Bir İl Sağlık Müdürünün İstifasının Ardından

Bir İl Sağlık Müdürünün İstifasının Ardından

Yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınıyla mücadelenin daha çetrefilli hale geldiği günlerde Bursa kamuoyu, İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı'nın görevinden istifası ile sarsıldı.

Şoke eden bu gelişmeyi birçok kişi farklı nedenlerle ele aldı. Ama Kaşıkcı'nın neden, nasıl ve ne süreçte istifa ettiği sorularına verilen cevapların hepsinin ucu açık kaldı!

Bu soruların cevabını, istifa eden İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, YeniDönem'e gönderdiği yazılı mesajında verdi. Dr. Kaşıkcı, çarpıcı açıklamalar bulunan mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Daha Bursa'ya gelmeden ilk beyanatımı YeniDönem'e vermiştim. Ayrılırken de son beyanatımı YeniDönem'e vererek Bursa defterini kapatıyorum.

Bakanlıkta, atandığım ilk gün üst düzey bir bürokrat arkadaşım bana 'Bursa için sevindim ama senin için üzüldüm, Bursa çok sıkıntılı bir şehir' demişti... Ne demek istediğini anlamam için birkaç hafta yetti aslında! Sn. Bakanımızla Bursa'ya İl Müdürü olarak atanma konusunu ilk defa konuşurken küçük çocuğum ile yaşlı babam ve annem olduğunu, onlarla beraber olmayı Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'ne tercih edeceğimi söylemiştim... Benim için bu makamların hiçbir şey ifade etmediğini de eklemiştim... Sn. Bakanım, kendilerinin de yaşlı anne babası olduğunu ve bana ihtiyaç olduğunu ifade edince, devlet terbiyem gereği görevi kabul etmiştim...

Bursa gerçekten farklı bir şehir... Birkaç ay geçince bana alışıp alışmadığımı soranlara şu cevabı vermiştim, 'Bursa'ya alıştım ama pek sevemedim...' Bursa'nın ya da bazı kendini Bursalı addedenlerin ise bana alışamayacağını hissediyordum... Zira Bursa'da bazı siyasilerin ve yerel STK'ların alıştığı bürokrat profiline çok uzak olduğumu anlamıştım... Çünkü onların menfaatleri Bursa'nın ve kamunun âli menfaatinin çok önünde. Bursa'yı devletin bürokratları değil paralel bazı yapılar yönetmiş yakın zamana kadar, hâlâ daha yönetmek istiyorlar!

Bunu üzülerek söylüyorum; bunun için her yolu kullanıyorlar. Kendini gazeteci zanneden bazı kiralık ya da devre mülk kalemşorlar ise bunun ana aktörleri... Algı ve dedikoduyu da bunlar üzerinden yapıyorlar. Ecdat yadigârı bu şehre yakışmayan o kadar çok aktör var ki!.. Şükür ki devlet bunun farkında... Bu anlamda AK Parti İl Başkanı Sn. Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Alinur Aktaş, MHP il yöneticilerinin ve bazı vekillerimizin bu yapıdan istisna olduğunu ifade etmeliyim... Hiçbir zaman uygunsuz bir talepleri olmadı... Allah onlardan razı olsun...


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Ailemin Bursa'ya gelmek istememesi de benim için önemli bir gerekçe idi istifa etmemde... Bu görevlerin geçici olduğunu bilen eşim ve büyük kızım mevcut düzenlerini bozmak istemediler haklı olarak...

Sonuçta bazı yazılan çizilenler değil istifa nedenim bu tabiri caizse; doku uyumsuzluğu..."

***

Dr. Kaşıkcı'ya verdiğimiz söz üzere noktasına virgülüne dokunmadan yayınladığımız bu cevabı, kamuoyunun nazarı dikkatine sunarken, bürokratının fark ettiği realiteyi kamu idaresinin de fark etmiş olmasını temenni ediyorum.

N. Nuri Yavuz -Yenidönem

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mersin
Mersin - 6 ay Önce

Helal olsun. Bu türden duruş sergileyen kalmadı. Tersine koltuk da koltuk deyip te yapışanlar var. Onurlu duruş da neymiş diyenlerden bıktı memleket

Çankırı
Çankırı - 6 ay Önce

Çankırıda aynı, birçok ilde aynı, helal olsun senin gibi adama, kralın çıplak olduğunu haykırmışsın.

selim
selim - 6 ay Önce

Çünkü onların menfaatleri Bursa'nın ve kamunun âli menfaatinin çok önünde. Bursa'yı devletin bürokratları değil paralel bazı yapılar yönetmiş yakın zamana kadar, hâlâ daha yönetmek istiyorlar!

cümlesini aynen Kocaeli içinde diyebilirsiniz.

kerem can
kerem can - 6 ay Önce

malesef bakanlık yöneticilerine sahip çıkmıyor

SIRADAKİ HABER