Gürkan, "Ameliyathane çalışanları saat 16.00 sularında mesailerinin bitmesine rağmen saat 22.00’ye kadar çalışıyor. Bu konuyu hastane başhekimine sorulduğunda başhekim, 'Burada benim kendi kanunlarım var. Ben böyle çalıştırırım. Böyle çalışacaksınız' şeklinde yanıt alıyoruz” dedi. 

Yetersiz Personel Tehlikesi

Bayraklı Şehir Hastanesi'nde bazı kliniklerde 500 yataklı hastaneyle aynı sayıda nöbetçi kaldığını belirten Gürkan,"Burası 2 bin 60 yataklı bir hastane ve şu anda aktif 2 bin 60 yatağı dolu diyebiliriz. Yani 550 yataklı hastanenin 4 katı büyüklükte ama aynı personel ile nöbet döndürmeye çalışılıyor. Özetle Bayraklı Şehir Hastanesi'nde hem hastalar hem de sağlık çalışanları risk altında diyebiliriz. Sağlık çalışanlarının mesaisi ve iş yükü arttıkça tedavinin de kalitesi düşmektedir." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca 'acemi kasap' bilançosunu açıkladı: 16 bin kişi sağlık kurumuna başvurdu Bakan Koca 'acemi kasap' bilançosunu açıkladı: 16 bin kişi sağlık kurumuna başvurdu

Dinlenme Saati Yok, Kalite Düşüyor

Gürkan, "Siz sağlık çalışanlarına arada dinlenme saati veremezseniz, 24 saat değil 24 ertesinde yeterli dinlenme yapmadan tekrar hastaneye gelinmesini isterseniz ne olur? Sağlıkçılar dikkat gerektiren bir iş yapıyorlar. Ve dikkat dağılırsa tedavinin kalitesi düşer. Kötü ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Ameliyathanede normalde dörtte planlı vakaların bitmesi, sadece acil vakaların devam etmesi gerekir. Saat dörtten sonra hiçbir hastanede aslında elektif planlı vaka alınmaz. Ancak şehir hastanesinde bu kurallar uygulanamıyor." diyerek eksik dinlenmenin hasta güvenliğini de tehlikeye attığını vurguladı. (Çağlar Dursun-Son Mühür)

Kaynak: rss