kalem var. Bu binlerce kalemin birbiriyle ilişkileri bu süreçte bozulmuş. Bu kalemlerin rasyonel, gerçekten doğru birbiriyle karşılığını oluşturmak gerekiyor. Bunu başlatarak, süreç içerisinde de bunu her geçen gün iyileştirerek zaman kaybetmeden yapmamız gerektiği kanaatindeyim." ifadelerini kullandı.

- "Yasal boyutuyla yapılabilecekler yapıldı"

Koca, düzenlemeler yapılırken her noktanın detaylıca düşünüldüğünü ve sağlıkçıların lehine olması için her türlü çabanın seferber edildiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımızın konuşmasında iki cümle vardı. Bir, herkes ek ödeme alacak, iki, alan herkes daha fazla ek ödeme alacak. Dolayısıyla yüzde 50'ye yakın ek ödeme almayan arkadaşlara ek ödeme vermek şeklinde düzenleme yapmalıydık. Bu çerçevede bir düzenleme içindeyiz. Yasal boyutuyla yapılabilecekler, yapıldı." dedi.

Malpraktisle ilgili yönetmeliğin sorunları kökten çözdüğünü söyleyen Koca,

"Benzer şekilde özlük hakları ve ek ödeme ile ilgili de bizi rahatlatan bir yönetmeliğin çıkarılması ana hedefimiz. Yönetmelikle bir sonucu elde etmekten yanayım. Onun için de 1 Temmuz'dan itibaren başlatmayı, 1 Temmuz'dan itibaren başlananın da 15 Ağustos'ta görülmesi gerektiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2022, 23:58

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemsire
Hemsire - 2 ay Önce

58 hemşireyle de buluşsa sadece doktorlar mı var

Filozof
Filozof - 2 ay Önce

Hala bir taslak yok gibi görünüyor.
Bakan bey meli ve malı şeklinde niyet cümleleri kullanıyor.
13.500 liraya hekim çalıştırıpta seçimi kazanmak çok zor.

sağlık personeli
sağlık personeli - 1 ay Önce

bakanım senden biz sağlık personeline bir fayda gelmeyeceği apaçık ortada sen sağlığın mı bakanısın yoksa sadece doktorların mı bakanısın biraz hakkaniyetli iş yap ileride iyi olarak anılasın

Realite
Realite - 2 ay Önce

Yapacağız , yaptık ettik vs vs
Bende yarın 10 bin katlı hastane yapacağım vs vs
Söz ile olsa idi
Sonuçta yeni yasa çıktı , yönetmelik çıkacak
Hekimler alacağı gelire bakacak
Çalışma şartlarına bakacak
Memnun ise zaten bu sisteme ve çalışmaya yansır
Tersi olur ise de randevularda kapalı gişe devam , orta / alt sosyo ekonomik hastalara eski SSK günleri
Hekimlere düşük ücrete devam edilebilir sorun yok
Ama eski SSK günleri yaşayan vatandaş
Gereken saygıyı gösterir zamanı gelince

SAĞLIK PERSONELİ
SAĞLIK PERSONELİ - 2 ay Önce

SİYASİ YORUM YAPAN ARKADAŞLAR LÜTFEN SİYASETİNİZİ GÖNÜL VERDİĞİNİZ PARTİNİZİN ÇATISI ALTINDA YAPIN SAĞLIK PERSONELİNİ AYRIŞTIRMAYIN BAŞKALARININ MAŞASI OLMAYIN

FİLOZOF
FİLOZOF @SAĞLIK PERSONELİ - 1 ay Önce

GÜZEL KARDEŞİM ŞUAN YAŞADIKLARIMIZ BİR SİYASİ TERCİHİN SONUÇLARI. SEVENİDE OLUR SEVMEYENİDE. AMA ÇOK NET GÖRÜNEN ŞUDUR Kİ SAĞLIKTA İŞLER İYİ GİTMİYOR.
ÇOK ALINGANLIK YAPMA..

sağlık personeli
sağlık personeli - 2 ay Önce

sağlık bakanını bir yardımcı sağlık personeli olarak kınıyorum

uzman doktor
uzman doktor - 2 ay Önce

2 3 bin liracık zamla hiçbir doktoru çalıştıramazsınız.

VHKİ GİH MEMUR
VHKİ GİH MEMUR - 1 ay Önce

58 vhki ilede buluşulsa


SIRADAKİ HABER