Yoğun Bakım Derneği Başkanı: 10 Gün Sonra Yer Kalmayacak

Koronavirüs salgının açıklanan vakalar herkesi tedirgin ederken, Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Cinel yoğun bakım ünitelerindeki yoğunlun hızlı bir şekilde arttığını ifade etti. Vaka sayılarının zirve yaptığını söyleyen uzman isim, 10 gün içinde yoğun bakımlarda yer kalmayacağını duyurdu.

Yoğun Bakım Derneği Başkanı: 10 Gün Sonra Yer Kalmayacak

Türkiye’de açıklanan son koronavirüs verilerine göre vaka sayısı 50 bin bandına dayandı. Vefat sayısı da 200’ün üzerine çıkınca, ülkemiz için resmen alarm verildi.Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre yoğun bakım servislerindeki doluluk oranı yüzde 66,5’e ulaştı.

10 GÜN İÇİNDE YER KALMAYACAK
Türk Yoğun Bakım Derneği (TYBD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, önümüzdeki 10 gün içinde yoğun bakımlarında yer kalmayacağını söyledi. Cinel, açıklamasının devamında Türki genelindeki yoğun bakım ihtiyacının da hızlı bir şekilde arttığını sözlerine ekledi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


YENİ YOĞUN BAKIM SERVİSLERİ AÇIYORUZ
Cinel, ana merkezdeki yoğun bakım doluluk oranının yüzde 85-90’ı bulduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Özellikle İstanbul, Samsun, Yalova çok ciddi doluluk oranları içeriyor. Bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Son 6 haftadır yoğun bakımlarda hasta sayısı her geçen gün artıyor. Bizim Kovid-19 olmayan hastalarımızın da yoğun bakım ihtiyacı var. Önceleri elimizde beş yoğun bakım varsa bunların bir tanesini Kovid-19’lu hastalara ayırırken, şimdi beş üniteden üçünü, dördünü Kovid-19’a ayırıyoruz. Özellikle İstanbul’da hastaneler, aralıksız bir şekilde servislerini Kovid-19 servislerine çeviriyorlar. Yeni yoğun bakım servisleri açıyoruz”

 
ÖNÜMÜZDEKİ 10 GÜN ASLA YAPMAYALIM
Vaka sayılarının hızlı bir şekilde artması durumunda yoğun bakımlarda yer bulmanın imkansız bir hale gelebileceği konusunda uyarılarda bulunan Cinel, şu açıklamayı yaptı:

“Mutant virüslerin varlığıyla virüs çok hızlı yayılıyor. Aşılama 65 yaş ve üzeri kişilerle başladığı için yoğun bakımdaki yaş ortalaması da düştü. Yaş ortalamamız 77-78’den 57-58’lere indi. Daha genç insanlar hasta oluyor ve daha ağır şekilde yoğun bakıma düşüyorlar. Yoğun bakıma aldığımız hastaların akciğerleri daha fazla tahrip olmuş. Biz hastaları yoğun bakıma organ disfonksiyonuyla alıyoruz ve bununla mücadele etmek hiç kolay değil. Şu anda Kovid-19’un attığı yumruk neticesinde harap olmuş organlar ve bağışıklık sistemi nedeniyle Kovid-19 sonucu gelişen enfeksiyonlarla yüz yüzeyiz. Onlar da septik şok ile daha çok ölümcül oluyorlar. ‘Kontrollü normalleşme’ adı altında yaşadığımız şu süreçte kontrolsüz hareketlerimizi önümüzdeki 10 gün asla yapmayalım. Kalabalıktan uzak duralım. Sağlık sistemimizin bu artış trendini karşılaması çok zor”

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali veli
ali veli - 2 hafta Önce

insanların ölmeye hakkı var, bırakınız kullansınlar.

SIRADAKİ HABER