Yargıtay ''Sen Ne Biçim Doktorsun'' Demeyi Suç Saymadı

Yargıtay ''Sen Ne Biçim Doktorsun'' Demeyi Suç Saymadı

Yerel Mahkemenin verdiği cezayı Yargıtay bozdu.

Mersin Erdemli'de yaşanan olayda bir hasta tartışma esnasında doktora sen ne biçin doktorsun dedi. Şikayetçi olan doktorun savcılığa suç duyurusunun ardından Erdemli Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Yerel  Mahkeme hastaya hakaret suçundan ceza verdi. 

Temyize giden sanığının dosyayısını görüşen Yargıtay Ceza Dairesi sen ne biçim doktorsun sözünü hakaret olrak kabul etmedi. Yargıtay hakaret suçunun oluşması için kişinin şeref, onur ve saygınlığına gölge düşmesi gerektiğini vurguladı.

Söz konusu sanığın sözlerinin ağır eleştiri  ve rahatsız edici davranış olarak değerlendirildi. 

Yargıtay 18. Ceza Dairesinin kararında, "Yargılamaya konu somut olayda, sanığın söylediği kabul edilen 'Sen ne biçim doktorsun' şeklindeki sözler, muhatabın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı hitap tarzı niteliğindedir. Dolayısıyla hakaret suçunun unsurları itibarıyla oluşmadığı gözetilmeden, sanığın beraati yerine mahkumiyetine kararı verilmesi bozmayı gerektirmiştir." ifadelerine yer verildi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 4 ay Önce

VERİLEN KARARLAR ELEŞTİRİLEBİLİR,HAKİMLERDE VİCDAN SAHİBİDİRLER,BEĞENMESENİZ DE ELEŞTİREBİLİRSİNİZ. BEN VERİLEN KARARI DOĞRU VE YERİNDE BULUYORUM. SAYGILARIMLA.

Sağlıktan
Sağlıktan - 4 ay Önce

Selimcan neredesin aslan parçası

Seyfi Kartalkuşun
Seyfi Kartalkuşun - 4 ay Önce

Bu karardan sonra sen ne biçim hakimsin deme hakkını da kazanmış olduk. Eleştiri her yerde eşit olur. Kararda artık mesleğe göre verilmez. Mahkemede hakime sen ne biçim hakimsin ya da yargıtay kararları verenlere sen ne biçim hakimsiniz demek suç olmasa gerek

Deoks
Deoks - 4 ay Önce

Sen ne biçim hakimsin o zaman!

MAHMUT
MAHMUT - 4 ay Önce

AFERİN SELİM CAN HER ŞEYDEN ANLIYORSUN BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAK DEDİKLERİ BU OLSA GEREK.HUKUKU DA YARGITAYDAN İYİ BİLİYORSUN HSK YA SÖYLEDE SENİ AYRI BİR ÜST MAHKEMEYE YAPSINLAR KARARLARI SEN VER

Alpi66
Alpi66 - 4 ay Önce

Bu kararı alanlar ne biçim bir hakim acaba desek

SIRADAKİ HABER