Yüksek Kira ve Asgari Ücret Sağlığı Vurdu

Son dönemde yüksek kira ve asgari ücretle boğuşan sağlık ocağı hekimleri, hemşire dahil SSK’lı personeli işten çıkarmaya başladı. 12 bin sağlıkçının işi tehlikede.

Yüksek Kira ve Asgari Ücret Sağlığı Vurdu

ERDOĞAN SÜZER- SÖZCÜ

Ödenekleri her yıl memur maaş zammı kadar artırılan Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) döviz yüzünden aşırı zamlanan tıbbi sarf malzemeleri, yüksek kira artışları ve yeni asgari ücret zammı nedeniyle mali krizin pençesine düştü. Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, cari gider ödemelerinin asgari ücret ve kira zamları kadar yükseltilmemesi halinde ASM'lerde maaşları hekimler tarafından ödenen birçok hemşire ve temizlik görevlisinin zorunlu olarak işten çıkarılacağını, sağlık hizmetlerinin aksayacağını bildirdi. Dr. Uğur, birçok ASM'de şimdiden personel çıkarmaların başladığını açıkladı. Dr. Uğur, ASM'lerin her yıl memur zammı oranında artırılan cari gider ödenekleriyle faaliyetlerini yürüttüğünü, giderler arttıkça aradaki farkın hekimlerin cebinden çıktığını, hekimlerin yoksullaştığını söyledi.

Dr. Derya Uğur

ÖDENEKLER YETMİYOR

Özellikle bu yıl yaşanan aşırı hayat pahalılığının ASM'lerdeki sağlık hizmetlerini tehlikeye düşürdüğünü belirten Dr. Derya Uğur şunları söyledi: “Bakanlıktan gelen ödeneklerle ASM'lerin elektrik, doğalgaz, her türlü tıbbi malzeme, temizlik, kira ödemeleri ve personel ödemeleri yapılmaktadır. Zamlar yüzünden maliyetler arttıkça halka sunulan sağlık hizmeti zorlaşıyor. ASM'lerin büyük bölümü ödenekleriyle kira ödüyor. Kira ülke genelinde yüzde 40, İstanbul'da yüzde 78.8, Ankara'da yüzde 62, İzmir'de yüzde 50 arttı.”

FATURALAR KABARDI

Uğur, aynı şekilde elektrik, su, doğalgaz zamlarıyla dövizdeki artıştan aşırı etkilenen tıbbı sarf malzemeleri ve temizlik malzemelerinin de sınırlı ödeneklerin tükenmesine yol açtığını belirtti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Sağlık hizmetleri tehlikeye girdi

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, ASM'lerde memur olmayan ve maaşları hekimler tarafından ödenen 12 bin civarında personel çalıştığını söyledi.

Hastalara iğne, pansuman veya serum yapan hemşire ve ebelerle ASM'lerin temizlik ve benzeri işlerini bu personelin yaptığını belirten Dr. Uğur, “Ödeneklerle bir taraftan bina giderlerini, bir taraftan sağlık araç ve gereçlerini, bir taraftan temizlik malzemelerini, bir taraftan da personelin maaş, vergi ve SSK primini ödüyoruz. Asgari ücret zammını karşılayamayacağını düşünen birçok ASM'de işten çıkarmalar başladı. 12 bin sağlıkçının işi ile halkın beklediği sağlık hizmetleri tehlikeye girdi” diye konuştu.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Baki
Baki - 4 hafta Önce

Devlet bazen ölü taklidi yapar. Zannedersin ki devlet çöktü. Şımardıkca şımarırsın sonra üzerine bir ağırlık çöker ve sonrası hüsran... Kıyamete kadar haç ve hilal'in savaşı bitmeyecek. Bizde sonsuza kadar soysuzlarla, stokçularla, fırsatçılarla ve içerideki hainlerle savaşacağız

L Ü T F E N - O K U Y U N
L Ü T F E N - O K U Y U N - 4 hafta Önce

100 yıldır bu milleti açlığa mahkum edenler şimdi sistemi, kiraları, asgari ücreti kısaca herşeyi eleştiriyor. Utanmıyorlar da belediyelerindeki yolsuzluklar ayyuka çıkmış borç batağına düşmüş ama onlar emekçiyi düşünüyor gibi yapıp iktidarı eleştiriyorlar yine yaparsa ak parti yapar. Memurların ev kirası ödeyemediği esnaftan kaçtığı günleri biliyoruz. Kira bulamıyorduk, bulsakda ödeyemiyorduk neden çünkü memur şimdikiyle kıyaslandığında ayda 1000 tl alan adam gibiydi. 1000 tl ile geçinilir mi mümkün değil aynen öyle işte peki bunu kim yaptı işte bu haberi yapanlar ve onların siyasi ağababaları...

Murat
Murat - 4 hafta Önce

Burdan uğur hanıma sesleniyorum lütfen ASM ye ödediğniiz kirayı yazarmısnıız kamunun aldığı kirayı yazın ama A sınıfı cari gideriniz şuan itibariyle 8,200 tl ödediğiniz kira aylık bazda yazıyorum 400-700 arası keşke tüm aile hekimlikleri kapatılıp tekrar eski sisteme geçseydi bakanlık inan devlet hastane acilleri çok rahatlardı

Aile hekimi
Aile hekimi @Murat - 4 hafta Önce

Tek birimli asmde çalışıyorum. 8000 cari ödenek veriliyor. Personele aylık sigortasıyla ve tazminatıyla beraber 5000 lira ayırıyorum, kamu binası olduğu için kira 600 lira. Isınmaya yıllık 7000 aya vurursan 600 lira, elektrik su internet aylık 700ü buluyor, ahb programı yıllık 1200 lira aylık 100 lira, malzemelerin kalibrasyonu aylık 100 liraya geliyor, kağıt havlu temizlik malzemeleri, enjektör batikon A4 kağıdı ilaçlar aylık en az 200 lira. Lamba geçmiş, cam kırılmış, boya vakti gelmiş saymıyorum bile. Mobile giderken aracımın lastiği yırtıldı 4 lastiği değişmek zorunda kaldım, aracın yıpranması cabası, sigorta atmış yana yakıla birilerini arıyorumki yapsınlar kimbilir ne kadar masraf çıkacak. Bu arada işçiyi çıkardım, istifa dilekçesini verdim mecburen. Ben hem teknik işleri yapıyorum, hem muhasebeye bakıyorum, hem şöförlük yapıyorum, hem doktorluk yapıyorum risk alıyorum aldığım para hemşireyle çok farklı değil.

Mft
Mft - 4 hafta Önce

1. Basamağın göz bebeği olan Aile sağlığı Merkezi çalışanlarına acil olarak hemen yüzde 80 zam yapınız

sağlık memuru
sağlık memuru - 4 hafta Önce

acilen cari giderlere zam yapılmalı..aile hekımlerının maaşları arttırılmalı..işten atılmamız konuşuluyor

ali türköz
ali türköz - 4 hafta Önce

cari gider arttırılmalı 12 bin enjeksiyon hemşiresi tıbbı sekreter temizlik elemanı calisyor bunlar işten atılırsa yazık olmaz mı evli ve cocuğu olan da vardır sağlık bakanı yıllarca tıbbı sekretere zulüm yaptı onların yerine ilkokul mezunu calıştırıldı onlara çok haksızlık yapıldı onların bazıları iyi kötü asm de iş buldu çalışıyor şimdi işten de atılırsa bunu Allah kabul eder ne de kul yazık günah

Halo dayı
Halo dayı - 4 hafta Önce

Hala akp yi savunan arkadaşlar ne içiyorsunuz ne yiyorsunuz nerde yaşıyorsunuz memleket yanıyor millet bitme noktasına geldi uyanın artık

Devlet Başa Kuzgun Leşe
Devlet Başa Kuzgun Leşe @Halo dayı - 4 hafta Önce

@Halo dayı Gülmemek şaşırmamak içten değil kıyamet alametleri sanırım. Çıldırmış gibiler, ideolojik nefret Vatan düşmanlığına dünüşmüş, parti düşmanlığı nefreti aşmış kine dönüşmüş. Pkk ile kolkola gezenler, fidan dikenler, pkk leşlerini aldıklarımızın isimlerinin önünde foto çektirenler, pkkya yardım yataklığı kanıtlanmış belediyelere atanan kayyumlarda hdpye geçmiş olsuna gidenler, Kardeşim Azerbaycan ermeniyle savaşırken "maalesefki Türkiye Azerbaycana asker gönderiyor" diye üzülenler, Kendi kara sularım en baba hakkım olan Akdeniz için "Türkiye saldırgan ve yayılmacı politika uyguluyor" diyerek yunana bile sahip çıkanlar, Tek kitabımız Allah'ın emri Kuran-ı Kerim için töve haşa "ortaçağ" diye asıl düşüncesini ortaya koyanlar, Başörtü için "1 metrekarelik bez parçası" diye saldıranlar, pkknın katlettiği şehit abisine küfredenler, hdp ile değiştirilemez 4 maddeyi konuşup değiştirilebiliriz açıklaması yapanlar ve hatta hdpye bakanlık verenler memleket yanıyor diyor. Fıkra değil gıcıklığına yazmadı bilerek ve isteyerek yazıyor inanın evet evet yazıyor çünkü diğerlerini görmüyor sadece kör olmamış duygularıda zihinleride alınmış.


SIRADAKİ HABER