Şanlıurfa Mehmet Akif İnan  Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anjiyografi ünitesinde görev yapan personel, tekniker ve hekimlerden oluşan bir grubun büyük bir yolsuzluk yaptığı öne sürüldü.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan gizli bir soruşturmada, anjiyografi ünitesine giren her hastaya kullanılmayan ve değeri hasta başına en az 100 bin TL'yi bulan malzeme fatura edildiği, sonra bu malzemelerin depodan çalınarak özel hastanelere ve yurtdışına satıldığı tespit edildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa Şubesi konuya ilişkin yaptığı açıklamada; olayla ilgili şüphelilerden bir doktorun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevden alınıp başka bir hastaneye görevlendirildiği fakat bazı siyasilerin ve sarı sendikaların araya girmesi sonucu görevden alınmanın iptal ettirildiği iddia edildi.

SES Şanlıurfa Şubesi tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İlimizde yer alan Harran Üniversitesi Hastanesi, Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi ve Eyyübiye Eğitim Araştırma Hastanelerinde son dönemde basına yansıyan bir çok yolsuzluk, usulsüz işlem ve kamusal sağlık hizmet anlayışıyla bağdaşmayan tıbbi etik dışı davranışlarda bulunulduğuna dair söylem ve iddialar tüm kamuoyunca takip edilmektedir.

Son olarak İlimizdeki Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde personel, tekniker ve hekimlerden oluşan bir grubun Anjiyografi ünitesinde yolsuzluk ve usulsüzlük yaptığı iddiaları basın ve kamuoyunun gündemindedir.

Olayla ilgili şüphelilerden bir doktorun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevden alınıp başka bir hastaneye görevlendirildiği fakat bazı siyasilerin ve sarı sendikaların araya girmesi sonucu görevden alınmanın iptal ettirildiği iddia edilmektedir.

Yine soruşturma devam ederken Başhekimin bu yolsuzluğa karşı çıkan ve ifade veren personellere mobing uyguladığı da sağlık emekçileri arasında bilinmektedir.

Bakan Koca 'acemi kasap' bilançosunu açıkladı: 16 bin kişi sağlık kurumuna başvurdu Bakan Koca 'acemi kasap' bilançosunu açıkladı: 16 bin kişi sağlık kurumuna başvurdu

Hükümetin kamuda tasarrufa geçtiğini iddia ettiği bu dönemde milyonlarca liralık vurgunu siyasilerin eliyle kapatma çalışmak tasarrufun sadece kamu emekçilerinin sırtından yapılacağının göstergesidir.

İl Sağlık Müdürlüğünü yürüttüğü soruşturma sürecini siyasi baskıya uğramadan şeffaf bir şekilde tamamlanmasına, yaşanan mobbinglerin sona erdirilip; yolsuzluğa karışan herkesin hakkettiği cezaları alması sağlanana kadar olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz."

urfapusula.com/Gündem 

Kaynak: rss