Genç Sağlık Sendikası, Türkiye genelinde sağlık sektöründe faaliyet gösteren tüm sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla önemli bir adım daha attı. Genç Sağlık Sendikası Genel Başkanı Osman Kaya, mobbing ve şiddete uğrayan tüm sağlık çalışanlarına ücretsiz hukuki destek sağlayacaklarını duyurdu.

Bayramda 9 Gün Tatil Sağlık Çalışanlarına Fayda Sağlamıyor Bayramda 9 Gün Tatil Sağlık Çalışanlarına Fayda Sağlamıyor

Genç Sağlık Sendikası Başkanı Osman Kaya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının hizmet verdikleri tüm alanlarda maruz kaldıkları mobbing ve şiddet olaylarının artık son bulması gerektiğine vurgu yaptı. Kaya, "Sağlık çalışanlarının, toplum sağlığını koruma görevini yerine getirirken öncelikle kendilerini güvende hissetmeleri gerekiyor. Mobbing ve şiddet, sağlık çalışanları için kabul edilemez bir durum. Biz de Genç Sağlık Sendikası olarak, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları için bir adım atmaya karar verdik" dedi.

Kaya ayrıca, Genç Sağlık Sendikası üyelerinin yanı sıra ''sendika ayrımı yapmaksızın'' mobbing ve şiddet mağdurlaru tüm sağlık çalışanlarına ücretsiz hukuki destek sağlanacağını belirtti. Bu destek kapsamında, avukatlar tarafından sağlık çalışanlarına hukuki danışmanlık ve gerektiğinde dava süreçlerinde destek sağlanacak.

"FEDAKARCA ÇALIŞIYORLAR"

Kaya, açıklamasının devamında, "Sağlık çalışanları, toplumun sağlığını korumak adına fedakarca çalışıyorlar. Onların haklarını korumak, mobbing ve şiddete uğrayan her sağlık çalışanına destek olmak bizim başlıca görevimizdir. Onların yanında olacak ve haklarını savunacak bir avukat ekibi oluşturduk. Sendika ayrımı yapmaksızın her sağlık çalışanı, bu hizmetten yararlanabilir" dedi.

Ücretsiz hukuki destek hizmeti, Genç Sağlık Sendikasına başvurular doğrultusunda sağlanacak. Sağlık çalışanları, mobbing veya şiddet mağduru olduklarını düşündüklerinde, sendika ile iletişime geçerek bu hizmetten yararlanabilecekler.

Genç Sağlık Sendikası yetkilileri de, sağlıkta mobbing ve şiddet son bulana kadar, sağlık çalışanlarının haklarını korumak ve daha güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için sendika olarak, gereken adımları atmaya devam edeceklerini vurguladı.

Editör: Ceren Yıldız