Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürleri Eğitime Katıldı, Sonra Ne Oldu

Hastanelerde kantinde satılan malzemelerin fiyatları, personelin tutum ve davranışları vb. ile ilgili bir çok şikayet olmakta ve zaman zaman da basına yansımaktadır. 2014 yılından itibaren yayında olan Hizmet Sunum Rehberi 9 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. 13-15 Kasım tarihlerinde, Antalya' da Sağlık Otelciliği Eğitimi düzenlendi. Eğitime katılan Sözleşmeli yönetici Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürleri geçen sürede acaba Kantin Hizmetleri ile ilgili hangi faaliyetleri yaptı. Yapılsa idi bu şikayetler devam eder miydi? Ya Sözleşmeli yönetici İl Sağlık Müdür, başkan ve başkan yardımcıları bu konuda hangi işlemleri gerçekleştirdi. Hizmet Sunum Rehberinde yer alan Kantin Hizmetleri ile ilgili kriterlerin yapıldığını gösteren bir Resmi bir belge var mı?

Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürleri Eğitime Katıldı, Sonra Ne Oldu
Sağlık Otelciliği Hizmet Sunum Rehberinin Kantin  ve Kafeterya  Hizmet  Sunumu bölümünün içerik kısmında "Sağlık tesislerinden hizmet alan hasta, hasta yakınları ve sağlık tesisi çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için kaliteli, sağlıklı ve uygun ortamda hazırlanmış ürünleri sunmak amacıyla hizmet veren tüm kafeterya hizmet alanını ve çalışanlarını kapsar" ifadesi yer almaktadır. Şikayetlere konu olan başlıklarda Hizmet Sunum Rehberinde neler yer almakta;
 • Kantinde görevli personel, sağlık tesisinin uygun gördüğü kıyafeti giymeli, kişisel hijyenine dikkat etmeli ve mutlaka yaka kartı takmalıdır.
 • Görevli personel hizmet talebinde bulunan kişilere karşı güler yüzlü,sabırlı, anlayışlı olmalı ve kaba davranışlar sergilememelidir.
 • Kantinde çalışanların kişisel koruyucu ekipmanları işletmeci tarafından tedarik edilmelidir.
 •  İşe başlayan personelin hijyen eğitimi almış personelden seçilmiş olmasını, eğitim almayan personelinde eğitim almasını işletmeci sağlamalıdır.
 •  Çalışan kişilerin gerekli sertifika ve yeterliliğe sahip olup-olmadıklarıfirma yetkilisi tarafından sağlanmalı, genel denetim ve kontrollerde ilgili belgeler yönetime göstermesi gerekmektedir.
 •  Ambalajsız gıdalar doğru sıcaklıkta ve uygun koşullarda muhafaza edilmelidir.
 •  Ambalajı açılarak satışa sunulan ve sergilenen gıdaların etiketlerinde raf ömrü mutlaka bulunmalıdır.
 • Kantin veya kafeteryada satışı yapılan ürünlerin mal ve hizmet bedelleri mali hizmet temin edecek vatandaşların mağduriyetine sebep verilmemesi amacıyla piyasa rayicinin üzerinde bir fiyatla satılmayacak şekilde piyasa koşullarına uygun olarak belirlenerek sağlık tesisi yönetiminin onayı alınmalı, fiyat tarifesi açık, net,  büyük puntolu yazı ile yazılarak herkesin görebileceği şekilde uygun bir yere asılmalıdır. Yürütülecek faaliyet ile ilgili olarak sağlık tesisi yönetimince bir fiyat tarifesinin önerilmesi halinde önerilen bu fiyat tarifesi uygulanmalıdır. Satış fiyatları ile ilgili sağlık tesisi yönetimi devamlı kontrol yapmalıdır.
 • Satışta bulunulan malzemeler soğuk zincir kurallarına (ısı, nem, depolama koşulları, vb.) uygun olarak saklanmalı, depolanmalı ve  servis edilmelidir. Soğuk tüketilen veya soğukta muhafaza edilen gıdalar +4°C’nin altındaki ortamlarda bekletilmelidir.
 •  Ürünlerin son kullanma tarihleri belirli periyotlarda takip edilmeli ve bozulan ürünlerin tespiti yapılarak, satışı engellenmelidir.
 •  İşletme hakkı verilen yerlerin iç ve dış çevre emniyeti, hijyen ve temizlik unsurları işletmecinin sorumluluğundadır.
 • İşletmeci kiralanan yerin tamamı ve 10 metrekare çevresinin temizliğinden sorumludur.
 • Kantin ve kafeteryada kullanılacak araç, gereç ve malzemeler temiz olmalıdır.
 • Kantin ve kafeterya çevresinde bulunan çiçek, ağaç, diğer sabit
  alanların korunmasından işletmeci sorumludur.
 • İşletmeci hizmet sunduğu alanlarda engellilere yönelik düzenlemeler oluşturmalıdır.
 • İşletmeci, yatan hasta servislerinde seyyar kantin ile satış yapmamalıdır
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2020, 14:59

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
MAĞDUR EDİYORSUNUZ BU İŞ YAPMAYIP ÇOK PARA PEŞİNDE OLAN YÖNETİCİLERİMİZİ
MAĞDUR EDİYORSUNUZ BU İŞ YAPMAYIP ÇOK PARA PEŞİNDE OLAN YÖNETİCİLERİMİZİ - 9 ay Önce

LÜTFEEENNNNN!

ONLAR İŞ İÇİN DEĞİL PARA İÇİN ORAYA GETİRİLDİLER.

ALAYI TORPİLLİ BUNLARIN!

İLLE DE LİYAKAT!
İLLE DE LİYAKAT! @MAĞDUR EDİYORSUNUZ BU İŞ YAPMAYIP ÇOK PARA PEŞİND - 9 ay Önce

Lİ - YA - KAT - Lİ YÖNETİM İSTİYORUZ!

Sağlık Bakanlığı derhal liyakat sistemine geçilmeli. Uzman kadroları çok gereksiz. Dün aynı birimde memur olan hangi üniversitede hangi özel eğitimden başarı ile mezun oldu da uzman oldu?

Sözleşmeli Yöneticiler yerine onların 1/4 maaşına aynı işi daha iyi yapan kadrolu görevlendirmeler yapılabilir. Böylece biz sağlıkçilar da yeniden PER - FOR - MANS alabiliriz.

Sözleşmeli Yöneticiler, döner sermayemizi HOR - TUM - LA - YIN - CA biz sağlıkcılara PA - RA kalmıyor. 

Bir an önce görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı yapın ve mülakatı kaldırın.

Hem böylece gerçekten kendini yetiştirmis insanların önünü açın hem de sağlıktaki bu HA - RA - Mİ - LE - Rİ defedin.

Aksi takdirde ilk ERKEN SEÇİMDE her şeyi kaybedeceksiniz.

Bilmem anlatabildim mi?

Sözleşmeli yöneticilik kalkmalı ki YENİDEN PERFORMANS ÖDEMESİ alalım
Sözleşmeli yöneticilik kalkmalı ki YENİDEN PERFORMANS ÖDEMESİ alalım @MAĞDUR EDİYORSUNUZ BU İŞ YAPMAYIP ÇOK PARA PEŞİND - 9 ay Önce

Ey yukardakiler,

Geçinemiyoruz! Eskiden 30 kişinin yaptığı işi, eskinin 4 katı fiyatına 120 kişiye yaptırmaya çalışıyorsunuz. Onlar da YİYİCİ TAKIMI!

Bir de bunları eski yöneticilerin 4 veya 5 katı para ödüyorsunuz.

Bize gelince de PARA YOK diyorsunuz.

Bir hemşire olarak hakkımı size HELÂL ETMİYORUM!

anlayış lütfen
anlayış lütfen - 9 ay Önce

Memur olmayan, bakanlık çalışanı olmayan, sağlık personeli olmayan, emekliliği gelmiş, emekli olur giderim mantığında olanlar, sendikacı ağırlayıp,siyasetçi peşinde koşarken , dedikodu yapmaktan fırsat bulup rehberi okuyamamışlardır..

cesur adam
cesur adam - 9 ay Önce

boşverin boşa kendinizi yormayın, atı alan üsküdarı geçmiş, 8 bin maaşı alan alıyor, babası, dayısı olmayan garibanlar da üniversite mezunu sağlıkçı olmasına rağmen o parayı alamıyor, 10 tl döner sermaye alıyor, en zor birimlerde çalışıyor. ama sağlıkçı olmayan memur olmayan hastanenin h sini bilmeyen insanlar başımıza yönetici olabiliyor, bu işte vebali olanlar ahirette hesap verecek. bu dünyada işleri iş onlara bişey olmaz. görüp te sesini çıkarmayan sendika ağaları da hesap verecek ahirette unutmasınlar.

Sultan
Sultan - 9 ay Önce

Vasifsiz sagliktan bihaber kisileri müdür yapip sonra egitmeye kalkarsan ne oldum delisi olurlar

SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

ASLINDA YANLIŞ OLAN,FAHİŞ FİYATLARLA İHALEYE ÇIKILMASIDIR.ANORMAL FİYATLAR LA İHALE ALIYORLAR,ALMAYIN KARDEŞİM SİZDE. SAYGILARIMLA.

ihtiyaca binaen
ihtiyaca binaen - 9 ay Önce

Yetmez yetmez bol bol iyi rol yapan kıyak poz verip bakanlık sitesinde yaynlatan bol bol müdür atayın buna ihtiyacımız var.Hatta il gezilerinde yol paraları yetmezse maaşımıda vercem

HEMŞİRE
HEMŞİRE - 9 ay Önce

umarız ki karabük'ün müdürü bişeyler öğrenmiştir!!!!!!

Ankara
Ankara - 9 ay Önce

Eğitim alsalar ne Temmuz da yarısından çoğu gider. Ankarada Mecliste çay çorba ısmarlayıp referans biriktirenler kalır.


SIRADAKİ HABER