Diş çekimi, yemek zamanını göz korkutucu bir durum haline getirebilir. Hangi yiyeceklerin güvenli olduğunu, yemek hazırlığını nasıl yapacağınızı ve vücudunuzun iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri aldığınızdan nasıl emin olacağınızı merak etmenize neden olabilir. Ancak bu geçici durumun yarattığı sıkıntıları hafifletmenin pek çok yöntemi vardır. Özellikle de beslenme konusuna dikkat etmek gerekir.

Diş Çekimi Sonrası Beslenme İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş çekildikten sonra iyileşmeyi, rahatlığı ve minimum rahatsızlığı destekleyen bir diyete öncelik vermek çok önemlidir. İşlemden hemen sonra ağzınız ağrıyabilir ve yemek yemeniz zor olabilir. Sorunsuz bir iyileşme sağlamak için yemeklerinizi planlarken birkaç önemli faktörü dikkate almak çok önemlidir. İlk olarak, çekim bölgesini tahriş etmeyecek veya kan pıhtısını yerinden çıkarmayacak yumuşak, çiğnemesi kolay yiyecekleri tercih edin. Bunlara yoğurt, çırpılmış yumurta, patates püresi, soğuk çorbalar ve smoothieler tercih edilebilir. İkinci olarak protein, C vitamini ve çinko açısından zengin gıdaları seçin çünkü bu besinler yara iyileşmesi ve doku onarımı için önemlidir. Ayrıca ağrıyı ve rahatsızlığı artırabilecek sıcak, baharatlı veya asitli yiyeceklerden kaçının. Son olarak, bol miktarda su, berrak et suları veya hindistan cevizi suyu gibi besin değeri açısından zengin içecekler içerek vücudunuzun susuz kalmamasını sağlayın. Böylece vücudunuzun doğal iyileşme sürecine yardımcı olabilir ve diş çekimi sonrasında komplikasyon riskini en aza indirebilirsiniz. Asmed Dent diş kliniğindeki diş hekiminizin size vereceği önerilere uyduğunuz sürece bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür fakat gene de beklenmeyen bir durum olduğunda hızlıca diş hekiminiz ile iletişime geçmeyi unutmamalısınız.

Diş Çekildikten Sonra Yenilmesi ve Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Diş çekildikten sonra beslenme söz konusu olduğunda iyileşmeyi destekleyen, rahatsızlığı en aza indiren ve komplikasyon riskini azaltan bir diyete öncelik vermek çok önemlidir. İşlemden sonraki ilk birkaç günde, minimum çiğneme gerektiren ve kolayca yutulabilen, yumuşak, yumuşak yiyeceklerin tercih edilmesi önemlidir. Bu gıdalar sadece rahatlatıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iyileşme sürecine yardımcı olacak temel besinleri de sağlar. Öte yandan, çekim bölgesini tahriş edebilecek ve kan pıhtısını yerinden çıkarabilecek baharatlı, asitli veya keskin yiyecekler gibi ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken belirli yiyecekler de vardır. Fındık, tohum ve patlamış mısır gibi gevrek, sert veya yapışkan yiyecekler de rahatsızlığa neden olabilir ve iyileşmeyi geciktirebilir. Ayrıca kanamayı ve rahatsızlığı artırabileceğinden kahve ve çay gibi sıcak sıvılardan ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Bu beslenme kurallarına uyarak diş çekimi sonrasında sorunsuz ve hızlı bir iyileşme sağlayabilirsiniz.

Diş çekiminden 1 gün sonra ne yenir?

Çekimden sonraki ilk gün, çekim bölgesini tahriş etmeyecek veya oluşan kan pıhtısını yerinden çıkarmayacak yumuşak, yumuşak yiyeceklere sadık kalmak önemlidir. Yoğurt, çırpılmış yumurta, patates püresi, smoothieler ve çorbalar gibi çiğnemesi ve yutması kolay yiyecekleri tercih edin. Rahatsızlığa neden olabilecek ve iyileşmeyi geciktirebilecek sıcak, baharatlı veya asitli yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine, iyileşirken kendinizi rahat hissetmenize ve desteklenmenize yardımcı olacak yumuşak, rahatlatıcı yiyeceklere odaklanın.

MEB'den öğrenci nakil işlemleri açıklaması MEB'den öğrenci nakil işlemleri açıklaması

Diş çekimi sonrası hangi çorba?

Diş çekildikten sonra çorbalar mükemmel bir seçimdir. Diş çekimi sonrası çorba seçerken pürüzsüz, ılık ve yutması kolay çorbaları tercih etmek önemlidir. Çok sıcak, baharatlı veya çekim yapılan bölgeyi tahriş edebilecek kalın malzemeler içeren çorbalardan kaçının. Tavuk veya sebze çorbası gibi kremalı et suları, domates veya havuç çorbası gibi püre haline getirilmiş çorbalar seçilebilir.

Kaynak: rss