Memur-Sen de memura yapılan zamlarını eleştirdi!

Memur-Sen de memura yapılan zamlarını eleştirdi!

Memur- Sen'den yapılan açıklamada, "Seçim süreçlerinin tamamlanması ve uluslararası alandaki ilişkiler üzerinden Türkiye’ye dönük finansal-mali operasyonların sonlanması, paketler ve teşvikler üzerinden piyasanın desteklenmesiyle ekonomide dengeleme çalışmalarına yönelik adımlar atılmıştır.

Fakat enflasyonu dizginleyemeyen ekonomi yönetimi bilmelidir ki; enflasyon karşısında ezilen kamu personeli fotoğrafı algısal düzeyde bile yok edilememiştir. " ifadeleri kullanıldı.

Memur-Sen’den yapılan açıklamada şunlara değinildi:

"Maaş ve Ücretlere 1,01 Enflsayon Farkı Olmak Üzere İkinci Altı Ayda Toplam 6,01 Zam

2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin maaş ve ücretlere yapılacak zamlara ilişkin hükmünde, ilgili yılların altı aylık dönemleri için yapılan maaş/ücret artışının aynı dönemdeki enflasyon oranının altında kalması halinde takip eden altı aylık dönem için yapılacak artışa aradaki fark kadar enflasyon zammının yansıtılacağı hükümlerine yer verilmişti.

% 1,01'LİK ENFLASYON FARKI
4. Dönem Toplu Sözleşmenin ikinci yılının ikinci altı aylık döneminin başladığı Temmuz ayı itibariyle kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinde toplu sözleşme hükmü gereği yüzde 5 oranında artış yapılacak. Bugün açıklanan 2019 Ocak-Haziran dönemini kapsayan ilk altı aylık dönemdeki toplam enflasyon oranının 5,01 olarak gerçekleşmesine bağlı olarak; 2019 Ocak-Haziran dönemi için maaş ve ücretlere yapılan yüzde 4’lük artışı enflasyonun geçmesi nedeniyle yüzde 1,01’lik artış yapılması zorunluluğu doğmuştur.

4. Dönem Toplu Sözleşmenin birinci yılının her iki altı aylık döneminde de kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine yapılan artışı enflasyonun geçmesi nedeniyle enflasyon farkı kaynaklı ilave artış yapılmış, hatta 2018 yılında enflasyon farkı kaynaklı artış normal artışın üzerinde gerçekleşmişti.

2018’de yaşanan bu durum 2019 yılının ilk altı aylık döneminde de gerçekleşmiş olup bu yönüyle Merkez Bankası’nın hazine-maliye bürokrasisinin, orta vadeli programın öngördüğü/hedeflediği enflasyon oranı ile gerçekleşen enflasyon oranı arasında olumsuz ve aleyhe sonuç oluşma durumu istikrarlı bir şekilde devam etmiştir.

ENFLASYON ORANLARINDAKİ OLUMSUZ FARK HABERLERDE YER ALDI
Tahmin edilen/hedeflenen enflasyon oranları ile gerçekleşen enflasyon oranları arasında oluşan olumsuz fark tarihsel süreç itibariyle istikrarlı bir grafik oluşturmuş, konuyu takip eden yazılı-görsel-internet medyasında “kamu görevlileri ne kadar enflasyon farkı alacak” başlıklı haber içerikleri Nisan ayından itibaren Temmuz ayının başına kadar, ikinci altı aylık dönemde ise Ekim ayının başından takip eden Ocak ayının ilk haftasına kadar merakı artırmaya/gidermeye dönük bu türden haber içerikleri sürekli yer almaktadır.

Bu durumun ortaya çıkardığı sonuç şudur ki; altı aylık dönemlerin sonunda enflasyon farkı beklentisinin oluşması da, enflasyon farkı kaynaklı artış yapılması da istikrarlı bir rutine dönüşmüştür.

İSTİKRAR-GÜVEN ALGISI ENFLASYON FARKI SEROMONİSİYLE DARBE ALMAKTADIR
4. Dönem Toplu Sözleşeme sürecinde de kararlı bir şekilde dile getirdiğimiz “zammı masa belirlesin enflasyon canavarı vermesin” mottosuyla da afişe ettiğimiz durum bütün çıplaklığı ile yaşanmakta, ekonomi politiği ve psikolojisi anlamında kamu maliyesinin en çok ihtiyaç duyduğu istikrar-güven algısı enflasyon farkı ödenmesine ilişkin altı ayda bir tekrar eden seremoniye bağlı olarak darbe almaktadır.

Seçim süreçlerinin tamamlanması ve uluslararası alandaki ilişkiler üzerinden Türkiye’ye dönük finansal-mali operasyonların sonlanması, paketler ve teşvikler üzerinden piyasanın desteklenmesiyle ekonomide dengeleme çalışmalarına yönelik adımlar atılmıştır.

'ENFLASYON KARŞISINDA EZİLEN KAMU PERSONELİ' ALGISI YOK EDİLEMEMİŞTİR
Fakat enflasyonu dizginleyemeyen ekonomi yönetimi bilmelidir ki; enflasyon karşısında ezilen kamu personeli fotoğrafı algısal düzeyde bile yok edilememiştir.

Son on yıllık hedeflenen/gerçekleşen enflasyon tablolarına bakarak enflasyon farkı vermeyi gerektirmeyecek düzeyde maaş ve ücret artışını artık Kamu İşveren Heyeti de kabul etmeli, enflasyon canavarı da, enflasyon farkı kulvarı da kamu görevlilerinin maaş ve bordrolarından uzak tutulmalıdır.

MAAŞ ZAMLARI 1 TEMMUZ'DAN UYGULANACAK
Bu itibarla 4. Dönem Toplu Sözleşmenin son altı aylık periyotunun başladığı Temmuz 2019 İtibariyle kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine yapılacak yüzde 5 sözleşme + yüzde 1,01 toplu sözleşmeye dayalı enflasyon farkı olmak üzere toplamda 6,01’lik ücret artışı oranının 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere uygulanacağı bilgisini kamuoyuyla paylaşıyoruz.

CESUR VE CÖMERT OLMASINI BEKLİYORUZ
1 Ağustos’da fiilen başlayacak olan 5. Dönem Toplu Sözleşmelerinde Kamu İşveren Heyetinin toplu sözleşme masasına kamu görevlilerini mutlu edecek, enflasyon farkı uygulamasını gerektirmeyecek maaş ve ücretlerin, enflasyonu ezmesini temin edecek geçmiş dönem kayıplarının tazminini gerçekleştirecek ve güçlenen Türkiye’den ve büyüyen ekonomisinden kamu görevlilerine refah payı aktarılması hakkaniyetini tesis edecek rakamlarla, tutarlarla, oranlarla gelmesini, ürkek ve cimri değil cesur ve cömert olmasını bekliyoruz.

DEVLET ANLAYIŞINA UYMAYAN BİR GARABETTİR
Sonuç itibariyle kamu görevlilerinden esirgenen refah payı, enflasyonu ezen maaş artışı sosyal bir maliyettir ve adalet açısından da insanı yaşatan devlet anlayışına uymayan bir garabettir. Çağrımız ve teklifimiz şudur; “Büyük Türkiye için birlikte çalışalım ve Türkiye’nin büyümesini adil paylaşalım”. Bunun ilk adımını ve kurallarını da 5. Dönem Toplu Sözleşme masasında atarak hayata geçirelim."

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 5 ay Önce

ZERRE KADAR DELİKANLIYSANIZ,ÜYELERİNİZİ VE TÜM ÇALIŞANLARI SOKAĞA YÜRÜYÜŞE DAVET EDİN.SAYGILARIMLA.

mymemur
mymemur @SELİMCAN - 5 ay Önce

tabiki değiller :)

memur06
memur06 - 5 ay Önce

Dalga geçmeyin insanlarla.Yetkili sendika kim.Nerde yaşiyorsunuz efendiler

memur
memur - 5 ay Önce

zaten memursen zam haberini vermese hiç haberimiz olmayacak % 6.1 lik zam haberini kamoyuna bildirmeleride bir zafer sayılır.inşAllah yeni toplu sözleşmede % 1 bekliyoruz.maaşlarımız ne kadar düşerse o kadar başarılı olur memursen.

Cemil Meriç
Cemil Meriç - 5 ay Önce

Hikaye anlatan ve hikayeyi seven bir sendika.Uye kaybetmek istemiyor o yüzden zorunlu bir açıklama.Yarin görüşmeler de satar çıkar..

mustafa
mustafa - 5 ay Önce

temmuz zammını eleştirenler ağustosta neye imza atacak merak ediyorum

AHMET
AHMET @mustafa - 5 ay Önce

Aşağıdaki yada yukarıdaki yorumları beğenmeyen o bir arkadaş amacını anlamış değilim.Doğru sözün neyini beğenmiyorsun.Yoksa amacın mı farklı...Elini vicdanına koymanı tavsiye ederim.

Adnan bey
Adnan bey - 5 ay Önce

yarın görüşmelerde çamura yatar.

hadi canım..
hadi canım.. - 5 ay Önce

Bu sendika mı eleştirmiş çok güldüm. tam tersine siyasete yaranmak için gidip derler ki efendim 6 yerine 5 te verseniz olur. ne zaman memurun yanında samimi durdukları hak aradıkları olmuştur bilen var mı? aklımızla dalga geçmeyin, bazıları sizi sevebilir, güvenebilir, faydalanabilir. Ama herkes değil..

b.semih
b.semih - 5 ay Önce

tamamen aldatmaca , bu sendikalar değilmi bu anlaşmalrı yapan


SIRADAKİ HABER