Sağlık Bakanlığı teşvik ek ödemelerinde 1. basamak ile hastaneleri ayrı tutmaktadır.

personel sağlık

1. Basamak sağlık tesisleri ülke genelinde aynı oradan teşvik ek ödemesi alırken hastanelerde ise her hastane farklı teşvik ek ödemesi almaktadır

Geçen ay yaşanan yeni gelişmeler neticesinde 2. ve 3.basamak teşvik ödemelerinde bir takım artışlar yaşandı. Ancak 1. basamakta ise herhangi bir artış yaşanmadığı gibi artan vergi dilimi ile teşvikler daha da düştü.

Özellik birim olan hastane acili, yoğunbakım vb birimlerle eş değer olan 112 acil sağlık hizmeleri 1. basamak statüsünde olduğu için bu birimlerde çalışanların sadece 3'de 1 oranından teşvik alabildiler.

Toplum sağlığı merkezi, verem savaş dispanseri, halk sağlığı laboratuvarı, sağlık evi vb birimde çalışan onbinlerce doktor, hemşire,ebe vb branşlardaki sağlık çalışanları  sembolik 500-600 lira gibi teşviklerle teşvik edilmeye çalışılıyor...

Sağlığın 1. basamak tarafından görev yapan kısmı unutulmuş durumdadır.  

Küçük yaşlarda ailerinden ayrılıp yatılı sağlık meslek lisesi ve üniversite okuyup KPSS'den yeterli puanı alıp atanan bir hemşire yada paramedik beraber çalıştığı sürekli işçiden daha düşük ücret alması vicdanlarda derin bir yara haline gelmiştir. 

Kartla harcama patladı yeni düzenlemeler yolda Kartla harcama patladı yeni düzenlemeler yolda

Editör: Sercan Yılmaz