Bakan Koca "sağlık çalışanlarının motive olabilecekleri bir değişiklik olacak"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin, devletin üzerine düşeni yaptığını ve yapacağından emin olunmasını istediklerini söyledi.

Bakan Koca "sağlık çalışanlarının motive olabilecekleri bir değişiklik olacak"

Bakan Koca, Başkent Millet Bahçesi'nde düzenlenen Konya Günleri açılış programında yaptığı konuşmada, sağlıkta Konya'da başta şehir hastanesi olmak üzere, yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi.

"Özellikle son dönemde çalışanlarımızın, hekimlerimizin motivasyonunda bir düşüklük olduğunu görüyoruz" diyen Koca, Meclis'te dün Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin komisyondan geçtiğini anımsattı.

Kanun teklifinin yarın da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçeceğini kaydeden Koca, şöyle devam etti:

"Meclis'in iradesiyle salı günü inşallah genel kuruldan geçmiş olacak. Birçok arkadaşlarımıza özellikle şunu ifade etmek istiyorum, mesleğimizin saygınlığını, özellikle pandemide kazandığımız saygınlığı lütfen, kaybetmemeliyiz ve buna fırsat vermemeliyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği 5 müjdenin, Şiddet ve Malpraktis Yasası geçti. Malpraktis gerçekten dünyada benzeri olmayan şekilde kökten çözüldü. Kasıt olmadıkça asla rücu olmayacak. Her ne kadar bazı arkadaşlarımız yetersiz görüyor ise de yönetmelik çıkmasıyla ve devamındaki uygulamalarla bunu daha net görmüş olacaklar. Emeklilikle ilgili çok önemli bir gelişme kaydedildi. Bunun da salı günü genel kurulda geçmesiyle özellikle hekimler boyutuyla çok önemli ve farklı, bundan sonraki süreçte, geçmişte yani 2008 öncesi, sonrası ve bugünden sonra önemli bir kazanım elde ediliyor, Meclis'in iradesiyle kanunlaşırsa."

"Motive olabilecekleri bir değişiklik olduğundan emin olsunlar"

Koca, özlük haklarıyla ilgili de özellikle birtakım netliklerin olmadığının, herhangi bir artı değerin görülmediğinin ısrarla vurgulandığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"Ben de ısrarla daha detaylı açıklamada bulunmak istemiyorum. Çünkü biliyorum ki hekim arkadaşlarımızın, sağlık çalışanlarımızın hastaya hizmet odaklı hareket edebildiklerine inanıyorum. O nedenle devletimiz bu anlamda üzerine düşeni yaptı, yapıyor ve yapacak, bundan emin olsunlar. Önümüzdeki dönemde yönetmeliğin devreye girmesiyle özellikle 1 Temmuz itibarıyla başlayacağı için ağustos döneminde bunu sadece hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımızın bilebileceği şekilde, onların bildiklerinde ve gördüklerinde motive olabilecekleri bir değişiklik olduğundan emin olsunlar. Önümüzdeki dönemin daha iyi olduğunun ve iyi olacağının, mesleğimizin saygınlığını korumak için aşırı gayret içinde olmamızın gerekliliğinin altını çiziyorum."

Fahrettin Koca, gelecek hafta cuma günü Konya'da, tıp öğrencileri, hemşire, ebe, hekim, asistan ve hocaların da katılımıyla sorularını yanıtlayacağı, "kardeşleri, ağabeyleri veya meslektaşları" olarak, samimi bir sohbet gerçekleştirmek istediğini de açıkladı.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uzman
Uzman - 3 hafta Önce

Maliye bürokratı net konuştu Sayın Bakan. Maaşta herhangi bir artış olmadı dedi.
Daha ne desin adam.
Ek ödeme üzerinden Ali Cengiz oyunlarıyla kimseyi mutlu edemezsiniz.
Sizinle bu işin olamayacağı çok net.
Vesselam

Sayın BAKAN ım
Sayın BAKAN ım - 3 hafta Önce

Sayın bakanım 2023 haziranı ve Temmuzunda hissedebileceğiniz bir farkla sizi tekrar iktidar a getireceğiz bu konuda müsterih olun lütfen sadece sizin ve akpli vekillerin bakanların anlayacağı şekilde sizleri tekrar iktidar yapacağız sadece siz anlayacaksınız bunu aynı biz gibi...

bıkkın uzman
bıkkın uzman - 3 hafta Önce

sayın bakana biri söylesin... mesleğin saygınlığı markete, üst baş almaya benzin almaya gidince para etmiyor. adamlar ya kredi kartı y nakit istiyor. ha şöyle olur aldığımız Allah razı olsunlarla ödemelerimizi yapabilirsek biz de Allah razı olsuna çalışırız

Yahu aklı kimden alıyorsun kim danismanin
Yahu aklı kimden alıyorsun kim danismanin - 3 hafta Önce

Ne motivasyonu neden bahsediyorsun aklımızla dalga geciyorsunuz, kime ne yaptınız da motive oluyormusuz, sahip çıkamadığın her bir devlet memuru sağlık çalışanının vebali uzerinizde

Tavan
Tavan - 3 hafta Önce

Tavanı rüyamızda bile görmüyoruz. Tavana zam yapmışlar. Mümkün olmayan birşeyi teşvik etmek BANKER BİLO filmindeki gibi namuslu doktorları NAMUSSUZ BİLO karakteri olmaya teşvik etmekten başka bir işe yaramaz. Az iş çok puan olan işlemlere yüklenmeler artar. Hatta klavyeden fason puanlar ortaya çıkar... sonuç halk hizmet almış gibi gözükürken olan sağlığını da kaybeder. Uzmanın tavanı 40bin den 49bine çıkınca ne olacak 5bin alamayan uzman 49bin nasıl alacak.

..
.. @Tavan - 2 hafta Önce

sence farkında değiller mi? doktorların haybeye yöneleceği kanallarda yatırımları yok mudur?

Hayret
Hayret - 3 hafta Önce

''mesleğimizin saygınlığını, özellikle pandemide kazandığımız saygınlığı lütfen, kaybetmemeliyiz ve buna fırsat vermemeliyiz...'' ne kadar anlamsızca bir cümle.. bu ülkede birçok mesleğin saygınlığını sizler ayaklar altına aldınız.. şimdide çıkmış böyle saçma sapan cümleler kuruyorsunuz.. hayret

Düzmantık
Düzmantık - 3 hafta Önce

Temmuza az kaldı. Bakalım ne göreceğiz

Mustafa uğurlu
Mustafa uğurlu - 3 hafta Önce

Bişey yapıyormuş gibi oyunlar yapıp hiçbişe yapmayan fahrettin. Koronavirüsü bu ülkee etirmekle görevlendirilmiş projedir. Maymun çiçeğini de getirecek. yani olmayan hastalığı varmış gibi gösterme politikası. Görevden alınmasa ne doktor kalır bu ülkedene sağlık sistemi


SIRADAKİ HABER