Yabancı doktorların yol açtığı ölümler araştırılsın

Yabancı doktorların yol açtığı ölümler araştırılsın

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, son dönemde kayıt dışı çalışan yabancı uyruklu doktorların yol açtığı ölümlerin araştırılmasını istedi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “İstanbul’da özel bir hastanede hayatını kaybeden 8 aylık Ali Emir bebeğin ihmaller sebebiyle hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı. Öksürük ve yüksek ateş sebebiyle götürüldüğü özel bir hastanede, büyük ihmaller zinciri nedeniyle hayatını kaybettiği anlaşılmıştır” dedi.

İhmalin sebebi olan doktorun Suriye uyruklu olduğu hastanede kayıt dışı çalıştığı ve o gün başka doktorun ismi altında nöbet tuttuğunun bilgisi basında yer aldı. Bunun üzerine ailenin feryadına duyarsız kalamadığı için bu konunun araştırılmasını istediğini belirtti.

Önceki dönemlerde yabancılara yasak olan meslekler dâhilinde bulunan doktorluk mesleği ülkemizde serbest hale getirilmiştir. Yabancı doktorun diplomasının YÖK denkliği ve Türkçe dil sınavından en az B geçer not aldığını gösterir belge ile yabancı doktor çalışma izni için başvuruda bulunulabilir, denilmektedir.

Koncuk, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya yönelttiği soru önergesinde, nöbetçi doktorun hastanede kayıt dışı çalıştığı iddia edilmektedir, bu iddiaya karşılık Bakanlık olarak bu konu ilgili bir araştırma yapılmış mıdır? Özel hastanelerde; çalışma izni olmayan, parayla nöbet tutan yabancı uyruklu doktor ve görevli hemşireler için Bakanlığınızca denetim yapılıyor mu? Yapılıyorsa hangi sıklıkla yapmaktadır? diyerek Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesini teslim ettiğini ve konunun takipçisi olacağını belirtti.

Kaynak Yeniçağ: Yabancı uyruklu doktorların yol açtığı ölümler araştırılsın

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 13:55

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET 02
MEHMET 02 - 6 ay Önce

2351 KİŞİDEN BİRİ OLARAK SINAVI KAZANDIĞIMIZ HALDE ATMAMIZ YAPILMADI HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

MEHMET 02
MEHMET 02 - 6 ay Önce

2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On dört yıl oldu bir gelişme yok

SIRADAKİ HABER