YÖK Başkanı: Üniversitelerimizde hibrit eğitime geçilecek

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Bilim Kurulu Toplantısı'nda yeni eğitim öğretim döneminde uygulanacak sistem hakkında bilgilendirmede bulundu. Özvar, çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze eğitim desteği anlamına gelen Hibrit Sistemin uygulanacağını söyledi.

YÖK Başkanı: Üniversitelerimizde hibrit eğitime geçilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Erol Özvar, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde atılacak adımlar hakkında bilgi vermek amacıyla kamera karşısına geçti. YÖK Başkanı Başkanı Erol Özvar, yeni dönemde hibrit eğitim sisteminin uygulanacağını söyledi.

"Harmanlanmış yöntemler kullanılacak"
Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'ndan diğer sistemlerin de kullanılması yönünde tavsiye kararı aldıklarını belirten Özvar, "Salgın şartlarının ülkemizde nasıl gelişeceğini öngöremediğimiz için salgının seyrine göre Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun görüşleri dahilinde diğer eğitim süreçlerinin de kullanılması kararı alındı. Üniversitelerimiz salgın boyunca eğitim ve öğretimin aksamaması doğrultusunda hibrit ya da harmanlanmış yöntemleri kullanacaklar.

"Ek yerleştirme imkanlarından faydalanılmalı"
Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Özvar'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: "Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bu istişareden fevkalade istifade ettiğimizi ifade ederek açıklamama geçmek istiyorum. YKS'ye giren bütün öğrencilerimizi tebrik etmekle başlamak istiyorum. Henüz yerleşmemiş öğrencilerimiz var onlara da YÖK olarak sunduğumuz ek yerleştirme kontenjan imkanından istifade etmelerini bekliyorum. Üniversitelerimizin açık kontenjanlarına gireceklerini umuyorum.

Bildiğiniz üzere 3 yarı yıl yani bir buçuk seneden beri üniversiteler eğitim ve öğretimine ara vermeden, bütün yüksek öğretim kurumlarımız akademik faaliyetlerine devam etmektedirler. Bizler üniversiteler olarak kampüslerimizi kapatmadık. Öğrenciler kampüslerimize gelip gittiler. Fakat salgın nedeniyle öğretim faaliyetlerimizi uzaktan yapmaya karar verdik.

"Bütün üniversitelere yönelik klavuz hazırladık"
Yüz yüze eğitimin yapılabilmesi ve sürdürülebilmesi için gerekli tedbirleri aldık. Gerek kampüs ortamlarında gerek eğitim öğretim süreçleri ile ilgili bütün üniversitelere yönelik bir kılavuz hazırladık. Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu üyelerimizin tavsiyeleri ile hazırladık ve üniversitelerimiz ile paylaştık.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Kampüs içinde ve eğitim öğretim sürecinde koronavirüs şartlarında nasıl ders yapmak, nasıl sosyalleşmek gerektiğine dair hususlar belirlendi. Eğitim ve öğretim süreci ile alakalı vurgulamamız gereken hususlar var. YÖK olarak biz yüz yüze eğitim faaliyetlerini sürdürmek istiyoruz. Tabi salgın şartlarının ülkemizde nasıl gelişeceğini öngöremediğimiz için salgının seyrine göre Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun görüşleri dahilinde diğer eğitim süreçlerinin de kullanılması kararı alındı. Üniversitelerimiz salgın boyunca eğitim ve öğretimin aksamaması doğrultusunda hibrit ya da harmanlanmış yöntemleri kullanacaklar.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
.......
....... - 2 hafta Önce

hibriti bilmem, kibritin akrabasımı oluyi:)))))))))

SIRADAKİ HABER