Maraş depreminde ilk yıkılan binalardan birinin hastaneler olması da yetkilileri harekete geçirmeye yetmedi. Batman’da 160 yataklı İluh Devlet Hastanesi’nin A bloku, ani bir kararla boşaltıldı. Hastanenin klinik servisleri, ameliyathane ve yoğun bakımın bulunduğu binadaki hastalar çevre hastanelere sevk edildi. Tahliye kararının binanın kolonlarında aniden oluşan çatlaklar nedeniyle verildiği öğrenildi.

Batman Tabip Odası Başkanı Dr. Sertaç Adıgüzel olaya ilişkin BirGün’e şu açıklamayı yaptı: "Akşam saatlerinde ana taşıyıcı kolonlardan biri bir müdahale olmadan çatlamış. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan mühendisler incelemeye gelmiş. Onlar da ‘Bu bina her an çökebilir’ diyerek boşaltılması yönünde görüş bildirmiş."

Ahşap kaşık ustası hemşire Ahşap kaşık ustası hemşire

60 YILLIK BİNA

Binanın daha önce SSK hastanesi, sonra kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak hizmet verdiğini aktaran Adıgüzel, şunları söyledi: "Bina 60 yıllık. A blokta yönetim binası, yataklı servisler, yoğun bakım ve ameliyathane var. B blokta ise acil ve poliklinik hizmeti veriliyor. Bir kaç yıl önce B Blok depreme karşı güçlendirilmiş ama diğer bloka dokunulmamış."

Adıgüzel hastanenin boşaltılıp yeniden yerinde yapılması gerektiğini belirterek "Bina yıkılıp yapılmazsa tüm hasta yükü merkezdeki Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne binecek. Burası ikinci derece deprem kuşağında. Hastaların da mağduriyet yaşamaması için bir an önce yıkılıp aynı yerde yapılmasını istiyoruz" dedi.(BirGün)

Kaynak: rss