Türkiye'nin önde gelen deprem bilimcilerinden Prof. Dr. Naci Görür'ün, Gemlik ile ilgili yaptığı açıklamalar, kafa karışıklığına neden oldu.

Altın fiyatları için çarpıcı tahmin: Yüzde 50 artacak! Altın fiyatları için çarpıcı tahmin: Yüzde 50 artacak!

Geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirilen bir çalıştayda, Görür, Gemlik'in deprem riskine işaret ederek, "Gemlik'i taşıyalım ama Gemlik gibi çok yer var. Neyi nereye taşıyacağız?" ifadelerini kullanmıştı. Ancak, bir televizyon programında ise Gemlik'in mutlaka taşınması gerektiğini belirtti.
Candaş Tolga'nın 'Az önce konuştum' televizyon programına 2 hafta önce konuk olan Prof. Dr. Naci Görür, burada Gemlik ile ilgili yaptığı açıklamada ise "Hükümetimiz, bunu öngörmüş. Galiba bir yasada çıkartmışlar. Gemlik'i taşımaya karar vermişler. Sonra siyasi bir takım şeyler çalışmış, o işten vazgeçmişler, durmuşlar. Gemlik muhakkak taşınmalıdır. Gemlik hem fayın üzerinde yani Geyve- İznik - Gemlik gelen Kuzey Anadolu Fayının güney kolu üzerinde tam oturuyor. Oturduğu yerde kumul. Alüvyal dolgu, deniz kumu ile dolu. Yani kurtulma şansı yok. Bence orada tek katlı zayıf evler olsaydı hadi bir bakıma. Belki de bir zaman bilindiği için öyle fazla yüksek yerlerin dışında bazı yerlerde var. Şimdi rant modasına uyup, oralarda yükselmeye kalkar. Gemlik, güney kolun deprem üretmesi halinde hiç kalmaz. Yani orası bir şekilde biter. Onun için Armutlu yarım adasına veya güneyine, o yüksek yerlere sağlam yerlere burayı taşımak lazım. Hükümetin burayı tahliye etme kararı doğrudur. Kim bunu engellediyse, yanlış yapmıştır" şeklide konuştu.

Editör: Sercan Yılmaz