Uzmanlar Tepkili: 11 Yıl Eğitim Aldım 2 Yıllık Tekniker Yetkimi Aldı

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanları, Sağlık Bakanlığı’nın 20 Kasım 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle ‘entübasyon’ görevini 11 yıl eğitim almış uzmanlar yerine teknikerlere vermesine tepki gösterdi.

Uzmanlar Tepkili: 11 Yıl Eğitim Aldım 2 Yıllık Tekniker Yetkimi Aldı

Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre, Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Meslek Mensupları ve Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anestezi teknisyeni ve teknikerlerine hastaları entübe etme (Soluk borusuna tüp yerleştirme)  görevi verilmesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlarının tepkisine neden oldu.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlarının 6 yıl Tıp Fakültesi okuduktan, 5 yıl da uzmanlık eğitimi aldıktan sonra yaptıkları bir işlemin 2 yıllık teknisyenlere verilmesini, “Bundan sonra ameliyatları da cerrahların yapmasına gerek yok denilebilir” tepkisini gösterdi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Tepkinin tekniker, teknisyen ve diğer sağlık personelinin yetersizliği anlamına gelmediğini, ancak 11 yıllık bir eğitim ile yapıldığında bile çok büyük riskler taşıyan uygulamaların uzman yetkinliği ile yapılmadığında kaotik ve ölümcül sonuçlar doğurabileceğini dile getirdi.

Yönetmelik yüz yıl geriye götürüyor

Entübasyon'un tecrübe kazanmış hekimler için bile büyük problemler barındırabildiği, anestezi ile ilgişkili en fazla  ve ölümcül komplikasyona neden olan işlem olduğunu belirten Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanları, “Sağlıkta ileri doğru ciddi hedefler koymuş karar vericilerin bu yeni yönetmelik ile konuyu yüz yıl geriye götürme eğilimlerini görmezden gelemeyiz. Sağlık işi kırılgandır, sağlık işi ciddidir. İşin ciddiyeti de ayrıntılarda gizlidir. O ayrıntılardan ödün verilmeye başlanırsa bu felaketin başlangıcı olur” denilerek ortaya çıkabilecek iki tehlikenin, genç hekimlerin meslekten soğuması ve sağlık hizmetlerinde kaos olduğu belirtildi.

Tard yasal yola başvuruyor

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) yayımlanan yönetmeliğin hazırlanma sürecinde bakanlığın on üniversiteden görüş istediğini, ancak çıkan yönetmelikte bu görüşlerin dikkate alınmadığını açıkladı. TARD yönetmeliğin yasal düzenlemelere aykırı olduğunu, iptali için yasal sürecin başlatılacağını duyurdu

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Anestezi tek
Anestezi tek - 1 hafta Önce

Ya arkadaş o kadar çok uzman varki ben geliyorum sen başla diyip yada odasında kahvesini yudumlarken hersey anestezi teknisyenine bırakan..madem öyle gelip hastanın başından bekleyecek ameliyat bitene kadar ..

Anestezi tekn.
Anestezi tekn. - 1 hafta Önce

Yıllardır Türkiyenin bir çok hastanesinde mavi kod sadece Anestezi Teknisyeninin göreviymiş gibi hekimsiz çalıştırıldık halen Anestezi uzmanlarının çoğu mavi koda gitmezler, Anestezi uzmanlarını hasta uyuturkende entübasyon yapmazlar ilaçlarını yapar çıkar çoğu bir daha hastanın yanına uğramaz keşke yapsalarda yetkisi sorumluluğu herşeyi onlarda kalsa biz istemiyoruz. Eğitim konusuna gelince 6 yıl tıp fakültesi okuyorlar 15 yıllık teknisyenim bir tane entübasyon yapan pratisyen hekim görmedim en ufak sıkıntıda Anestesi diye yırtınırlar teknisyen olarak gider entübasyon yaparız. Ben 4 yıl sağlık meslek lisesi anestezi teknisyenliği bölümü 2 yılda anestezi yüksekokul programını bitirdim hiçbir hekim yada anestezi uzmanıyla kendimizi kıyaslamıyoruz ama bizde sadece 6 yıl anestezi teknisyeniği okuduk kendini bu kadar yüksekte gören, yıllardır memleketin dört bir köşesinde fedakarca çalışan meslektaşlarımmın emek ve tecrübelerini görmezden gelenleri kınıyorum.
Son söz ESKİDEN ANESTEZİ UZMANIMI VARDI:)

Anestezi Teknikeri
Anestezi Teknikeri - 1 hafta Önce

Anestezi Teknikerine sahada yapmadığı bir işin yetkisi verilmemiştir. Covid döneminde entübasyon yapmak istemediği için teknikerine zorla entübasyon yaptıran uzmanlarla yüzlerce meslektaşımız çalıştı. İcap nöbetine çağırıldığı halde gelmeyen anestezistleri meslektaşları görmüyor mu? Hasta takibinin entübasyon becerisinden çok daha önemli olduğu süreçte uzmanlar neden hasta başında değil? Hastayı uyutup odaya bir daha uğramayanlar? O zaman teknikerleri mavi kod ekibine de dahil etmeyin. Ambulansta entübasyon yetkisi olan Acil Yardım Teknikerleri de önlisans mezunudur, iki yıl eğitim alırlar. Entübasyon işi elbette çok önemli, hastaların hayatını düşünen anestezi uzmanlarını sadece ameliyat odalarında değil, ambulanslarda da görmek istiyoruz.

İnşallah kazanırlar :)
İnşallah kazanırlar :) - 1 hafta Önce

10 üniversiteden görüş yazısı alınmış işte hepsinde işi teknisyenin yaptığı görülmüş . İnşAllah kazanırlar açtıkları itiraz yolunu tam destek hep destek :)

Nem E Lazım
Nem E Lazım - 1 hafta Önce

tepkiyi haklı buluyorum fakat covidin cıvıl cıvıl olduğu dönemde de çıkıp entübe etseydiniz hastaları

Aaa
Aaa - 1 hafta Önce

%90 nın düşüncesi ben oturrum teknisyen yada teknikere yaptırırım olacaktır

Mahmut
Mahmut - 1 hafta Önce

Merak etmeyin parasını yine uzmanlara yazarlar gece icap için çağrıldığınızda telefonu bile açmaya tenezzül etmezken bir anda işkolik oluverdiniz.

Paramedik
Paramedik - 1 hafta Önce

Sizin 11yillik egitim gordugunuz isiinizi hastane oncesinde 2yillik egitimle yapiyoruzz cokda guzel oluyor stres yapmayin bunun egitimini almis isini sewen herkes yapabilir


SIRADAKİ HABER