Zam Sağlık Çalışanlarını Birbirine Düşürdü

Hem Bakanlığın yanlış, eksik ve anlaşılmaz açıklamaları, hem verilecek zammın şaibeli olması ( normal maaşa değilde sabite eklenmesi,  performansın sona ermesi, döner sermayeden mahsup edilmesi) hemde adaletsiz bir giriş yapılması ( hekim dışı personeli katmama, üniversite hastanelerindeki hekimleri katmama ) geçen haftaya damga vuran en önemli gelişmelerin başın yer aldı

Zam Sağlık Çalışanlarını Birbirine Düşürdü

Doktorundan hizmetlisine kamu özel bütün sağlık çalışanları en insani haklara sahip olmalı ve hak ettikleri ücretleri almalıdır. Zam çalışanlara mesleklerine göre adil ve adaletli şekilde yansıtılmalı geçmiş emekleride göz ardı edilmemelidir. 6 yıl tıp okumuş, üstüne 5 yıl uzmanlık okumuş  bir cerrahın emeğinin karşılığı hakimin savcının yada bir milletvekilinin emeğinden daha az değildir.

personel sağlık net  / Özel haber

Yoğunbakımda sabaha kadar uykusuz 15-20 hastaya bakan bir hemşire ve onunla beraber görev yapan bir temzilik görevlisi çoğu devlet memurundan daha kutsal ve değerli bir iş yapmaktadırlar

Günümüz şartlarında sağlık personelinin en az yoksulluk sınırından maaş alması gerekmektedir. Kasım 2021 de ise yoksulluk sınırı 10 bin 250 liradır.

Pademide ayrıca gösterdi ki kim ne derse desin sağlık çalışanları toplumun hem en saygın hemde en kutsal işini yapıyorlar. Yaptıkları hizmetin parasal değerini kimse paha biçemez

Doktorlara zam önergesini hazırlayıp mescliste milletvekilerine sunan, yıllardır hak etmedikleri halde yönetici koltuklarını işgal eden, oturdukları yerlerden sahaya emir yağdıran dayıları sayesinde bürokrat olarak çalışan o üst düzeyler 2 yönetmelik 3 cümle kurup doğru düzgün bir zam yapacak metni ortaya dökemediler. 

İşte dün gördük. Sağlık Bakanlığındaki doktora zam verilmiş, afiliye aynı hastaneden görev yapan üniversite kadrosundaki doktora zam verilmemiş. Doktorlara zam hazırlığı ( yarım yamalak) yapılmış, biriside çıkıp ne olur ne olmaz doktora zam verilirse sağlık çalışanları da ister biz en azından çalışmasını yapalım kenarda dursun dememiş. Dün işte böyle bir çalışma olmadığı için herşey ertelendi.

Bir diğer konuda sendikalar, dernekler ve diğer platformların verdiği tepkiler.

Gece yarısı gelen sağlık personeline de iyileştirme yapılacak haberinden sonra kazanımı sahiplenme yarışına girildi. Yok bizim açıklamamızdan sonra, yok tepkimizi ortaya koyduk, vs vs

Bırakın köklü sendikaları geçen sene kurulan dernekler sayemizde sağlık çalışanları zam alıyor şeklinde sosyal medyadan açıklamalar yaptılar.

Başta 3 büyük sendika olmak üzere neredeyse tamamı sosyal medyadan birbirlerine girdiler. A Sendikasının eyleminde tepki amaçlı yakılan bir maket , b sendikasının eyleminde doktor maketi yaktılar denilerek c sendikası tarafından paylaşıldı.

Yakılan maket doktor değil, yakan sendika başka sendika vs vs

Siyasal düşünceler menfaat ve koltuk hırsı sağlık çalışanlarına zam verilmesinin önüne geçti

Herkes bir rant ve pay çıkarma derdinde. 

Doktor hemşireden, hemşire memurdan, memurda hizmetliden doğal olarak fazla maaş alır. Bu diğer bakanlıklarda da böyledir. Bir uzman çavuş çıkıp ben subay maaşı istiyorum diyemez. Bir astsubayda uzman çavuşla aynı maaş verilemez. Eğitim, diploma ve hizmet yılı önemlidir. 

Zam sonrası doktorlara saldırmak ne kadar aciz bir yaklaşım ise doktorunda sağlık personeli küçük görüp yukardan bakması kesinlikle kabul edilemez. 

Sosyal medyada bir haftadır doktor ve sağlık personeli ve kazanım avcılarının çatışması sürüyor. Hakaretler, kavgalar ise bize hiç yakışmıyor. Ortada ise zam namına hiç bir şey yok. 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

kaynak : personel sağlık net

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2021, 03:11

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
esra
esra - 2 ay Önce

kim yazdı lan bu yazıyı gidip oy vercem

ben yazdım
ben yazdım @esra - 2 ay Önce

ben yazdım kardeş

Doktor
Doktor - 2 ay Önce

Bir hekim olarak gördüğüm manzara karşısında küçük dilimi yutacaktım neredeyse. Yahu ey sendikalar ve onların peşinden giden sağlık çalışanları ya bunlar bizim kazanımlar tarihiydi derken neden birlik olup istifa etmediniz ya da iş bırakma dahil eylemlere gitmediniz ! Bakın emeğimizi karşılıksız bırakan doktorlar değil bunlar oysa sizlerin çoğu 400 lira için daha fazla üye olarak destek verdiniz. Şimdi ortada bir zam bile yokken doktorların kafasına taş yağdırmadığınız kaldı sadece ve şimdi anlaşıldıki ortada zam filan da yokmuş dünden beridir bakıyorum Twitter'da her yer süt liman karar verin siz zam mı istiyorsunuz yoksa doktorun alamayacağı zammın mı hasetliğini yapıyorsunuz ! Hepinize yazıklar olsun benim artık beraber çalıştığım hemşireme dahi saygım kalmadı bırak saygımı neredeyse bu olaylardan sonra ysp denilen kitleden nefret etme noktasına geldim bunun bir sorumlusu da sizlersiniz hepinize yazıklar olsun !

ceset 25
ceset 25 @Doktor - 2 ay Önce

agzina saglık ne güzel yazmişsin bee doktor ordakı herkez 400 lıra için orda

Sağlık memuru
Sağlık memuru @Doktor - 2 ay Önce

Yazıklar olsun ki bu yazıyı yazmaya vesile olanlara. Bizler böyle birbirmize düştüğümüz sürece böyle bizi avlayanlar çok olacaktır. Bu kaos ortamında yaşam mücadelesi içinde insanların menfi duyguları tavan yapmış iken ateşe körükle gitmekte yanlış bizim biraz sakin olup neden böyle oluyor dememiz gerek. Eğer kendini bilmez bir kaç kişi çıkıp bir doktor maketi yakıyorsa bu tüm sağlık camiasına yapılmış bir saldırıdır. Elbette harici ve dahili kendini bilmezler olacaktır. Okumakla cahalet gitmez. Lütfen hoşgörülü olalım bir olalım. Bir oku kırmak kolay ama bir düzine oku aynı anda kırmak imkânsızdır.

Sağlıkçı
Sağlıkçı @Doktor - 2 ay Önce

Keşke böyle olmasaydı hepimiz bu dişlinin çarkları gibiyiz doktorda sağlıkçılarda bütün sağlık personelini umarım mutlu edecek bir yol bulunur hepimiz birbirimize destek olmalıyız aynı gemideyiz

Uzm. Dr
Uzm. Dr - 2 ay Önce

Yardımcı sağlık personeline ek ödemeyi %20 artıran teklif kabul edilince, hiçbir doktor kendi dönerinden kesileceğini bilmesine rağmen sokağa çıkıp hemşire, sağlık memuru maketi yakmadı, dahası tepki bile vermedi. Bu Dr. Maketi yakan seviyesiz insanlar siz ne demek istiyorsunuz ayıp gerçekten bu yaptığınız, terbiyesizlik, seviyesizlik.

okan
okan @Uzm. Dr - 2 ay Önce

sayın hocam yapılan eğer dr düşünülerek yapıldıysa yanlış yapılmış verilen %20 1/4 bir sağlıkçıya 400 tl yansıyor bunu eğer fazla görüyorsanız size diyecek hiç bir sözüm yok...

hahaha
hahaha @Uzm. Dr - 2 ay Önce

yakılan maketi hala anlayamamış ne yapmak lazzım acaba anlamanız için.koca yazıyla yazıyor makette sağlık çalışanı ama hala anlamamış uzman

hemsire olmayan saglikcilar
hemsire olmayan saglikcilar - 2 ay Önce

dr bizim sorunumuz yok bence dr lara yuzde yuz zam yapilmali sorun bizim maaslarda

İstifa
İstifa - 2 ay Önce

Hey bütün Dr arkadaşlarım tüm sendikalardan istifa edip sadece doktorların olduğu bize engel değil destek olacak sendika kurmalıyız gördüğümüz gibi hepsi düşmanmış içten içe hissediyorduk zaten ama bu kadarını beklemiyorduk yardımcı sağlıkla doktoru da değil uzman doktoru bir tutan hastalıklı bir ruh Allah sizi başımızdan eksik etsin sendikalar hepinizi Amin

Katılmıyorum
Katılmıyorum - 2 ay Önce

Daha doğru dürüst damar yolu bile açamayan pratisyen benden fazla mı maaş alacaktı? Biz olmasak servislerde yoğun bakımlarda hastalara kim bakacak. Biz yoksak sağlık sistemi yok. Bizim 5bin lira bile alamadığımız gerçeği varken doktora zam olarak yapılıyor. Yazıklar olsun. Aldıkları 20bin liralık döner sermayeler bile gözünü doyurmamış.

UZM DR
UZM DR @Katılmıyorum - 2 ay Önce

BİZİM CEBİMİZDEN PARA ALIRKEN İYİYDİ AMA DEĞİLMİ .GÜN HEKİM İLE KENDİNİ DENK GÖRENLERE DERSİNİ VERME GÜNÜ.

Haha
Haha @Katılmıyorum - 2 ay Önce

İyi ki bi damar yolu açıyorsun. onu da yapmasaydın bari. Geri kalan işleri dedem de yapar

Sağlık
Sağlık @Katılmıyorum - 2 ay Önce

Pratisyeni bırak kendisini uzman hekimle kıyaslayan bir sürü cahilin varlığına şahit oldum. Bu zeka ile direk meslekten men edilmeli bunlar. Sen sıradan bir doktor yardımcısısın. Doktor emreder sen de yaparsın. Doktor istemeden kan bile alamazsın kimseden. Haddinizi bildireceğiz.

Hekim
Hekim @Katılmıyorum - 2 ay Önce

Şu yazdigin yorumun ben neresini düzelteyim
Nerden tutsan elinde kalır

Yardımcı sağlık personeli
Yardımcı sağlık personeli @Katılmıyorum - 2 ay Önce

Yardımcı sağlık personeli sana ne yapacağın söylenmez ise hangi beyin ve bilgiyle yapacaksın

Yalan söyleyince kendini belli ettin
Yalan söyleyince kendini belli ettin @Katılmıyorum - 2 ay Önce

Merak etme bir hafta eğitim versek senden iyi kan alır o pratisyenler. O pratisyen uzmanlığı kazanır beyin ameliyatı yapar ama sen hayat boyu kan almaya devam edersin. Sen madem bu kadar değerlisin, madem çok parayı hakediyorsun, işten ayrıl, dışarıda çalış. 20 bin performans alan hiç pratisyen yok tavanları bile o kadar değil, belki bazı hastanelerde belki az sayıda bazı uzmanlar, hocalar alıyordur. Sanki herkes alıyormuş gibi de algı yapıyorsun.

Tamam
Tamam - 2 ay Önce

Ya siz arıza mısınız ortada hiç döner alamayan doktorlar ölmesin diye sabite yapılan bir iyileştirme oldu daha 2 ay önce diğer sağlık çalışanlarına da verildi sadece sabit artışı o da zaten performans hesaplanırken düşüyor sendikalar ortalık karıştırmaktan başka yaptığınız bir cacık yok ki ben eminim SGK işlem paralarını artırmadığı sürece hastanelerin çoğu iflas edecek ya sendikalara gelmiş iq60 adamlar hesap yok kitap yok okuduğunu anlama yok git yapayalnış anla ortalığı ayağa kaldır sebep hiç için siz gidin şu SGK ödemelerini düzelttirin olay bu sorun bu abuk sabuk işlerle uğraşıp durmayın

Ahlaklı deli.
Ahlaklı deli. - 2 ay Önce

Yazdığınız yazının bilişsel seviyesi yok. Doktor 6 sene okuyor üzerrine dört senede ihtisas yapıyor ve uzman hekim oluyor. Hemşire de 6 sene lisans okuyor. Altı senede doktora için okuyor. Etti sana 11 sene. O alıyor 5 bin TL, uzman hekim 17 bin TL . Yani varın işinize gidin. Hiç bir meslek diğerinin elinin altın da ki maşa değildir. Bir diğerinin varlığı ile var olmaz. Hekim benim uzmanlık alanımi bilmez bende onun kini.

Deli
Deli @Ahlaklı deli. - 2 ay Önce

6 yıl lisans 6 yılda doktora etti mi sana 11 ?? Bence etmedi ilkokula geri dön
Daha toplama yapmayı bilmiyorsun ama hekimleri begenmiyorsun
Birde 6 yıl lisansla 6 yıl doktorayı nerden uydurdun onu hiç anlamadim

Mantık muhakeme süper harcanıyorsun
Mantık muhakeme süper harcanıyorsun @Ahlaklı deli. - 2 ay Önce

Bu mantıkla açık öğretimde 2-3 bölüm bitiren senin 2 katın maaş almalı. İşin ne olduğu önemli değilmiş anlaşılan. Hemşirelik kaç puan, tıp kaç puan ? Tus un yanından geçebilen bir hemşirelik sınavı var mı ?


SIRADAKİ HABER