Almanya çözüm arıyor! 83 bin doktor emeklilik sınırında

Almanya Doktorlar Odası (Ärztekammer), ciddi bir doktor açığı ortaya çıkacağını belirterek, acilen tedbir alınmasını istedi. Doktorlar Odası, on binlerce doktorun yakın zamanda emekliye ayrılacağını hatırlatırken, tıp fakültelerindeki öğrencilerin açığı kapatmaya yetmeyeceğine dikkati çekti. Acilen yeni öğrenim yerleri açılması gerektiği belirtildi.

Almanya çözüm arıyor! 83 bin doktor emeklilik sınırında

KONU, Bremen’de düzenlenen 126. Doktorlar Odası Konferansı’nda gündeme geldi. Almanya Doktorlar Odası Başkan Yardımcısı Ellen Lundershausen, eyalet eğitim bakanlıklarına seslenerek üniversitelerde acilen 6 bin yeni öğrenim yeri açılması gerektiğini ifade etti. Üniversite kontenjanlarının son 30 yılda düştüğünü, iki Almanya’nın birleşmesinden sonra tıp öğreniminin yaklaşık 16 bin kişiden 11 binlere gerilediğini belirten Lundershausen, zamanın çok önemli olduğunu vurguladı. Tıp eğitiminin çok uzun sürdüğüne dikkati çeken Lundershausen, bugün okumaya başlayanların ancak 12 ila 15 yıl içinde sağlık hizmetlerine kazandırılabilecekleri belirtti. Tıp fakültesi öğreniminin pahalı olduğunu bilindiğini ifade eden Ellen Lundershausen, ancak devletin yatırım yapmayı bırakması halinde hastalara bugün sağlanan iyi bakımın 2040’ta artık eskisi gibi olamayacağını söyledi.

YARIM GÜN ÇALIŞAN DOKTOR SAYISI ARTTI
Doktorlar Odası Başkanı Klaus Reinhardt da şu andaki doktorların yaklaşık yüzde 20’sinin yani 83 bin doktorun emeklilik sınırında olduğunu açıkladı. Öte yandan artık bazı doktorların aileleriyle de daha fazla vakit geçirmek istediklerini belirten Reinhardt, bu nedenle son dönemlerde birçok doktorun yarım gün çalışmayı tercih ettiğini, bunun da doktor açığını daha fazla artırdığını söyledi.

personel sağlık

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022, 07:34

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alırlarsa hemen gidelim
Alırlarsa hemen gidelim - 1 ay Önce

“Varsınlar, giderlerse gitsinler” diyor sayın büyüğümüz. Fırsatını yakalayınca bir dk düşünmeden giderim.

Almanya ya İstekli
Almanya ya İstekli - 1 ay Önce

Keşke ben de gidebilsem. 50 yas üstünü de alıyorlar mi acaba.
Daha öğretmenlere bile anlatamadık hekimlerin karın ağrıları nedir
Ya millet anlama özürlü yada bu kadar mal olunur

SIRADAKİ HABER