Yönetmelik Nedeniyle 1 Günde 850 Aile Hekimi İstifa Dilekçesi Verdi

Bir günde bine yakın hekim istifa etti Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, 30 Haziran günü yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği konusunda Sağlık Bakanlığı'na sundukları raporların göz ardı edilmesinden dolayı eylem takvimi oluşturduklarını söyledi. Eryazğan, iki gün içinde 850 aile hekiminin istifa dilekçesi verdiğini, yine iki gün içinde bin 100 aile hekiminin iş bırakma kararı aldığını belirtti.

Yönetmelik Nedeniyle 1 Günde 850 Aile Hekimi İstifa Dilekçesi Verdi

Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, 30 Haziran günü yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği konusunda Sağlık Bakanlığı'na sundukları raporların göz ardı edilmesinden dolayı eylem takvimi oluşturduklarını söyledi. Eryazğan, iki gün içinde 850 aile hekiminin istifa dilekçesi verdiğini, yine iki gün içinde bin 100 aile hekiminin iş bırakma kararı aldığını belirtti.

Aile hekimlerinin, sosyal medya üzerinden bilgilendirici paylaşım yapmalarının yasaklandığını söyleyen Dr. Emre Şahbudak, "Aşı propagandası yapmanın sonucunda ne olacağını bilmiyoruz, ‘Maske takın’ dediğimizde ne olacak bilmiyoruz, ‘Sosyal mesafeye uyun’ dediğimizde ne olacak bilmiyoruz. Çünkü yönetmelikte bir madde var, sosyal medya üzerinden ya da medya üzerinden bizim paylaşım yapmamız cezaya tabi" dedi.

Eryazğan ise 16 Ağustos ve 27 Ağustos günlerinde bir gün iş bırakma eylemi yapacaklarını, 28 Ağustos günü ise Ankara'da miting yaparak soruna çözüm arayacaklarını bildirdi.

'İŞ GÜVENCESİNDEN YOKSUN DURUMDA BIRAKILDI'

Eryazğan, "Son üç yılda Sağlık Bakanlığı ile yaklaşık dokuz görüşme yaptık ve altı rapor sunduk. Kronik sorunları olan aile hekimliği için miting yaptık, basına açıklamalarda bulunduk. Yüzlerce basın açıklamamız var. Kronik sorunlar çözülmedi ve bu noktada bakanlık bizi görmezden geldi. Bu görmezden gelmeden sonra Sağlık Bakanlığı'nın en son yaptığı ek ödeme sözleşme yönetmeliğiyle birlikte aile hekimliği, iş güvencesinden yoksun durumda bırakıldı. Aile hekimliğine getirilen bu yeni yönetmelik ceza yönetmeliği olarak görünüyor çünkü içerisinde cezalar var, mali açıdan da cezalar var. Aile hekimi kendisinin sorumlu olmadığı bir konudan dolayı mali olarak cezalandırılıp maaşı düşürülüyor. Ayrıca aile hekimliğinin iş güvencesi bitirildi'' dedi.

'850 TANE İSTİFA DİLEKÇESİ TOPLADIK'


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Ödeme sözleşme yönetmeliğindeki bu değişikliklerden dolayı, Sağlık Bakanlığı'na sunduğumuz raporların göz ardı edilmesinden dolayı bizi destekleyen tüm STK'larla birlikte bir eylem takvimi açıkladık diyen Eryazğan, ''Bu eylem takvimi, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanı'mıza mektupla başladı. Cumhurbaşkanı'mıza, bu noktada yaşanan sorunları ve aile hekimliğinin bitirilmesi noktasında atılan adımları dile getirdik. Bütün bunların bitmemesi halinde eylem takvimimizdeki işlemleri başlattık ve şu anda Türkiye'deki 27 bin aile hekimine sesleniyoruz. Aile hekimlerinin özlük hakları noktasındaki sıkıntılarını bu eylem takvimi ile belirleyeceğiz. Eylem takvimimizdeki sıralama şu: Önce Cumhurbaşkanlığı'na mektup, daha sonra Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na fax eylemi, istifa dilekçelerinin 30 gün boyunca toplanması, 16 Ağustos'ta bir gün iş bırakma, 27 Ağustos'ta bir gün iş bırakma ve 28 Ağustos'ta Ankara'da miting. Şu anda 26 ve 27 Temmuz'da istifa dilekçelerini topladık ve 27 bin aile hekimi ve aile sağlığı çalışanları içerisinden iki günde 850 tane dilekçe toplamış olduk. Bu rakamın 5 binlere ulaşmasını hedefliyoruz'' ifadelerini kullandı

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
kerem
kerem - 2 ay Önce

bence de istifa etmek çok yerinde bir karar olur.

Kandırma
Kandırma - 2 ay Önce

Hangi doktor istifa etmiş aile hekimliğinden tonla para alıyorlar rahat şekilde birde istifa edeceklermiş. İstifa edip ne iş yapacaklar acaba yalan bu sadece

Anti Ahef
Anti Ahef - 2 ay Önce

Siz istifa edin bu işi yapmak isteyenler yapsın hadi oradan!!! İşiniz gücünüz fitne.

Dönüşümün D'si
Dönüşümün D'si - 2 ay Önce

Döndürün eski sağlık ocağı sistemine olsun bitsin.Kimsede de kendini ballandırmasın

ama doktor
ama doktor @Dönüşümün D'si - 2 ay Önce

kesinlikle, keşke eski sağlık ocakları dönemine döndürülse, inanın kat be kat daha sağlıklı hizmet sunumu olur, en azından aile hekimliği sisteminden daha yararlı hizmet olur. aile hekimliği sisteminde yan gel yat para kazan. para kazanmak isteyen, uzmanlık kazanmak isteyen, evlenmek isteyen, daha fazla tatil yapmak isteyen, özelde çalışmak isteyen, hiçbir iş yapmayıp her işi yapmış gibi göstermek isteyen direk aile hekimi olmak istiyor. sizce bütün bunlar tesadüf mü. koruyucu sağlık hizmetlerinden verim alınmak isteniyorsa, sağlık ocakları sistemi elden geçirilip, bazı iyileştirmeler yapılarak, gerçek anlamda hizmet verilmesi sağlanabilir. aile hekimliği tüccarlık sisteminden bir an önce geri adım atılmalıdır.

mehmet aygün
mehmet aygün - 2 ay Önce

HİÇ KİMSE İSTİFA ETMEZ, BLÖF YAPMAYIN

Mrrr
Mrrr @mehmet aygün - 2 ay Önce

Şakacı seni

Mahmut
Mahmut - 2 ay Önce

Kendini bakanlığın üstünde gören kural tanımayan aile hekimleri istifa istifa eyitmekte serbesttir. Zaten özel hastaneler sıraya girmiş onları bekliyor

antisendikacı
antisendikacı - 2 ay Önce

doktorlar birbirini takip ediyor aile hekimliğinde yer kapmak için istifalar ya Tus kazandığı için veya evlilik nedeniyle oluyor,1000 tane pratisyen doktoru bir seferde bünyesine alacak özel hastaneler mi var Türkiye de

Hekimlik
Hekimlik - 2 ay Önce

İsabet olmuş


SIRADAKİ HABER