Dr. Şeref Oğuz, borsada devam eden yükselişi değerlendirdi ve küçük yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Oğuz, "Borsa 10 bine doğru hızla ilerlerken, küçük yatırımcılar SPK'nın koruması olmadığı için tekrar sarsılma riskiyle karşı karşıya kalabilirler" uyarısında bulundu.

Gündemimizde zam değil, personel var Gündemimizde zam değil, personel var

Oğuz, ekonomim.com'a yaptığı açıklamada, küçük yatırımcıların borsanın yükselen trendine kapılmamaları gerektiğini vurguladı. Geçmişte yaşanan senaryoların tekrarlanabileceğini ve küçük yatırımcıların mağdur olabileceğini belirten Oğuz, uyarılarını şu şekilde sıraladı:

- Borsa ağacının 8,5 milyon yaprağı vardı, bir sarsıldı ve 1 milyonu döküldü. Borsa 10 bine ulaşırken, tekrar dikkatli olma zamanı geldi. SPK'nın koruması olmayan küçük yatırımcılar tekrar sarsılma riskiyle karşı karşıya kalabilirler.
Borsa ağacının 8,5 milyon yaprağı vardı, bir sarsıldı ve 1 milyonu döküldü. Borsa 10 bine ulaşırken, tekrar dikkatli olma zamanı geldi. SPK'nın koruması olmayan küçük yatırımcılar tekrar sarsılma riskiyle karşı karşıya kalabilirler.
Spekülatörler tekrar ortaya çıkabilir ve küçük yatırımcıları etkileyebilir. Küçük yatırımcılar son derece dikkatli olmalıdır. Borsa, sadece bir oyun alanı değildir. Hisse senedi alarak bir şirketin ortağı oluyorsunuz. Küçük yatırımcılar, lütfen bir şirketin ortağı gibi davranın.

- Borsa, sabırsızlardan sabırlılara, bilgisizlerden bilgililere para aktarımının yaşandığı bir yerdir. Bu nedenle, borsada şimdi profesyonellerin zamanıdır. Artık amatörlere yer yok. Yatırım yapacak olanlar mutlaka profesyonellerden yardım almalıdır.

Öte yandan, Borsa İstanbul dün tarihi zirvesini 9404 puana taşıdıktan sonra değer kaybıyla günü tamamladı; ancak bugün tekrar yükselişe geçti. BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,46 artışla 9238 puandan başladı ve şu an 9200 - 9277 puan arasında hareket ediyor. Teknik olarak, 9300 ve 9400 seviyeleri direnç, 9200 ve 9100 seviyeleri destek konumunda bulunuyor.

Editör: Sercan Yılmaz