Almanya'da 5 Hastanenin 4'ün de Personel Yok

Açıklanan bir rapora göre Almanya'daki hastaneler ekonomik açıdan son 20 yılın en kötü günlerini yaşıyor. Her beş hastaneden dördünde personel sıkıntısı olduğu belirtiliyor.

Almanya'da 5 Hastanenin 4'ün de Personel Yok

Alman Hastaneler Enstitüsü'nün hazırladığı Hastane Barometresi adlı rapora göre Almanya'da hastanelerdeki ekonomik sıkıntılar ve buna bağlı olarak yaşanan personel açığı alarm verici düzeyde. Almanya'daki hastanelerin yüzde 60'ının 2021 yılını ekonomik kayıpla kapatacağı belirtilen raporda, hastanelerin içinde bulunduğu durumun son 20 yıldır yaşanmadığı kadar kötü olduğu tespiti yapıldı.

Alman Yazı İşleri Ağı (RND) adlı oluşuma bağlı gazetelerde yayımlanan raporda, Almanya'daki her beş hastaneden dördünde yoğun bakım sersivleri de dahil olmak üzere farklı birimlerde personel açığı bulunduğu aktarıldı.

Ekonomik kayıpların nedeni pandemi
Hastanelerdeki ekonomik açıdan yaşanan kötüleşmenin pandemiyle bağlantılı olduğu ifade edilen raporda, koronavirüs salgını nedeniyle planlanan çok sayıda ameliyatın ertelendiği ve çok sayıda kişinin de enfeksiyon korkusuyla doktor kontrollerini yaptırmadığı kaydedildi. Raporda bu durumun da hastanelerde maddi kayıplara sebep olduğuna işaret edildi.

Raporda hastanelerde halihazırda 22 bin 300 bin kadronun açık olduğu ve bu personel açığının 2016 yılındakinden üç kat fazlasına tekabül ettiği ifade ediliyor. Rapordaki verileri değerlendiren Alman Hastaneler Derneği Başkanı Gerald Gass, personel açığının sağlık politikasının siyasetin öncelikli gündemi olması gerektiğini gösterdiğini belirterek, verilerin hastanelerdeki durumun önümüzdeki yıl da düzeleceğini göstermediğine işaret etti.

Kısa vadede iyileşme beklentisi yok
Personel açığının önümüzdeki yıl da devam edeceği kaydedilen raporda, önümüzdeki üç yıl içinde her iki hastaneden birinde personel sıkıntısının giderilemeyeceği tahmin ediliyor. Rapora göre 2022 yılında hastanelerin sadece yüzde 22'sinde ekonomik durumun iyileşmesi bekleniyor.

Raporda şu anda hastanelerin sadece yüzde 11'ninin durumunun iyi olduğu aktarıldı.

dpa,AFP/HS,HT


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

© Deutsche Welle Türkçe

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayeller ve Hayatlar
Hayeller ve Hayatlar - 3 hafta Önce

Bir kaç gün önce dünya ülkelerinin ballı maaşlarının haberi yapılmıştı. Ordakiler niye istifa ediyormuş ki :) demekki onlara bizim 5 katı maaşlarımız yetmiyor. Batı hayelleri suya düştü aslında ttbye göre bir çoğu istifa edip avrupaya gidiyorlardı şimdi geride dönemezler sağlık olsun büyük konuşmayacaksın ülkeni karalamayacaksın. Neymiş efendim Adam olup insan gibi çalışıp gül gibi yaşayıp gideceksin.

Haber Tam İbretlik
Haber Tam İbretlik - 3 hafta Önce

Yurtdışı hayelleri kuranlar inanın zerre faydası olmaz. Batı kendi adamları dışındakilere hayrı dokunmaz. Parası batsın en iyi yer dilini dinini bildiğindir derler. Gereksiz oyunlara gelmeyin tuzaklara düşmeyin.

;)
;) - 3 hafta Önce

Yurt dışına gitmek için çırpınan, memleketi begenmeyenler bir an önce gidinde gençlere kadro açılsın

Türk
Türk - 3 hafta Önce

Bu dünyanın dengesiyiz Biz türkler Her icadı bulan biz,bizler olmasak ne olacak lan gevurlar sonunuz birde bizle uğraşırsınız adam olun akıllı olun kendiniz için bari biraz mantıklı düşünün

hedef
hedef - 3 hafta Önce

Vahh vah onların durumu bizden de vahimmiş, Almanya ya gitmeyin bari gari, onlarda sağlıkçılara zam yapmamış mı ne

Hemşire
Hemşire - 3 hafta Önce

Saçma sapan haber

SIRADAKİ HABER