Akşener "Performans sistemine son vereceğiz"

Akşener "Performans sistemine son vereceğiz"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. 

İYİ Parti lideri Meral Akşener, "Pandeminin zorluk sürcini atlatan sağlık sistemimiz gittikçe derinleşen bir krizin içinde sürükleniyor. Her şeyi bilen Sayın Erdoğan, sağlık alanında uzman oldu doktorları kovdu. Bu krizin izleri de sokaklardan anlaşılıyor. Her ilde bir vatandaşımız 'Nerede bu devlet' diye soruyor. Hastaneden randevu alamadıklarını, doktor bulamadıklarını, ilaçlara ulaşamadıklarını söylüyor. Zincirin ilk haklası randevu sistemi. Sanal kuyruklar oluşturmuşlar. Randevu alabilenler birbirini tebrik eder hale gelmişler. Hasta vatandaşlarımız, doktoru evde bekliyor. AK Parti sorunu çözmek yerine, sorunun şeklini değiştirmeyi tercih ediyor" dedi.

Akşener doktor yetersizliğine vurgu yaparak şunları söyledi:

"Alınan randevular sorunun görünen yüzü. Sağlık sistemimizdeki sorunlar zincirinde doktor yetersizliği. 100 bin kişiye 195 hekim ve 240 hemşire düşüyor. Almanya'da 100 bin kişiye 450 hekim düşüyor. Hani Almanya bizi kıskanıyordu? Bay krize göre giderlerse gitsinler.

Randevu alındı, doktor bulundu bu sefer muayene süresi çıkıyor. Bir hastanın muayene süresi 5 dakika. İktidarın gözünde milletimizin araba lastiği kadar değeri yok. Muayene sürelerini 5 dakikaya indirmek ve hekimlerin 90 hastaya bakması yapılacak en büyük kötülüktür. Buradan Sağlık Bakanlığı'na çağrı yapıyorum; bu uygulamadan vazgeçin. Gelin biilimsel gereklere uygun olarak, DSÖ'nün öngördüğü çerçevede gerekli önlemleri alın.

Randevuyu aldık, doktur bulduk, 5 dakika da olsa muayene olduk diyelim. Bu sefer de ilaç yokluğu çıkıyor. Avrupa kapsamında yapılan çalışmada ilaca erişim yüzde 49 iken, Türkiye'de yüzde 12. Nadir hastalık ilaçlarında AB ortalaması yüzde 41 iken, Türkiye'de yüzde 6. Bunun sebebi sabit ilaç kuru. Sabitlenen kurla, gerçek kur arasındaki makasın açılması nedeniyle ülkemize yeni ilaç gelmiyor.

Sağlıktaki kiriz derinleşirken bay kriz şov yapmakla meşgul. doktorların dertlerinde bihaber, sağlık sistemi sorunlarından bihaber, vatandaşımızın çilesinden bihaber. O işler öyle olmaz. Aynı cahilliği eğitimde yaptın. İçinde bilim, hoca olmayan binalarda gençlerimzin geleceğini heba ettin. Şimdi de sağlığı bina dikmeye indirgeyerek milletimizin sağlığını tehlikeye atıyorsun.

Sağlık çalışanlarını küstürmeyeceğiz. Performans sistemine son vereceğiz. Daha az yük, daha çok gelir sağlayacak sistem kuracağız. Kadrolu ve güvenceli iş sağlayacağız. Sevk zincirinin etkin çalışmasını sağlayacağız. Birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendireceğiz. Aile hekimliğini amacına uygun hale getiereceğiz. Tele-tıp uygulamasını getireceğiz. Yap-işlet-hüplet sistemine son verip, yandaşlara akan rant musluklarını kapatacağız."

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2022, 14:53

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
uz.dr
uz.dr - 2 ay Önce

Meral hanım tesbitletiniz oldukça yerinde....Çözüm kolay...

TEK MAĞDUR EDİLEN SINIF YHS MHP SAMİMİYSE TÜM YHS NI GİH VE TEKNİK HİZMETLERE GEÇİRSİN.
TEK MAĞDUR EDİLEN SINIF YHS MHP SAMİMİYSE TÜM YHS NI GİH VE TEKNİK HİZMETLERE GEÇİRSİN. - 2 ay Önce

YARDIMCI HİZMETLERİ GAVUR EVLADI GİBİ GÖREN CUMHUR İTTİFAKINA ÇAĞRIMIZDIR.MHP SEÇİM BEYANNAMENE KOYDUĞUN TÜM YHS ÖĞRENİM DURUMUNA GÖRE GİHS VE TEKNİK HİZMETLER SINIFINA ATANACAK DEDİNİZ.MECLİSTE KONUŞMAKLA OLMUYOR İCRAAT İSTİYORUZ İCRAAT.YANDAŞLAR BELEŞ MÜDÜR,TAŞERONA KADRO VAR,MÜBAŞİRE KADRO VAR SINAV KAZANAN 2351 VHKİ 9 YILDIR MAĞDUR.SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECELİ LİSANSİYER,YÜKSEK OKUL MEZUNU YHS NA SEMBOLİK SADECE 600 EK GÖSTERGE VER AŞAĞILA LİSE MEZUNU GİHS 1700 EK GÖSTERGE ALSIN YHS LİSANSİYER 600 EK GÖSTERGEYLE AŞAĞILA SONRADA OY BEKLE CUMHUR İTTİFAKI BİZİM İÇİN BİTMİŞTİR.

Halo dayı
Halo dayı - 2 ay Önce

Sağlık çöktü can çekişiyor yazık oldu ama Allah kolaylık versin

SIRADAKİ HABER