Bakan Koca: Sağlıkçıların özlük haklarına ilişkin birçok düzenleme yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sözleşmeli, kadrolu dahil sağlıkçıların özlük haklarına ilişkin birçok düzenleme yapılacağını, konunun bu hafta TBMM'de komisyona gelebileceğini bildirdi.

Bakan Koca: Sağlıkçıların özlük haklarına ilişkin birçok düzenleme yapılacak

Bakan Koca, dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kovid-19 salgınına ilişkin bir soru üzerine Koca, "Kovid ile nasıl yaşanılabilirliği bilerek yaşayacağız, Kovid ile yaşıyor olacağız, tedbirlerimizi alarak, aşılarımızı yaptırarak." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, maymun çiçeği virüsüne ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

"Maymun çiçeğini biliyoruz, temasla geçiyor. Yurt dışında nasıl gelişti? Temasla oldu, artı salgıyla geçiyor, damlacık enfeksiyonuyla geçmiyor. Dolayısıyla salgın, pandemi ve benzeri olabilecek durumu söz konusu değil. Lüzumsuz gündem yapmayalım, vatandaşı tedirgin etmeyelim. Halen de bizde görülmedi ama maymun çiçeğine benzer belirtiler gösteren birçok virüs var. Her benzer görüntü için maymun çiçeği demeyelim. Medyada birtakım haberler yapılıyor, görseller paylaşılıyor sonra testlerini yapıyoruz negatif çıkıyor. İnsanlarımızda 'görüldü de bunu bir şekilde gizlediler mi, açıklamadılar mı, dünyada görülüyor da bizde niye görülmüyor' gibi bir kaygıya sebep oluyor. Yoğun temas olduğu durumlarda daha çok oluyor."

"Maymun çiçeği salgın sebebi değil"

Bakan Koca, maymun çiçeğinin salgın sebebi olmadığını vurguladı.

Bir soru üzerine, TURKOVAC aşısının üretiminin devam ettiğini ve ellerinde yeterince bu aşıdan bulunduğunu ifade eden Koca, "Bundan sonraki süreçte daha çok hatırlatıcı doz anlamında önerdiğimiz, BioNTech için, TURKOVAC için, SİNOVAC için o dozlarını vatandaşlarımız yaptırıyor. Bundan sonraki süreçte, kasım, aralıkta herkes yeniden bir ilave doz yaptırmalı mı, salgının seyriyle ilgilidir, dünyadaki gelişim belirler ve onun için de aşımız var." dedi.

Hıfzıssıhha ile ilgili bir soruya ise Koca, "İnşaat devam ediyor. 2023'te açılmak üzere her türlü aşının hem mRNA'nın hem adeno hem inaktif aşıların Ar-Ge'sinin ve üretiminin yapıldığı en büyük biyoteknoloji ve aşı birimi olacak, merkezi olacak. 50 bin metrekare kapalı alanda şu anda yapılıyor hızla." yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, hasta randevularına ilişkin söylediği sözlerin hatırlatılması üzerine ise Bakan Koca, "Bu süreçlerin, çalışanların mutluluğu ve memnuniyetiyle doğru orantılı olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla beklentileri var çalışanlarımızın. Hekim arkadaşlarımızın motive olmaları için de bunun gerekliliğini biliyoruz." diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu konuda iradenin Mecliste olduğunu belirterek, "Özlük hakları noktasında sözleşmeli, kadrolu dahil olmak üzere birçok düzenleme yapılacak. Özlük haklarıyla ilgili konunun bu hafta komisyona gelmesi kuvvetle muhtemel." dedi.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkcı
Sağlıkcı - 3 hafta Önce

HER HAFTA ZAM ALIYORUZ SÜPER BİŞEY BU

ephe
ephe @Sağlıkcı - 3 hafta Önce

dışardan gören duyanda size her hafta müjde veriyorlar sağlıkçılar olarak ne şanslısınız diyecek de olayın öbür yüzünde bize hep aynı müjdeyi verip yapmıyorlar ısıtıp ısıtıp aynı müjdeyi veriyorlar desek dalga geçerler herhalde bizimle.

çin seddi
çin seddi - 3 hafta Önce

daha yapılmamış mı? yok artık. çin seddi başlasalar bittiydi şimdiye

sağlık personeli
sağlık personeli @çin seddi - 3 hafta Önce

yakında müjde bağımlısı olacağız, müjde verilmediği zaman krize giriyormuşuz. verdiğiniz müjdeler gerçekleşmese de olur yeter ki müjde vermeye devam edin bakanım bağımlı olduk biz müjde bağımlısı.

galip
galip - 3 hafta Önce

yeter be yeter aklımızla dalga geçtiniz seçimde bizde sizinle dalga geçecez az kaldı

öldük bekleye bekleye
öldük bekleye bekleye - 3 hafta Önce

emek verdim okudum çalıştım nöbet tuttum risk aldım bayram yapmadım tatil yapmadım. şimdi bekle mi diyorsunuz daha

bu hafta
bu hafta - 3 hafta Önce

beyin hekimler...omurga hemşire,ebe ve sağlık memurları...bunları yükseğe kaldırrrrr en dipten çek kurtarrrr, çığlıkları varrrr

yoğun bakım
yoğun bakım - 3 hafta Önce

düzenleme içinde lütfen uğradığımız adaletsizliğin doğrusu olsun. en yüksek memur maaşı olsun. seyyanen olsun. nöbetlerimizin hakkı için

anadolubeyi
anadolubeyi - 3 hafta Önce

ben demiyorum konu komşu diyor bunlar "2023 seçiminde KUVVETLE MUHTEMEL gidecekler " diye ...

üzgün sağlıkçı
üzgün sağlıkçı - 3 hafta Önce

konu maymun çiçeği. konu sağlıkçılar hiç olmadı ki


SIRADAKİ HABER