İster isteğe bağlı olsun, ister zorunlu olsun geçici görevlendirmeler bazı Sözleşmeli Yöneticiler tarafından ödül yada ceza aracı olarak kullanılmakta. Bu konuda kaybedilen davalarda azınsanmayacak kadar çok. Ödenen mahkeme masrafları ayrı bir konu.

 Ödüllendirme olarak isteğe bağlı adı altında yapılan ve mevzuata aykırı şekilde yıllarca devam eden geçici görevlendirme. Bir mali yılda 3 aydan en fazla 2 defa yapılabilecek olanisteğe bağlı  geçici görevlendirme süresiz olarak yapılmakta. Hal böyle olunca hastanede nöbet tuması gereken, 112 istayonunda nöbet tutması gereken  personel, hasta bakması gereken personel İl-ilçe Sağlık Müdürlüğü, 112 başhekimliklerinde masa başı görevi yapmakta. Hatta o kadar uzun süredir geçici görev ile birimde çalışmaktalar ki birimin en eskisi ve  sorumlusu haline gelmiş. İkli ilişkileri sayesinde istemediğini birimde barındırmıyor, istediğinin işini yaptırıyor.

İsteğe bağlı yıllarca usulsüz süren geciic görevlendirmenin diğer bir avantajı da zorunlu geçici görevlendirmelere asla gitmiyorlar. Geçici görevin gecici görevi olacak değil ya. Bu isteğe bağlı geçici görevlendirilen personel  asıl görev yerindeki personel fazla iş yükü ile başa çıkmaya çalışırken masa başından talimatlar yağdırmakta. Alanın da işi yükü ile mücadele eden personel   bir de ihtiyaç olan yerler geçici görev ile gitmekte ve iş düzenleri aksamaktadır.

En önemli nokta ise tasarruf tedbirlerinin gündemde olduğu bu günlerde hiç bir yöneticinin PDC'si ve standardı dolu olan bu kurumlara isteğe bağlı mevzuata aykırı  süresiz yapulan görevlendirmeler nedeni ile  personele ödenen fazla mesai ve nöbet ücretlerini görmezde gelmesini anlamak mümkün degil.

Sözlemeli Yönetici cezalandırmak isterse zorunlu geçci görev ile bir mali yılda 2 ay olacak lekilde sizi haftalık hatta günlük görevlendirmelere yazar sizi. Ama sizinle aynı yerde kadrosu olan personel süresiz mevzuata aykırı şekilde geçici görevli olduğu için masa başında sabah kahvesini içerken muabbetine devam edebilir.

Sahada çalışan ve iş yükü artan çalışanların sendikaların bu sorunu görmezden gelmesi, dava konusu etmemesi ise ayrı bir konu. 

Temmuz Ayında Memurlar Daha Düşük Zam Alacak Temmuz Ayında Memurlar Daha Düşük Zam Alacak

Sağlık Bakanlığı mevzuata aykırı geçici görevlendirme için bir şey yapar mı dersiniz.

Bakıp göreceğiz.İhtiyaç varc diye süresiz geci görevlendirme ile masa başına çekilen personelin elinde çay kahve ile  paylaşımları, mesai saatinde yapmış oldugu etkinlikler,  izinleri, raporları tatileri...

Dedik ya geçci görevlendirmenin gücü diye. 

Editör: Ceren Yıldız