Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin toplu sözleşme ikramiyesini iptal kararıyla ilgili konuştu.

İsraf yapan hesap verecek İsraf yapan hesap verecek

İptal kararının CHP'nin başvuru üzerine alındığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu aydan itibaren 2 milyona yakın memurun 345 lira daha az aylık alacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu sözleşme ikramiyesinin iptaliyle ilgili olarak "Üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

- Toplu sözleşme ikramiyesinde üzerimize düşeni mutlaka yapacağız

- ”Yeni imkanlar getirerek memurlarımızın haklarını iyileştirmeyi sürdürüyoruz. Ancak ülkemiz ve milletimiz yararına attığımız her müspet adımda olduğu gibi burada da muhalefetin engellemeleri ile karşılaşıyoruz. Toplu Sözleşme ikramiyesi bu kazanımlardan birisidir. Yedinci dönem kamu toplu sözleşmesiyle üye sayısı % 2’yi geçen sendikaların mensuplarına aylık 538 TL ödeme yapıyorduk. Ancak bu düzenleme Ana Muhalefet partisinin başvurusundan dolayı Anayasa Mahkemesi tarafından geçenlerde iptal edildi. Bu iptal kararıyla ikramiyeden yararlanan 2 milyonu aşkın kamu görevlimiz maalesef 345 TL daha az aylık alacak. Bu da 2 yıllık toplu sözleşme sürecinde memurumuzun 8.280 TL kaybı anlamına geliyor. Biz memurlarımızın haklarını genişletmek için gayret ederken muhalefet ise bunları Anayasa Mahkemesine götürerek budamaya çalışıyor. Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi bize karşı kışkırtmak için meydanlarda atıp tutuyorlar ama mahkeme kapılarını aşındırmaktan da maalesef geri durmuyor. Bize göre yanlış olan bu kararla ilgili olarak üzerimize düşeni mutlaka yapacağız.”

- "3600 ek göstergeyi önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz"

- “3600 Ek Gösterge düzenlemesiyle çalışan ve emekli 5,3 milyon kamu personelinin ek göstergelerinin yeniden belirlenmesini sağlamıştık. Yine bazı istisna kadrolar dışında tüm kamu görevlilerinin ek gösterge rakamlarını 600 puan artırmıştık. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da ilk defa ek gösterge vermiştik birinci dereceye yükselen tüm memurlarımızın faydalanacağı şekilde 3.600 Ek Gösterge düzenlemesini genişleteceğimizi duyurmuştuk. inşallah bu sözümüzü de önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz.”

Editör: Sercan Yılmaz