Sendikadan yapılan açıklama ;

nümüzdeki Kurban bayramı için kamu çalışanları 20 ve 21 Haziran günleri idari izinli sayılarak bayram tatili 9 güne çıkarılmıştır.  

Sağlık-Sen'den Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ile ilgili iddialara yanıt! Sağlık-Sen'den Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ile ilgili iddialara yanıt!

İdari izinli günlerde fedakarca görev yapacak tüm kamu çalışanlarının mağdur edilmemesi adına gerekli önlemler alınmalıdır. 

Bu çerçevede  bu günlerde görev yapacak personellerinin nöbet ücretine esas haftalık çalışma sürelerinden idari izinli olunan sürelerin düşürülerek haftalık çalışma saatlerinin hesaplanması şarttır. Nöbet ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmamalı hak ettikleri ücretler verilmelidir.

İdari izinli olunan günlerde çalışmayan personeller açısından da 2024 yılı haziran ayı aylık çalışma süresi belirlenirken idari izin günlerinin çalışılması gereken süre içerisinde değerlendirilmesi ve bu sürelerin çalışılmış gibi kabul edilmesi gereklidir. 

Sağlık Bakanlığı, YÖK, Adli Tıp Kurumu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı idari izin sürelerinde görev yapan personellerin hukukunu korumalı, hak kayıplarının önüne geçerek emeklerinin karşılığının ödenmesini sağlanmalıdır. 

Her bayram kronik bir sorun haline dönüşen bu meseleye kalıcı bir çözüm şarttır. Meselenin defalarca dile getirmemize rağmen, başvuruların yapılmasına karşın ve hatta bu konuda çalışan lehine açık mahkeme kararları ortada iken bu konunun hala sürümceme de bırakılması ve her bayram tekrarlanırken yokmuş gibi davranılması kabul edilemezdir. 

Söz konusu fedakarca görev yapan çalışanların hakkı ve alın teridir. Herhangi mağduriyet yaşanması kabul edilemezdir. Ayrıca söz konusu gerekli düzenleme yapılmadığında ve hukuki yollarla hakkın teslimi elde edildiğinden devletimiz hem maddi hem de iş yükü nedeniyle ekstra bir zarar uğramaktadır. 

Kimseye bir faydası olmayan, her yere ve herkese zarar veren bu ısrardan vazgeçilmesini istiyoruz. Bir genelge yayınlanarak bu sorunun bir daha hiçbir bayram sevincini zedelemeyecek bir hale getirilmesini bekliyoruz.

Editör: Sercan Yılmaz