Mersin’de 23 Ekim'de merkez Yeniehir ilçesi Çiftlikköy Mahallesi'nde meydana geldi. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tp Fakültesi Hastanesi'nde teknisyen olan Ersin Karaku, ayn hastanede intörn doktor olan tp fakültesi son snf örencisi Nida Nur Nergiz'in evinin bulunduu sokaa gitti.

Burada bir süre araçta bekleyen Karaku, evine doru yürüyen eski kz arkada Nergiz'i görünce inip, tüfekle ate etti. Saçmalarn isabet ettii Nergiz ar yaraland. Nida Nur Nergiz, çevredekilerin çard ambulansla Mersin Üniversitesi Tp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

SAĞ BACAGI AMPUTE EDLD

Tedaviye alnan Nergiz'in sa baca, diz üstünden ampute edildi. Olaydan bir gün sonra yakalanan Karaku tutuklandı.

“AZ ÖNCE KARDEN VURDUM”

Ersin Karaku hakknda savcln yürüttüü soruturma Ocak aynda tamamland. Karaku'un 'Kadna kar tasarlayarak nitelikli kasten öldürmeye teebbüs’ suçundan 13 yldan 20 yla kadar hapis cezasnn talep edildii iddianame, Mersin 7'nci Ar Ceza Mahkemesi tarafndan kabul edildi. Karaku'un iten çktktan sonra evine giden Nergiz'e sokakta tüfekle ate ettii belirtilen iddianamede, 'öldürme kastyla' hareket ettii ifade edildi.

ddianamede sann, olaydan sonra intörn doktorun kz kardeine 'Az önce kardeini vurdum, kanlar içinde yatyordu' eklinde ses kaytlar attna yer verildi.

KNC DURUMA 2 NSAN’DA

Olay kskançlk yüzünden gerçekletirdiini ileri süren Karaku'un 3 Ocak’ta görülen duruma ile yarglanmasna baland. Mersin 7. Ar Ceza Mahkemesi’nde görülen durumada mahkeme heyeti lk celsede verilen ara kararda, sann tutukluluk halinin devamna, dier delillerin toplanmasna, hastanede olan madurun ifadesinin alnmasna karar verdi. ddianame, sann eylemlerinin TCK 82. Maddesinin 1. fkras A ve F bentleri gerei, tasarlayarak kadna kar tasarlayarak kasten adam öldürmeye teebbüse yönelik cezalandrma talep etti. Duruma 2 Nisan 2024 tarihine ertelendi.

DOKTOR MESLEKTALARI NDA’YI YALNIZ BIRAKMIYOR

Bakan Tunç'tan GYS'de sorulan sorulara ilişkin iddialara yalanlama Bakan Tunç'tan GYS'de sorulan sorulara ilişkin iddialara yalanlama

Mersin Tabip Odas öncülüünde kentteki emek ve demokrasi güçleri ile kadn dernekleri de dava öncesi destek mesajlar vererek duruma öncesi adalet için basn açklamas yapacaklarn duyurdu.  

Duruma öncesi adliye önünde bir basn açklamas yapmaya hazrlanan Mersin Tabip Odas Kadn Hekimlik ve Kadn Sal Komisyonu yaynlad duyuru ile Mersinlileri davaya destek olmaya çararak, “Kadn düman politikalar, cezaszlk eril iddeti cesaretlendirmeye devam ediyor. Erkek iddetine dur demek için, adaletin yerini bulmas için tüm meslektalarmzdan destek bekliyoruz” mesaj verdi. (Hediye  EROLU-Mersin Haberci)


 

Kaynak: rss