Hemşireler Diyaliz Yönetmeliğine Dava Açtı

Hemşireler Diyaliz Yönetmeliğine Dava Açtı

Türk Hemşireler Derneği Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelik için Danıştaya dava açtı.

Dernekten yapılan açıklamada ; 1 Mart 2019 tarihinde yayımlanan “Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelik” ile Hemodiyaliz ve Periton Diyaliz Hemşireliği Sertifika Programları sonlandırılmış; 1959 yılında ilk hemodiyaliz ünitesinin kurulmasıyla birlikte bu alanda hizmet veren sağlık ekibin içinde yer almış ve 2011 yılıhemşirelik yönetmeliğinde görev yetki ve sorumlulukları açıkça tarif edilmiş olan “diyaliz hemşireliği” ortadan kaldırılmıştır. 

Bu yönetmelikle hemşirenin çalışma alanlarından biri olan diyaliz ünitelerinde, diyaliz hemşiresinin görev, yetki ve sorumlulukları tamamen diyaliz teknikerlerine devredilmiştir. Yönetmelik çıkmadan önce ve çıktıktan sonra, yapılan bu düzenleme ile toplum sağlığının riske atılacağı, sağlık çalışanları arasında çatışmaya yol açacağı ve diğer sağlık teknikerlerinin de bu tür taleplerde bulunacağı karar vericiler, politika yapıcılar, millet vekilleri ve yöneticilere iletilmiştir. Bu konu ile ilgili kamu açıklamaları yapılmış, dilekçeler verilmiş, imza kampanyası başlatılmış, yapılan tüm girişimler meslektaşlarımız ve halkımızla paylaşılmıştır.

Maalesef ki hemşirelerin, öğretim elemanlarının, hemşirelik öğrencilerinin ve atama bekleyen meslektaşlarımızın ve ailelerinin sesi duyulmamış ve hastalarımızın istekleri dikkate alınmamıştır.

Bu süreçte, destek isteyen ve sesini duyurmaya çalışan Türk Hemşireler Derneği’nin sesi duyulmamıştır.Toplum yararına mesleki değerleri korumak, personel sağlık net geliştirmek, savunmak üzere Türk Hemşireler Derneği ile birlikte Türk Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği, Sağlık Bakanlığı’nın 01.03.2019 tarihli ve 30701 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelik’in, ilgili maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açılmıştır. Ayrıca bu süreci 14 alan hemşireliği derneği desteklemektedir.

Kamu yararına bir dernek olan Türk Hemşireler Derneği’nin toplum sağlığını ve mesleki değerleri koruma adına verdiği mücadele devam etmektedir. Tüm meslektaşlarımızın, sağlık çalışanlarının ve halkımızın bu konuda desteğini bekliyoruz.

Saygılarımızla.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 1 yıl Önce

HAKLI DAVANIZI DESTEKLİYORUM, HAK ARAMA NOKTASINDA,HAKKINIZI SONUNA KADAR ARAYINIZ.SAYGILARIMLA.

Www
Www - 1 yıl Önce

Her işi hemşireler mi yapacak, o zaman neden devlet diyaliz teknikeri okulu açmış. Hemşirenin görev tanımı kanunlarda belirlenmiş. Olur olmadık yerlerdeki tüm görevleri kendinizin sanıyorsunuz. Herkes kendi işini yapsın rahat bırakın diğer çalışanları. Görevinizin başına dönün, memur gibi, vhki gibi, diyaliz teknikeri gibi, sosyal hizmetler uzmanı gibi, psikolog gibi, diş teknisyeni laboratuvar röntgen teknisyeni gibi vs. Sahada çalışmayın. Devlet size hemşire olarak yetiştirdi. 3600 ek göstergesi bu yüzden alıyorsunuz. Bırakın Allah aşkına herkes işini yapsın.

Žzz
Žzz @Www - 1 yıl Önce

Birçok diyaliz teknikeri atanamadı bekliyor, hemşireler artık insanların mesleğine engel olmayın lütfen, siz görev yerinize dönün gençlerde istihdam edilsin.

bi vatandaş
bi vatandaş - 1 yıl Önce

haklılar sonuna kadar hem de .daha ilk yardım bilmeyen ilaç yapma yetkisi yokken ilaç yapan diyaliz teknikeri olmaz

Aaaaa
Aaaaa @bi vatandaş - 1 yıl Önce

Pardon hemodiyaliz ne önce bi bunun anlamını bilin ilaçla tedavi uygulanacak bi bölüm değil . Hemodiyaliz, böbrek yetersizliği nedeniyle vücutta birikmiş olan üre, kreatinin, potasyum, fosfor gibi çeşitli zararlı ürünlerin ve suyun , vücut dışında yer alan yarı geçirgen bir membran (zar) yardımıyla, kandan temizlenmesi işlemidir. Bu benim tanımım değil genel geçer herkesin tanımı burda ilaçla ilgili bi şey göremiyorum. İlaçla tedavi etmek istiyosanız biz diyaliz teknikerleri hastamızı hemodiyalize aldıktan sonra gerekli bölüme yönlendiririz siz hemşirelerde orda ilaç yapma yetkinizle yaparsınız ilacınızı.

M.ynk
M.ynk - 1 yıl Önce

Tüm birimler branşlaşmaya gitmeli tabiki diyaliz teknikerleri şap diye alınmayacak servislere.. siz hemşirelere o serviste çalışabilmek için verilen 6 aylık eğitim onlara da verilecek ve tek seferde diyaliz ünitesi boşaltılmayacak sizlerinde desteği ile teknisyenler geliştirilecek lütfen biraz duyarlı olan sırf klinik ve acillerde nöbet usulü çalışmamak için insanların hakkının önüne geçmeyin..

Rrr
Rrr @M.ynk - 1 yıl Önce

Çok doğru

Diyaliz hemsiresi
Diyaliz hemsiresi - 1 yıl Önce

Diyalizler hemşiresiz olmaz bunu en iyi siz diyaliz teknikerleri biliyorsunuz.Hemsireler alındığında teknikerler başbaşa kaldığında ne yapacaksınız çok merak ediyorum çıkan sorunlar karşısında...

Diyaliz hemsiresi
Diyaliz hemsiresi @Diyaliz hemsiresi - 1 yıl Önce

Doktor rumuzlu arkadaşımız önce uslubunuzu düzeltin lütfen .30 makine 100 hastayla çalışıyoruz ,1 doktorumuz var evet hekim vizit yapar,order yapar ,acil durumlara müdahele eder ama tek başına değil! Bırak kuru ağırlık takibini ,hasta bakımını tansiyon ölcemeyen,dr dan tedavi orderi alamayan arkadaşlar var evet eksik yazmışım siz doktorlarda ne yapacaksınız, bekleyip göreceğiz

Doktor
Doktor @Diyaliz hemsiresi - 1 yıl Önce

Hemşire hanım, diyalizlerde çalışan doktor yokmu, bu teknisyenler tek başına mı yada bu devlet koskoca bakanlık bunu düşünmedi mi. Boşuna mı okudu bu gençler bu okulları. Hemşire hanım sen git görev tanımındaki alanlarda kanunun sana verdiği yetkili yerlerde çalış lütfen, bu gençlerin önünü açın, onlarda ekmek yesin.

M m yildiz
M m yildiz - 1 yıl Önce

Insafa davet ediyorum herkes okudugu isi yapsin masada hmsire idarede hemsr kayta evrak masada vb hmsre kendi isi servis hemsire derng insafa gelin


SIRADAKİ HABER