Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek kira fiyatlarıyla ilgili de seçim sonrasını işaret etti.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

DEPREM KONUTLARINDA HAK KAYBI OLUR MU?

Gayrimenkullerde hak kaybı olmaması için çalışma yürütülüyor. Daha önceki afetlerde biz bunu hep yaşadık. Vatandaşımızın kaybettiği ne varsa devletimiz kendisi için yeniden yaptı. Hak kaybı olmadı. Bu deprem sonrasında da aynı hassasiyet içindeyiz.

KİRA SORUNU

Seçimden sonra üzerine gideceğiz. Kiraların büyükşehirlerde ciddi manada yükseltildiğini görüyoruz. Bu vicdani, ahlaki, insani değil. Bu bir fırsatçılıktır. Bu fırsatçılığa da yasal düzenlemelerle kesinlikle izin vermeyeceğiz.

İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİ

İstanbul'da 220 bin bina ve 1,5 milyon bağımsız bölüm risk altında. Bugün 39 ilçede 412 milyon metrekare büyüklüğe sahip kentsel dönüşüm sürecini sürdürüyoruz. 93 bin konutun yapımı devam ediyor. Şimdi rezerv alan çalışması yapıyoruz. 1 milyonluk bir rezerv alan planlıyoruz. Bu yerleşimler uydu kent modeli olacak. 130 milyon metrekare yere ihtiyacımız var. Bakanlığımız yerleri belirledi. Bu alanda yapılacak konutlar sadece riskli yapıda olan vatandaşlarımız için kullanılacak.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA LÜTFEN BİZE YARDIMCI OLUN'

İstanbul'a ilave bir nüfus gelmeyecek ve yeni nüfusa da izin vermeyeceğiz. 500 bin konutu yerinde dönüştüreceğiz. Sağlıksız konutları dönüştürürken boşalan alanları da yeşil alanla dolduracağız. Şehrin havasını temizlemek zorundayız. Siz şimdi gidip Londra merkeze gidemezsiniz belli bir bedeli var. Bu proje için 5 yıllık bir plan hazırladık. Marmara'yı her alanda daha da geliştireceğiz. İstanbul mekansal strateji planını hayata geçiriyoruz. Rezerv şehirlerimizi deprem riskinin yüksek olduğu yerlerde yapacağız. İzmir'de de benzer bir projemiz olacak. Vatandaşlarımızdan rica ediyorum, kentsel dönüşüm konusunda lütfen bize yardımcı olun. Muhalefet bu konuda acemi söylemlerde bulunuyor. Bu milletin tek bir ferdi bile yıkıntılar altında can vermesin istiyoruz.

'TESLİM TÖRENİNDE BULUNMAMAK HASILAYI TOPLAMAMAK OLUR'

Bizim için siyasette bugüne kadar hiç durmak zaten olmadı. 40 yıllık siyasi hayatım her zaman bu yoğunlukta geçti. Eşim, çocuklarım bu yoğunluğu benimle yaşadı. Bir gece geç saatte eve geldim, baktım ki odamın kapısına şöyle bir ufak pusula yapıştırılmış. Babacım bir geceni de bize ayır. Çünkü kızım beni göremiyor. Tabi duygulandım. Sabah onu yolcu ederken de tabi dertleniyorsunuz. Bütün bu duygular içinde bir siyasi hayat. Ama onlar da hiçbir zaman bunun dışında hayatları boyunca hiçbir zaman hissettirmediler. Anneleri de hissettirmedi. Böyle bir hayat yaşadık. Burada da aynı hayatı yaşıyoruz. Zaman zaman eşim de deprem bölgelerine gidiyor. Burada da ben bayramın ikinci üçüncü gününe deprem bölgesinde programlar yaptım. Şu ana kadar depremzedelerimizle iftar sofralarında hep bir araya geldik. Yeni konutların bazı yerlerde temellerini attık. Bayramda da köy evlerinin teslim törenine gideceğiz. O projelerin teslim töreninde bulunmamak hasılayı millet adına toplamamak olur.

'BAY BAY KEMAL, SSK'YI NASIL BATIRDIĞININ KİTABINI YAZMIŞ'

Eğer doğrular üzerine siyaseti bina ederseniz, bu halk sizinle ölüme gider. Burada ufak bir kitapçık var. Bu Bay Bay Kemal'in SSK'nın başında olduğu dönem hazırladığı bir kitapçık. Burada o aczinin, o çöküşünün kendi ağzıyla beyanları var. Herkes başına geçtiği kurumun başarısını kitaplaştırır. Bay Bay Kemal ise SSK'yı nasıl batırdığının kitabını yazmış. Şaka değil, gerçek. Kitap denmez buna, broşür. Öyle pişkin ki, başarısızlığının sorumluluğunu kabul edemiyor.

YENİ EVLENECEKLERE GERİ ÖDEMESİZ KREDİ MÜJDESİ

Türkiye'ye geçtiğimiz 21 yılda asırlara bedel yeni hizmet kazandırdık. Dünya değişirken yeni fırsatlarla beraber yeni tehditler de çıkıyor. Önümüzdeki dönemde aile ve gençleri hizmet noktamızın odağına alıyoruz. Aile ve geçlere özel önem vereceğiz. Aile ve gençlik bankasıyla bunu destekleyeceğiz. Dünyada bunun en güzel örneği Norveç. Orada gençlere ait bir fon vardır. Kendi gençlerine belli yüzdeliği ayırıyorlar. Biz bunun benzerini Karadeniz gazıyla tahsisini yapacağız aile ve gençlerimize. Buna hiç dokunulmayacak. Bu destekle gençler evleneceği zaman belli bir zaman ödeme yapmadan faizsiz kredi kullanabilecek. Ev hanımlarının emekliliğinde sigorta primlerinin bir kısmını da ödeyeceğiz. Her ailede en az bir çalışan olmasını sağlayacağız. Yeni evlenen çiftlere 2 yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira kredi vereceğiz."

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Kiralara düzenleme geliyor


Kaynak: Haberdairesi

Editör: TE Bilisim