Op. Dr. Ayşe Duman “Genital Estetik” hakkında bilgiler verdi;

Kadınlarda vajinal dokunun gerilmesi ve gevşemesi sebebiyle yapılan gevşemenin düzeltilmesi işlemi genital estetiktir. Bu işlem sonrasında vajinal kaslar sıkılaşır ve kasılma kapasitesi tekrar artar. Bir kadının doğum yapması veya zamanla yaşlanma etkisiyle vajinal kasların gevşemesi söz konusu olabilir.  Bu ameliyat jinekolojik bir işlemdir ve vajinal gençleştirme ameliyatı olarak da isimlendirilmektedir.  Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilen bir ameliyattır.

Genital estetik ameliyatı doğum sonrası vajinal gevşekliği ortadan kaldırmak isteyenler için uygundur. Aynı zamanda yaş, menopoz, çoklu doğum ya da yerçekimi etkisiyle vajinanın gevşemesi sonrası tercih edilebilir.  Vajina bölgesindeki sıkılaştırma kadınların kendine olan güvenini yeniden yerine getirebilir. Vajina görünümü iyileşen kadınlar her zaman kendine güvenilir ve kozmetik olarak sıklıkla tercih edilen bir ameliyattır.

Detaylı bilgi için: Genital Estetik Nedir, Nasıl Yapılır?

Genital estetik nasıl yapılır?               

Genital estetik ameliyatı öncelikle hastanın durumuna ve mevcut taleplere göre farklı türlerde ayapılır. Genital estetik olarak cerrahi veya cerrahi olmayan işlemler yapılabilir.  Cerrahi müdahaleler yapıldığında hastanede hasta bir gün misafir edilebilir. Ameliyat olmayacak işlemlerde lazer ve minimal invaziv müdahaleler yapılabilir. Bu müdahalelerde aynı gün kişi hastaneden çıkabilir.

Genital estetik işleminde cerrahi müdahale yapıldığında vajina çevresinde yer alan şişen ya da deformasyon geçiren kasların kapatılması ve vulva elastikiyetini ve kontrolünü sağlamak adına yapılır.  Cerrahi müdahalede sonuçlar çok tatmin edici olur. Genital bölgede bir işlem izi kalmaz ve vajinanın daha dar olması sağlanır. Aynı zamanda vajina bölgesinde yer alan pelvik taban kasları da güçlenir. Kadınlarda hem özgüven artar hem de cinsel deneyimden alınan zevk yükselir.

Genital estetik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Genital estetik operasyonları için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle operasyondan sonra yara izleri büyük oranda kaybolur ancak belirli bir süre görünmez bir bölgede küçük de olsa iz kalabilir.

Labioplasti ameliyatı yaptıracaksanız vajina daha küçük ve sıkı olmaz. Bunun için daha farklı bir genital estetik operasyon yapılması söz konusu olur.  Falloplasti işlemi yapıldığında penis milinin uzunluğu ve genişliği değişebilir.

Genital estetik operasyonlarda finansal süreçlere de bakılması gerekir. Özel sağlık sigortaları kozmetik cerrahi uygulamaları karşılamayacaktır. Sigara ve alkol kullanımı risk oluşturur. Bu nedenle genital estetik yaptıracaksanız sigaraya ara vermelisiniz. Ameliyattan sonra bölgenin hassasiyetine dikkat etmeli ve  doktor önerilerini dikkate almalısınız.

Genital estetik öncesi hazırlık nasıl olur?

Genital estetik operasyonlarını yaptıracaksanız ameliyat öncesi hazırlık sürecini tamamlamanız gerekiyor. Öncelikle doktorunuz size yeme içme ve ameliyat öncesi ilaçlar hakkında bilgi verecektir. Bu bilgileri dikkate aldığınızda size söylenenleri mutlaka yerine getirmelisiniz.

Ameliyattan 2-3 hafta önce sigara ve alkol ile tütün ürünlerine ara vermeniz gerekiyor.  Aynı zamanda kan sulandırıcı ilaçlar başta aspirin olacak şekilde işlem öncesi kullanılmamalıdır. Ameliyattan önce genital bölgede epilasyon uygulamaları işlemin daha başarılı ve rahat olmasını sağlar.

Gazzeli 23 Hasta Daha Türkiye’de Tedavi Altında Gazzeli 23 Hasta Daha Türkiye’de Tedavi Altında

Genital Estetik Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Genital estetik ameliyattan çıktıktan sonra iyileşme sürecinde doktor önerilerine dikkat etmelisiniz.  Öncelikle birkaç gün işe gitmemeniz gerekir. Aynı zamanda doktorun size önerdiği ağrı kesici ve antibiyotikleri enfeksiyon ile ağrı riskine karşı düzenli kullanmanız gerekiyor.

Genital bölgede işlemden sonra lekelenme ve şişlik olması olasıdır. Şişlikleri kısa sürede geçirmek için bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. 3-4 gün geçtiğinde günlük aktivitelere dönmeye başlayabilir, 20 gün içinde tam kapasite işinize dönebilirsiniz. Cinsel aktivite için 30-40 gün kadar yapılmamalı ve doktor önerisi sonrası geri dönüş olmalıdır.

Genital esteitkten sonra iyileşme tam olarak 6-8 hafta sürer. Yara bakımı yapılmalı ve bölgede kanama, ağrı, beklenmeyen semptomlar olursa hemen doktora gidilmelidir.  Yara izi kalıcı olsa da zamanla kaybolur. Yara izindeki tam iyileşme 1 yıl kadar devam eder.

Genital estetik riskleri nelerdir?

Genital estetik ameliyatlar da tüm cerrahi işlemler gibi risklere sahiptir. Bölgede genel anestezi risklerinin tamamı ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kanama ve enfeksiyon gibi riskler de görülebilir.

Bölgede düzensiz kanama görülebilir. Adet düzensizlikleri belirli bir süre devam etse de sonrasında tekrar eski düzene döner. Bunun dışında genital estetik ameliyat sonrasında ortaya çıkacak riskler başarılı yapılacak müdahalelerle ortadan kalkacaktır.

Ameliyatsız genital estetik mümkün mü?

Genital estetik ameliyatlarında her zaman güncel yöntemler değişiyor ve yeni işlem seçenekleri ortaya çıkıyor.  Yeni bir yaklaşım ortaya çıktığında bizler hemen size bilgi veriyoruz. Genital bölgede şekil bozukluğuna yol açan ve deformasyon gibi durumlar cerrahi olmayan yani ameliyatsız müdahaleler ile de giderilebilir.

Ameliyatsız genital estetik teknikleri konusunda lazer işlemleri ve radyofrekans gibi işlemler daha fazla öne çıkar. Ek olarak farklı teknikler bir arada yapılabilir ve en etkili sonuçlar ortaya çıkabilir. İşlem için yapılacak yöntem doktorun uzmanlığı, hastanın uygunluğu ve hasta talebine göre değişiklik göstermektedir.  Cerrahi olmayan müdahaleler belirli durumlarda yapılamaz ve zorunlu olarak cerrahi müdahaleler yapılması gerekir.

Genital estetik işlemler cerrahi olmadığında çok kısa sürede iyileşme olabilir. Uygulamalarda hasta aynı gün taburcu olur ve direkt hayatına geri gelebilir.  İşlem yapıldıktan sonra ilaçlar düzenli kullanıldığında iyileşme daha konforlu olur. Ameliyatsız genital estetik ile kalıcı sonuçlar olmasa da her geçen gün başarı oranı ve kalıcılık süresi artıyor.

Kaynak: https://www.ayseduman.com/