Validen İlk Sinyal Geldi! Aşı Olmayanlara Kısıtlamalar Geliyor!

Validen İlk Sinyal Geldi! Aşı Olmayanlara Kısıtlamalar Geliyor!

Koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ancak hala bir kesin aşı olma konusunda tereddüt yaşıyor. Aşılananların sayısının arttırılması amacıyla Van Valisi flaş bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamasında aşı olmayanlara kısıtlamaların gelebileceği konusunda ilk sinyali vermiş oldu.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van’ın aşılama konusunda yüzde 35 oranla Türkiye’de 71’inci sırada olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bir süre sonra aşı olmamış kişilere yönelik bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Kamu kurumlarına girişlerde aşı olma şartının aranması, uçak bileti, şehirlerarası ve toplu taşımada aşı olma şartı aranabilir”

Van Valiliği tarafından aşı ve koronavirüs salgınında vaka durumuna ilişkin bir toplantı düzenlendi. Vali ve Büyükşehir Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ve İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetcioğlu toplantıya katıldı.

RANDEVUSUZ BİR ŞEKİLDE AŞI DA YAPILIYOR

Toplantıda hastanelerin aşılama çalışmalarının randevulu ve randevusuz olarak 08.00 – 24.00 arasında yapıldığının altı çizilerek, diğer kurumlarda 08.00 – 17.00 arasında hizmet verildiği açıklandı.

“VAKA SAYISINDA MAALESEF AZALMA GÖREMİYORUZ”

Vekil Bilmez, yaptığı açıklamasında 1 Temmuz tarihinde yeni bir döneme geçileceğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Kısıtlamaların neredeyse tamamının kalktığı, hayatın normale dönmesi için sabırsızlıkla bekleyen esnafımız için yeni bir döneme giriyoruz. Ama maalesef ilimizde aşılama arzuladığımız seviyede değil. 30 büyükşehirde ortalama aşılama oranı yüzde 52 iken, kentimizde yüzde 35 civarındadır. Aşı olması gerekenlerin yüzde 35’i aşı olmuş. Tüm Türkiye’de vaka sayısında ciddi bir azalma yaşanırken, bizde vaka sayısında bir azalma maalesef görememekteyiz. Günlük 100-120 civarında pozitif vakamız bulunmakta. Hastane doluluk oranımızda korona virüs için ayrılan bölümde, yüzde 30 civarındadır. Aşılamada ise Türkiye’deki 81 il arasında 71. sıradayız. Oysa aşılamayla ilgili en ciddi hazırlık yapan, bütün devlet hastanelerimizde sabah başlayıp, gece saat 24’de kadar aşılama yapılmaktadır. Sağlık ocaklarında ise aile hekimlerimiz ise sabah 8’de başlayıp, 17’ye kadar aşılama yapıyorlar. Parklarda, bahçelerde, köylerde ise 213 personelimizden oluşan, 63 ekibimiz gezici olarak sahada dolaşıyor. Bu ekiplerimiz lokanta lokanta, cafe cafe dolaşıp bu işletmelerde çalışanları aşılamaya çalışıyor”

AŞI OLMAYAN KİŞİLERE KISITLAMALAR GETİRİLEBİLİR

Van’ın aşılama konusunda ilk 5’e girmesi gerektiğini belirten Bilmez, açıklamasında herkesi aşı olmaya davet ederek, şunları söyledi:

“Sağlık çalışanlarımıza olan saygımız gereği, esnafımıza olan saygımız gereği aşı olalım. Esnafımızın daha sıkıntılı günler yaşamasını istemiyorsak, hayatin biran önce normale dönmesi için aşı olalım. Yeni dönemde okullarımızın zamanında açılması, çocuklarımızın mağdur olmaması bizim aşı olmamız gerekiyor. Aşı sıralamasında Türkiye’de ilk 5’e girmemiz gerekiyor. Bir süre sonra aşı olmamış kişilere yönelik bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Kamu kurumlarına girişlerde aşı olma şartının aranması, uçak bileti, şehirlerarası toplu taşımada aşı olma şartı aranabilir. Vatandaşlarımızın da mağdur olmaması için şimdiden aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Seyyar aşı stantlarımız kuruldu. İhtiyaç olması halinde de ekiplerimizi her yere gönderiyoruz. Erciş’te aşı oranımız yüzde 29, Gürpınar’da yüzde 31, Çaldıran’da yüzde 32, Başkale’de yüzde 33, Tuşba’da yüzde 33, İpekyolu’nda yüzde 36, Saray’da 37, Muradiye’de yüzde 38, Edremit’te yüzde 38, Özalp’ta yüzde 38, Gevaş’ta yüzde 41, Çatak’ta yüzde 43, Bahçesaray’da ise bu oranımız yüzde 48. İl genelinde ise aşılamada yüzde 35’teyiz. 65 yaş üstü kesimin aşılamasında oranımız çok iyiydi. Ev ev dolaşıldı ve yaşlılarımız aşılandı. Bunun da sebebi, bizim yaşlı nüfusumuz az. Bu bölgede yaşayan yaşlı nüfusumuzun yüzde 90’nın üzerinde aşıladık. Bundan dolayı şuanda hastanelerde yatan yaşlı hastamız yok denilecek kadar az. Ama yaş düştükçe, rehavetin, duyarlılığın azaldığını görmekteyiz. Aşı sayımızı arttırmak zorundayız”

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
......
...... - 1 ay Önce

nerde eski valiler, eskiler tam bir devlet adamıydı. şu aldığı karara bak,insan güler.

Vatandaş
Vatandaş - 1 ay Önce

Eger bu haber doğru ise bunu bir valinin söylemesi son derece yanlış kimse bu vatanın sahibi değil herseyde özgürlük var ise herkese özgürlük var ise bir valinin cikipta hükümete yaranmak adına bu açıklamayı yapması son derece yanlış...

boşver
boşver - 1 ay Önce

saçmalığa bak sen aşı zorunlu değil ama olmayana yaşama hakkı yok

Gg
Gg - 1 ay Önce

Neye dayanarak olacak acaba.

SIRADAKİ HABER