Dr. Atilla Özmumcu, epilepsi hastası kızı Ayda için hayati önem taşıyan Trileptal ilacı bulamıyor. Sağlık Bakanlığı'nın üretici firma Novartis'e kur farkını ödememesi nedeniyle ilaç piyasada bulunmadığı için sosyal medya hesabından, elinde ilaç olanlardan yardım istedi.

 Eczacılar Vakfı Genel Başkanı İhsan Turnalar'ın ilaç krizine ilişkin vurguladığı "ilacın bulunabilirliği" sorunu, hayati önem taşıyan ilaçların piyasadan çekilmesine neden oluyor. İnsan hayatının bu denli önemli olduğu bir dönemde yaşanan ilaç sıkıntısı, vatandaşları ve sağlık profesyonellerini zor durumda bırakıyor.

Sosyal medya, ilaç bulma çabalarının bir yansıması olarak dikkat çekici paylaşımlara sahne oluyor. Dr. Atilla Özmumcu gibi sağlık çalışanları bile, çocukları için hayati önem taşıyan ilaçları temin etmekte güçlük çekiyor. Dr. Özmumcu'nun epilepsi hastası kızı Ayda için acil olarak aradığı Trileptal ilacı, Sağlık Bakanlığı'nın üretici firma Novartis'e kur farkını ödememesi nedeniyle piyasada bulunamıyor. Bu durum, ilacın hem 300 mg hem de 600 mg dozlarının temininde ciddi sorunlar yaratıyor.

 

Torpilini bulanın ofis işi yapması gündemden düşmüyor Torpilini bulanın ofis işi yapması gündemden düşmüyor

'BÜTÜN MASRAFLARI KARŞILARIM'

İşte Özmumcu'nun o paylaşımı:

"RT lütfen! İlaç lazım! Kızım Ayda epilepsi hastası. Trileptal adında bir ilaç kullanıyor. Sağlık Bakanlığı üretici Novartis'e kur farkını ödemediği için Trileptal piyasada yok. Trileptal bizim olmazsa olmazımız. Bu ilacın 300mg ve 600mg olanı da olur. Bütün masrafı karşılarım."

Yaşanan bu ilaç krizi, sadece epilepsi hastalarını değil, çeşitli kronik ve hayati hastalıklar için ilaç ihtiyacı olan binlerce vatandaşı etkiliyor. İlaçların bulunamaması, hastaların tedavi süreçlerini sekteye uğratırken, aynı zamanda ailelerin ekonomik ve psikolojik olarak da büyük sıkıntılar yaşamasına neden oluyor.

Eczacılar Vakfı Genel Başkanı İhsan Turnalar'ın da dikkat çektiği gibi, "İnsan hayatı söz konusuyken neyin tasarrufundan söz ediyoruz" sorusu, yaşanan ilaç krizinin vahametini ortaya koyuyor. Sağlık hizmetlerinin ve ilaç temininin, ekonomik zorlukların ve idari problemlerin üzerinde tutulması gerektiği bu dönemde, yetkililerin ve ilgili tüm kurumların acil çözüm bulması bekleniyor.

????RT lütfen! İlaç lazım!
Kızım Ayda epilepsi hastası.
Trileptal adında bir ilaç kullanıyor.
Sağlık Bakanlığı üretici Novartis'e kur farkını ödemediği için Trileptal piyasada yok.
Trileptal bizim olmazsa olmazımız.
Bu ilacın 300mg ve 600mg olanı da olur.
Bütün masrafı karşılarım pic.twitter.com/co2agoGPKi

— Dr. Atilla Ozmumcu???? (@AtillaOzmumcu) March 5, 2024

Kaynak: rss