Nakit ihtiyacı olanlara müjde: Bankalar faizsiz kredi kampanyası başlattı Nakit ihtiyacı olanlara müjde: Bankalar faizsiz kredi kampanyası başlattı

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesi ile devlet okullarındaki revir ve okul hemşiresi eksikliği konusunu Meclis gündemine taşıdı. Devlet okullarında okuyan öğrencilerin ve öğretmenler ile okul çalışanlarının okul ortamında karşılaşabilecekleri olası riskler ve ani rahatsızlıklar için okullarda revir bulundurulmasının ve okul hemşiresi istihdamının önem taşıdığını söyleyen CHP’li Ali Gökçek, Milli Eğitim Bakanlığının bir an evvel bu konuyu gündemine alması gerektiğini belirtti.

Bakanlık verilerine göre ülkemizde 75.019 okulda 19.904.679 öğrenci ve 1.154.383 öğretmenin bulunduğunu hatırlatan CHP’li Ali Gökçek, “Bu okulların 11.716’sı okul öncesi eğitim, 23.117’si ilkokul, 16.640’ı ortaokul, 9.261’i ortaöğretim olmak üzere 60.734’ü resmi örgün eğitim hizmeti sunmaktadır. Çocuklarımızın sağlıklı ve nitelikli eğitime erişmelerinde okul içerisinde sunulması gereken sağlık hizmeti de önem taşımaktadır. Ancak öğretmenlerden ve velilerden sıklıkla dile getirilen ve kamuoyunda yer bulan şikayetlere göre, devlet okullarımızın çok az bir kısmında revir ve okul hemşiresi bulunmaktadır. Oysa çocuklarımızın sağlığını ön planda tutan bir eğitim sisteminde resmi veya özel ayırt etmeksizin her okulumuzda bir revirin bulunması ve okul hemşiresinin görev yapması önem taşımaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li Ali Gökçek, önergesinde Bakan Yusuf Tekin’e reviri bulunan ve okul hemşiresi istihdam edilen devlet okullarının sayısını ve okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim şeklinde kademelere göre dağılımını sorarak Devlet okullarımızın tümünün revir ile donatılması ve her bir okulumuzda bir okul hemşiresi görevlendirilmesi için Bakanlığı bir an evvel gerekli adımları atmaya çağırdı.

Kaynak: rss