3600 Ek Gösterge Mayıs Ayında Mecliste

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge çalışmalarında sona gelindiğini ve düzenlemenin mayıs ayında Meclis'e sunulacağını söyledi.

3600 Ek Gösterge Mayıs Ayında Mecliste

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. 3600 Ek Göstergeye ilişkin açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Diğer bakanlıklarla ilgili çalışmalarımızı başlattık, bitireceğiz. Mayıs’ta Mecliste. Taraflarla, kurumlar arası görüşme ve teknik çalışma yapılıyor. Şubat’ta falan konuyla ilgili bir açıklama yapılabilir. 3600’ü Mayıs’ta meclise intikal ettireceğiz" diye konuştu.

"ADALET DUYGUSUNU ZEDELEMEYEN..."

Memur sendikalarının ek gösterge sisteminin düzenlenmesi talebini değerlendiren Bilgin, "Dört meslek grubunu kapsıyor ama başka statüler de var. Avukatlar var, hukukçular var kurumlarda çalışan hukukçular var, il müdürleri, diyelim ki sağlık il müdürü, şube müdürü. Bütün bu statüleri yeniden adil bir şekilde çalışıyoruz. Belirgin bir şey yok ama o düzenlemeyi yapacağız. Adalet duygusunu zedelemeyen bir düzenleme yapmak istiyoruz. Diyelim ki il müdürü 3600, ona bağlı bir memur 3600 olmaz o. Bu düzenleme yapılacak. Daha kapsamlı, adalet duygusunu zedelemeyen, statüler arasındaki farklılaşmayı koruyan. Mesela 3600 diyoruz ama onların dışında farklı başka rakamlar da ek göstergeler de koyabiliriz" diye konuştu.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

"İŞVERENİNİZ YANLIŞ YAPIYOR"

İş kanunun 62. Maddesinin AGİ kesintisini yapılmasını mümkün görmediğini ifade eden Bilgin, "Kanun ‘Bu kesintiyi yapamaz’ diyor. Siz brüt değil net maaş üzerinden alıyorsunuz. İşvereniniz yanlış yapıyor, ‘ücretler geriye gidemez’ diyor. Brüt maaş alsaydınız size o parayı vereceklerdi, şu anda yapılan işlem yanlış. Hukuka aykırı. İşverenleriniz o uygulamayı yapamaz. Sizin maaşlarınız geriye gitmez. Yanlış hesaplama yapıyorlar, kanun çok açık" açıklamasında bulundu.

Bakan Bilgin, kamu işçilerine ek zam beklentisine yönelik soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Bu konuda planlanacak bir şey yok. Biz enflasyon farkını orada işçilerimize de taahhüt ettik. 2 buçukluk fark, günü geldiği zaman belli olur."

İlaç fiyatlarının güncellenmesi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Bilgin, "Önümüzdeki hafta ve bu hafta da bizim sağlık sistemimizde SGK ile ilgili çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022, 05:47

Ceren YILDIZ


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
neden mayıs
neden mayıs - 4 ay Önce

sona gelindiyse neden şimdi değil mayıs? hükümetin ya yaza erken seçim planı var ya da mayıs gelince yıl sonuna erteleeycekler

sağlıkçı
sağlıkçı @neden mayıs - 4 ay Önce

kabak tadı verdi aynı söylemler

sadi çlr
sadi çlr - 4 ay Önce

ŞUBATTA BİTECEK AMA MAYISTA MECLİSE GELECEK,
2 AY TATİLMİ YAPACAK 3600 GÖSTERGE

OLSUN DA MAYISTA OLSUN!
OLSUN DA MAYISTA OLSUN! @sadi çlr - 4 ay Önce

YETER Kİ HAKKANİYETLİ OLSUN!

TÜM SAĞLIK LİSANSİYERLERİNİ KAPSASIN!

NASIL Kİ ÖĞRETMENDE BRANŞ AYRILMIYORSA SAĞLIK LİSANS MEZUNLARINDA DA AYRIM OLMASIN!

DİĞER KAMU ÇALIŞANLARI DA DÜŞÜNÜLSÜN!

ADALETLİ OLSUN!

Ksnb
Ksnb - 4 ay Önce

Haziranda seçim ozman ????

Attci
Attci - 4 ay Önce

EĞER düşündüğüm gibi çıkarsa ve alt memurdan daha az ekgöstergesi olan yasal olarak daha fazla alması gerekirse burada polis din ve saglik calusanları üzerinden bir üst amirler daha kazançlı çıkacak. Ayrıca 2008 öncesi ve sonrası mağdurlarıda unutmamak lazım...

Gani
Gani - 4 ay Önce

Matematikçi ile edebiyatçıyı ayırmadığınız gibi ebe ile hemşireyi teknisyeni ayırmayın. Bi hemşire tutturdunuz gidiyor. Tüm lisans çalışanlarını kapsamalı. Yani tüm 3000 olanlar 3600 olmalı.

çorumlu
çorumlu - 4 ay Önce

Canın sağ olsun 2023 çıkarırsınız seçimdede sonucunu alırsınız

ASLOLAN ADALETTİR
ASLOLAN ADALETTİR - 4 ay Önce

2.5 LUK ZAMMI 1 AYDA MECLİSTEN GEÇİRDİNİZ 2 GÜNDÜR DE İMZALANIP RESMİ GAZETEDE YAYINLANMADI. BAKALIM O KAÇ AY SÜRECEK....ARTIK HERŞEY SİYASİ ÇIKAR OLMUŞ


SIRADAKİ HABER