İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ın İstanbul Anadolu Adliyesi'nde bazı hakimlerin yasa dışı işlere bulaştığı yöndeki ihbarı sonrası Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Cumhuriyet Başsavcısı Uçar, İstanbul Anadolu Adliyesi'nde bazı hakimlerin rüşvet, iş takibi, aracılık, usulsüzlük gibi yasa dışı işlere karıştığı iddiasıyla HSK'ya ihbar dilekçesi gönderdi.

"Suç teşkil eden hiçbir iş ve eylem karşılıksız kalmayacak"

Bakan Tunç, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada inceleme ve soruşturma başlatıldığını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

"İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Hakimler ve Savcılar Kurulu'na gönderilen ihbar dilekçesinde bahsedilen iddialarla ilgili olarak HSK ilgili dairesince gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmış olup, verilen inceleme ve soruşturma izni üzerine HSK Teftiş Kurulunca müfettiş görevlendirilmiştir. Hakimler ve Savcılar Kurulu, Anayasa ve mevzuatımızdan aldığı yetki ile bahse konu iddiaları titizlikle araştıracak, yapılacak inceleme ve soruşturma sonucunda gerekli işlem tesis edilecektir. Somut delillerle ortaya konulan ve suç teşkil eden hiçbir iş ve eylem karşılıksız kalmayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bununla birlikte; söz konusu ihbar dilekçesi ile gündeme getirilen bazı iddialarla ilgili olarak genelleme yapıp adaletin tecellisi için fedakarca çalışan yargı teşkilatımızın tüm mensuplarını töhmet altında bırakacak ve adalete güveni zedeleyecek açıklamalar ve yorumlardan kaçınmak gerekir. İster yargı içinden ister dışından; yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili olarak yanlış tutum ve davranışlara tevessül edenlere asla müsaade edilmeyecektir."

Altın fiyatları yeni rekora hazırlanıyor! Yeni zirve ne zaman görülecek? Altın fiyatları yeni rekora hazırlanıyor! Yeni zirve ne zaman görülecek?

'Tahliye için 500 bin lira rüşvet'

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, Konuya dair iddiaların yer aldığı bir haber yayınlanmış, söz konusu rüşvet tarifesi olduğu iddia edilen bir liste yayınlanmıştı.

Listeye göre; tahliye için 500 bin lira, erişim engeli için 100-200 bin lira, adli kontrol kararının kalkması için 100-150 bin lira, yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması 500 bin lira isteniyordu.

Bu işlemlerin halledilmesi için mahkemelerde, hakimliklerde görevli avukatlar üzerinden rüşvet işlerinin yürütüldüğü iddia edildi.

Editör: Sercan Yılmaz