1-7 Aralık ülke genelinde acil sağlık hizmetleri haftası olarak kutlanmaktadır

personel sağlık

Haftaları Var Ama Hakları Yok

30 binden fazla 112 acil ambulans çalışanı düşük taban ve teşvik ücretleri ile hizmet vermekte. Yeri geldiğinde hastaların evlerininin içine giren, yüksek katlardan hasta taşıyan, aşırı hızlı araçlarda hastaya müdahale ederek emniyetsiz şekilde çalışan 112 acil çalışanları hastane acillerinde çalışan  emsali meslektaşlarının 3'de 1'i teşvik ödemesi alıyor.

Ülkemizde 2004 yılından bu yana 10 bin civarından ambulans kazası oldu. 200 den fazla sağlık çalışanı görev şehidi oldu. Binlercesi yaralandı.  Halen gerçirdiği ambulans kazasından dolayı yatalak kalan bazı sağlık çalışanları var

Ambulans kazaları sonrası kasko anlaşmazlıkları ve idarenin hatası nedeniyle maddi zarara uğrayan sürücüler var. 

Sağlıkta şiddette ise tüm sağlık teşkilatı içinde aile hekimlerinden sonra en çok saldırıya uğrayan kesim ambulans çalışanları

Yaptıkları işin riskine karşın aldıkları ücretler ise çok çok yetersiz durumda. Gittikleri tüm vakalar kelimenin tam manası ile kapalı bir kutu sürpiz bir olaya gebe. 

Kimsenin girmediği yerlere giren, kimsenin almadığı riskleri alan ambulans çalışanları yemeklerini dahi yemeğe fırsat bulamıyor. Vaka yoğunluğu o kadar fazla ki nöbet ertesi kendilerini evlerine atar atmaz saatlerce dinlenmeye geçiyorlar.

Gereksiz vakalara yönelik yıllardır bir adım atılmadı. Vakaların birçoğu gereksiz. 112 adeta taksi gibi kullanılıyor

112 İstayonlarının fiziki durumları ise 2023 Türkiye'sine yakışmıyor. 

112 Çalışanları hastane yoğunbakım ve acillerinde çalışan emsali memurların aldığı teşviği hak ediyor. 

Başhekim Hasan Tosun'dan yanık ünitesi açıklaması Başhekim Hasan Tosun'dan yanık ünitesi açıklaması

Editör: Sercan Yılmaz