Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’ne Ankara’dan Bilişim Uzmanları Geldi!

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’ne Ankara’dan Bilişim Uzmanları Geldi!

Samsun’da uzun süredir bilgi sistemi değişikliği ve veri tabanı değişimi sebebiyle devlet hastaneleri hasta bakamaz duruma getirildiği haberlerinin ardından Ankara’dan gelen bilgi işlem uzmanları duruma el koyarak aksaklıkların giderilmesi için çalışmada başladı.

Samsun’da iki yıl önce alınan karar doğrultusunda Samsun Sağlık İl Müdürlüğü bütün hastaneleri HBYS - Hastane Bilgi Yönetim Sistemine geçirmek için işe koyulmuştu.

Ne var ki yeni sisteme geçiş çalışmaları liyakatsiz eller marifetiyle yapıldığı için bir hastanede ortaya çıkan teknik aksaklıklar Samsun’daki bütün hastaneleri etkiledi ve doktorlar hasta muayene edemez hale getirildi.

HBYS, bilgisayar programları web tabanlı çalışarak bağlı olduğu hastanelerin yapmış olduğu işlemleri bilgisayar üzerinden izleme imkânı sağlayacaktı.

Sistemin Samsun hastanelerinin HBYS’ye geçişindeki aksamaların planlama yapılmadan ve liyakatsiz yöneticilerin ne yapacağını bilemeden sistemi idare etmeye çalışmasından kaynaklandığı için niyahet Sağlık Bakanlığı duruma el koydu ve Ankara’dan gelen bilişim uzmanları sıkıntıların giderilmesi için çalışmalara başladı.

HBYS’nin dört ay içinde kusursuz bir şekilde ve çalışır vaziyette teslim edilmesi gerekirken devlet hastanelerinin bu aksaklılarla dört ay daha maruz kalacağı ve böyle devam ederse hastaların devlet hastanelerinden özel hastanelere gitmek zorunda kalacağı ve bunun da devlet hastanelerinde hem maddi ve hem de manevi kayıpların oluşacağı, hasta mağduriyetlerinin artış göstereceği belirtiliyordu.

Kaynak: Akasyam

YORUM EKLE
YORUMLAR
sivaslı
sivaslı - 1 hafta Önce

lütfen birileri SİVAS ile de ilgilensin. il yönetiminde biri var onun yüzünden kimse ses çıkaramıyor. lakin mahvettiler sistemi

Saglıkçı
Saglıkçı - 5 gün Önce

Kesin Fonet tür. Sivas’ı mahvettiler

Semra
Semra - 1 hafta Önce

Samsun ve Kayseri sağlık müdürlerinden kırmızı sinyaller geliyor

SIRADAKİ HABER