Adil Midir

Sağlık Bakanlığı 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik planı yayınladı.

Adil Midir

Vatandaş Memnuniyet Anketlerinin sonuçlarının kurumların ve sağlık çalışanlarının performansına dahil edilmesi strateji olrak belirlenmiş durumda. Elbette bakanlığın belirlemiş oldugu amaç ve strateji çok güzel ancak sahada yansıması nasıl olacak. Sağlık personelinin (hekim, hemşire, ebe vib) elinde olmayan  sebeplerden ötürü vatandaşın memnuniyetinin sağlık personeline yansıtılması objektif midir? Sahada sağlık personelinin elinde olmayan, ancak  hasta memnuniyetini olumsuz etkileyen parametrelere bir bakalım.

  • Satın alma nedeni ile malzeme temin edilmemez ise hasta tarafından doğacak memnuniyetszlik sağlık personelinin perdormansını etkilerken satın alma sürecinin hiç bir aşamasında yer almayan,  teknik şartname kontrol etmeyen, yaklaşık maliyet hazırlamayan, ihalede yer almayan  sözleşmeli yöneticilerin etkilenmemesi ne kadar adildir.
  • Yemek, temizlik, kantindeki fahiş satış fiyatarı, iklimlendirme,yönlendirme hizmetlerindeki eksiklerinden doğacak memnuniyetsizliğin sağlık personelinin performansını etkilemesi ancak, hizmetin sunulması noktasında karar verici olan sözleşmeli yöneticileri etkilememesi ne kadar adildir.   
  • Nöbet parası verilmemesi, gecici görev ile elamanın il sağlık müdürlüklerinde görevlendirilmesi, başkan başkan yardımcılarının eşlerinin nöbettten çıkarılması, farklı birimlerde görevlendirilmesi, müdür,müdür yardımcılarının eşlerinin nöbetten çıkarılması yada sosyal endikasyon tabiri ile PDC'si tam olmayan hastane, 112v.b nöbetli birimlerden personelin çekilmesi sonucunda, tam dinlenmeden, gün aşırı nöbete giren, eksik eleman ile çalışan  personelin  elinde olmayan sepep ler nedeni ile oluşan vatandaş memnuniyetsizliğinin sağlık personelinin performansını etkilemesi ancak, görevlendirmeleri yapan sözleşmeli yöneticilerin performansını etkilememesi  ne kadar adildiir.
  • Tıbbi sekreter gibi elemanarın eksikliimden kaynaklanan vatandaş memnuniyetsizliğinin sağlık personelinin performansını etkilemesi ama tıbi sekreteri görevi dışında çalıştıran sözleşmeli yöneticinin etkilenmemesi ne kadar adildir.
  • Arızalı olan cihaz nedeni ile vatandaş memnuniyetsizliğinin sağlık personelinin performansını etkilerken, süreci yönetmi ile görevli sözleşmeli yöneticilerin performansını etkilememesi ne kadar adildir.
  • Yakın gözlüğü ile gece 2 de nöbette damar yolunu açamaya çalışan personelin performansı etkilenirken mesleğe yeni atanmış personeli masa başı tabir edilen işlerde çalıştıran sözleşeli yönetcilerin performansını etkilememesi ne kadar adildir.
  • Acilde az eleman çalıştırırıken evde sağlık hizmetlerinde standardın üstünde personel çalıştıran sözleşmeli yöneticinin performansı etkilenmez iken hastaya yetişmeye çalışan sağlık personelinin performansının etkilenmesi ne kadar adildir.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 07:32

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
a
a - 10 ay Önce

e tabi birde sağlığın s sinden anlamayan dışardan atanan müdür ve müdür yardımcılarının performansı etkilenmezken sağlık çalışanının performansını sorgulayın
en kötü bakanlık sağlık bakanlığı artık birinci sırada çıkıyor anketlerde neden acaba

Bilge YEŞİLKARGA
Bilge YEŞİLKARGA @a - 10 ay Önce

Kel kafaya şimşir tarak sadece kafayı yaralar,böyle başa böyle traş..

İSTANBUL
İSTANBUL @a - 10 ay Önce

ben bu yazılar niye yazılıyor hiç anlamıyorum.. kaç senedir yazıyorsunuz ne değişti..

SAG MEM
SAG MEM - 10 ay Önce

ARTIK DUR DE... NE DERSEN DE AMA BİR ŞEY SÖYLE TEPKİ GÖSTER bu bakanlığın personeli olmaktan utanıyorum iğreniyorum bir erkek hemşire sağlık memuru olarak bu mesleği yapmaktan tiksinir oldum imkanım olsa bir dk bile durmam düz memur olurum mis gibi sadece 8'4 mesaimi bilirim hiç bir sorumluluğu riski nöbeti vbvb yok ne hastanın altını bokuyla uğraşmak ne bulaşıcı hastalığı ne enfeksiyonu ne tedavileri ne hasta yakınlari ne hastanın banyosu vbvb işlerler uğraşırım bu meslek bu kadar düşük maaşa yapılmaz emeğimizin hakkını isteriz ne yaz ne kış ne bayram ne haftasonu ne remi tatil yok bizlere niye yapayım o zaman bu mesleği bir fark olmayacaksa neden yipratayim kendimi neden hasta ve yakınlarından dayak yiyeyim öyle değil mi

Bir polis en az 6000 TL den aşağı maaş almazken bir astsubay 8000 TL den aşağı maaş almazken bir öğretmen 6000 TL aşağı maaş almazken bir vaiz 7500 TL den bir zabıta 5800 TL den bir itfaiyeci 6000 TL den aşağı maaş almazken bir bekçi 4950 TL den aşağı maaş almazken 15 yıllık bir sağlıkçı olarak herseyle elime geçen 4300 TL hu arkadaslar bizlerden daha mı zor şartlarda çalışıyor daha mı değerli bir iş yapıyor daha mı vbvb bu maaşı kabul etmek zorunda değiliz emeğimizin hakkını isteriz

hiç adil değil
hiç adil değil - 10 ay Önce

hiç adil değil sağlık personeli zaten kan ağlıyor. Vurun abalıya

Şükürsüz bir millete döndük
Şükürsüz bir millete döndük - 10 ay Önce

Neymiş? Ballı maaşlı işten anlamayan, cebe cukkayı bilen, doktoru hemşireyi insan yerine koymayan başhekim ve ekibi var. Şükür et. Ya yöneticiler hiç olmasaydı?

Bakanlıkta kendi çalıp kendi oynayan, emret bakanım diyenler yönetici olmuş. Ya hiç Yönetici olmasaydı? Şükür de lazım.

Yatağından kalkan paşa ve prenses olan meslektaşlarımız yönetici olmuş. Olsun, kim anasının karnından yönetici doğuyor?
Şükür lazım şükür

ENSON İMPARATORUN BAŞ VEZİRİ
ENSON İMPARATORUN BAŞ VEZİRİ @Şükürsüz bir millete döndük - 10 ay Önce

ben sürekli gittiğim doktorumdan habersiz böyle tayinler yapmadım,yoksa başhekinmböyle şeyler yapmama çok kızıyor.

Eme
Eme - 10 ay Önce

Doğru

saglıkçı
saglıkçı - 10 ay Önce

bunları bilmiyorlar mı..tabikide biliyorlar..işlerine gelmediği için uygulamıyorlar


SIRADAKİ HABER