Erzincan'ın İliç ilçesinde maden ocağında dün meydana gelen toprak kaymasında 9 işçi için kurtarma çalışmaları sürüyor.

Felaketle ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda maden ocağını işleten şirkette yönetici ve idareci pozisyonunda çalıştığı öğrenilen 4 kişi gözaltına alındı.

 

 

İliç'teki maden faciasının ardından Meclis'teki Maden Kanunu görüşmesi ertelendi

Son olarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olaya ilişkin son bilgileri paylaştı. 

Bakan Yerlikaya bölgede yaptığı son açıklamada, "Aradığımız arkadaşlarımızın 5'inin bir konteynerin içinde 3'ünün bir araç içinde bir şoförün de bir iş makinesi içinde olduğunu değerlendirdik. Bu noktada metal tespit cihazlarıyla tarama yapıyoruz" dedi.

"METAL RADAR TESPİTLERİYLE KÜTLE ÜZERİNDE TARAMAYA BAŞLADIK"

Yerlikaya şu ifadeleri kullandı:

"Arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. İnsan kaynakları ve personel açısından hiçbir ihtiyacımız yok. Yapılan tüm değerlendirmelerde aradığımız arkadaşların 5'inin bir konteyner, 3'ünün bir araç içinde ve aynı bölgede yer aldığı, diğer şoför işçi kardeşimizin de kamyon içinde bir bölgede olduğu değerlendiriliyor. Bu kütle içinde bir avantajımız var. Bilim insanlarının söylediği. İki araç içinde olan demek, konteyner içinde olan demek, metal radar tespitleriyle bu kütle üzerinde taramaya başladık. 

Daha hızlı aksiyon adına bu araçlar ve konteynerle ilgili bir iz alır almaz daha çok oraya odaklanıp mesafe almak istiyoruz. Arama kurtarma personelimizin çalıştığı bölgede toprak kayması ihtimali olup olmadığı bilim insanlarımız tarafından anbean değerlendiriliyor." 

Mide balonu ameliyatından sonra delindi iddiası Mide balonu ameliyatından sonra delindi iddiası


 

Kaynak: rss