Uzman Maaşı ! Bu İşte Bir Terslik Yok Mu ?

Uzman Maaşı ! Bu İşte Bir Terslik Yok Mu ?

Gerçek bir örnek

personel sağlık

Bir kadın doğum uzmanı. Bir ay boyunca 10 gün poliklinik yaptı. Günde 80-85 hasta muayene etti. 8 Nöbet tuttu. Nöbette 7-8 ameliyat, 20-30 hasta baktı. Bu performansın sonucu maaş+sabit+performans toplam 24 bin lira gelir elde etti. Bu rakam çok yoğun ve yorucu bir çabanın sonucu ulaşabilinecek en üst rakamlardan 

Bu uzman doktor;

Ayda 1.000 hasta muayene etti 50 den fazla ameliyat yaptı devlette karşılığı 24 bin. Eğer bu performansı özelde gösterseydi bunun 3 katını alabilirdi.

Ayda 1.000 hasta yerine 500 hasta muayene etse, 50 ameliyat yerine 25 ameliyat yapsa bu sefer alabileceği rakam ise 17 bin edecekti.

Ayda 1.000 hasta yerine 250 hasta muayene etse , 50 ameliyat yerine  25 ameliyat  yapsa özelde 50-60 bin lira maaş alacaktı. 

Devletin diğer kurumlarında gün boyu yatan, memlekete ve sisteme bir faydası olmayan çoğu bankamatik memuruda bu ücretleri alıyor.

Danışmanlar, denetçiler,  uzman ve uzman yardımcıları hatta bazı belediyelerde işçilerde bu rakamları alıyor

Liseden sonra 11 yılını daha okumaya vermiş birinin bu üst düzey çaba sonrası aldığı maaş adaletsizliktir. 

Sağlıkta adalet ise yıldızlar kadar uzakta..

personel sağlık

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman
Süleyman - 2 hafta Önce

TÜM HEKİMLER MUTSUZ VE MAĞDUR DURUMDA. MUTSUZ BİR HEKİMİN HASTAYA FAYDASI OLAMAZ. BU HASTA HEPİMİZ OLABİLİRİZ. MUTSUZ HEKİMLER BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU OLUŞTURUR.HALK OLARAK HEKİMLERİMİZİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ.EMEĞE SAYGI GÖSTERMELİ.

AHMET
AHMET - 2 hafta Önce

her meslek kutsal ama hekımler butun dunyada eğitim ve rıskler vs nedenıyle fazla para alır (afrıka dahıl) turkıye harıc

Bu insanlar
Bu insanlar - 2 hafta Önce

Nasıl bir cerrahla bak özellikle belirtiyorum cerrahla kendini eşdeğer tutabiliyor ben gerçekten inanamıyorum hadsizliklerine şaşırıyorum bu arada ben cerrah değilim sıradan bir dişhekimiyim kendi uzman hekimlerime sonsuz saygım var uzman hekimlere sonsuz saygım var ama cerrahlara hem saygım hem hayranlığım var benim için çok değerliler aslında toplum için de çok değerliler arkadaşlar bazı insanlar kıymetlidir bazıları yeteneklidir bu insanların ellerini öpüp takdir etmek bizim değerimizi gösterir kıymetli insanlara laf atıp burun kıvırmak da bizi gülünç gösterir…işi yapan hastayı kurtaran riski alan işi bilen cerrah sen nasıl onunla aynı parayı almayı hayal edersin nasıl bir arsızlık bu madem aynı işi yapabileceğini düşünüyorsun neden okumadın tıp fakültesi mesela ben okumadım çünkü kazanamadım peki Ya sen?çok kolay değil mi ilk 10000e girmek sen kaça girdin yada şunu sorsam daha güzel olur ünv okudun mu

Okur
Okur - 2 hafta Önce

Her mesleğin kendisine göre riski var
Günde o sayıda hasta bakıldığında inanmam,
Ayda 50 ameliyat ha vay yavrum vay
Kısaca devlet paket program uygulamayıp yaptığın işin tam karşılığını öderse bir doktor 60 bin liradan aşağı almaz
Bu hakmi bende çalışıyorum, hemşire, laboratuvar, röntgen teknisyeni çalışmıyor mu
100 doktorun gönderdiği hastaların hepsine bakıyoruz
Doktor bir kendi hastasına bakiyor

De
De @Okur - 2 hafta Önce

Heee heeee heeee. Seni inandırmak zorunda değiliz ki.

dadas
dadas @Okur - 2 hafta Önce

Sağlık personeliyim. Doktor arkadaşlardan meslektaşım adına özür dilerim. Boş konuşmuş. Kimse fazla hasta bakıp risk alıp kısa sürelerde ameliyatlar yada tedaviler yapmak istemez. Sistem ne yazık ki tüm sağlık personelini buna zorluyor. Bunun karşılığında hakkınıda vermiyor.

engin
engin @Okur - 2 hafta Önce

ardı önü bir röntgen çekiyorsun görende desin tanı,tedavi,rapor,ilaç yazıyorsun o röntgende dr.bir ayrıntıyı gözden kaçırsa ne olur hiç düşündün'mü.tabiki yaptığın iş önemli unutma ki sende bu işin bir parçasısın ona göre hareket edip düşüneceksin saygılarımla

hkm
hkm @Okur - 2 hafta Önce

yaw bu kafayla gittiğiniz için zaten hiç bir şey alamıyoruz. Doktora 60 bin verseler sana 7-8 bin lira mı verecekler. otomatikman onu da arttıracaklar zaten, herkesin kategorisi ,sorumluğu, eğitim zorluğu ona göre bir karşılığı var , yukardaki haberdeki hekimden daha çok ameliyat yapıp dahaçcok hasta bakan cerrahım var SIFIR TL döner aldı. Ben de onların gönderdiği hastadan kan alıyorum diye bir kıyaslama olabilir mi şaka gibi ülkede yaşıyoruz.

drx
drx @Okur - 2 hafta Önce

beğenmiyorsan git dr/uzman dr ol sende eleştirdiğin şekilde çalış tutanmı var

Necmettin
Necmettin @Okur - 2 hafta Önce

KARDEŞİM KENDİNİZİ NEDEN DOKTORLA KIYASLAMA İHTİYACI HİSEDİYORSUNUZ Kİ, SAVCI VEYA HAKİM İLE BİR ADLİYE ÇALIŞANI AYNI KATEGORİDE DEĞERLENDİRLEBİLİR Mİ. İNSAF EDİN YAHU....

Arkadaşlar
Arkadaşlar - 2 hafta Önce

İnsanları yazdıklarınızla kudurtup durmayın bazı öğretmenler 4000 TL alıyor özelde bazıları 30000 TL bazı vergi müfettişleri 15000 alıyor kamuda bazıları dışarı çıkıyor kazancı 10000 e geliyor masraflarla kamudan çıktığına pişman oluyor bazıları 200000Tl alıyor bazı dişhekimleri özelde 15000 TL kazanıyor bazı dişhekimleri 500000 TL kazanıyor bu para konusu ucu açık ve asla senin eğitiminle alakalı değil vizyonunla alakalı tabiki kamuda hekimler rezil durumda bir temizlik personeli ile tabiki aynı parayı almamalı ama özeldeki para falan da beklenmez devletten biraz mantık zaten vizyon sahibi başarılı ve parayı seven hekimlerin çoğu özelde çok zengin hatta çok beceriksiz kötü iş yapıp ağzı güzel iş yapan hekimlerin de çoğu zengin bu para kazanmak zenginlik hekimlikle tabiki mümkün ama hekim vizyon sahibi ise zaten hekim olmasaydı da zengin olurdu para kazanmak farklı bir yetenek yani…ne kadar insan bağlayabiliyorsun onunla alakalı ağzın ne kadar laf yapıyor onunla alakalı e kamudaki hekimler daha hastaları sakinleştiremiyor iletişim 0 onlar dışarı çıksalar zaten para kazanamazlar

Filozof
Filozof @Arkadaşlar - 2 hafta Önce

Bu hangi zekanın ürünü.

Ekonomisit
Ekonomisit - 2 hafta Önce

Doktor sayısı 20 yıl önceki gibi az değil. Hemşeriler içinde aynı durum söz konusu.

dadas
dadas @Ekonomisit - 2 hafta Önce

20 yıl önce Türkiye nufusu bu kadarda değildi. 65 milyon net nufus vardı. Şimdi 83 milyon + göçmenler.

Laklakan
Laklakan @Ekonomisit - 2 hafta Önce

Klasik antika meslekler hariç her meslekte kişi sayısı arttı 20 yılda. Hiç bir mesleğin kazancı ise hekim ve sağlık çalışanı kadar düşmedi. Ekonomist olma abi sen, analitik ve muhakeme olarak bu işe uygun değilsin.

Maaşbükücü
Maaşbükücü - 2 hafta Önce

Bunlar için personel sadece doktor diğer personelinin aldığı ücret çok yüksek geliyor.

hemşire
hemşire - 2 hafta Önce

özelde 3 kat mı asgari ücretten fazla çalışmazdı sayın editörüm, özeldeki ücretleri bilmiyorsunuz

o yüzden korktukları için özelde çalışamıyorlar onlar

Hekim
Hekim @hemşire - 2 hafta Önce

Özelde bir tane asgari ücrete çalışan hekim göstersene :) o sizin meslek için geçerli. Hemşirelik sanma hekimliği. Bu yüzden DEVLETTE HEKİM KALMADI. Aksine hekimdışı grup da özelin 3 katı geliri devlette aldığı için atama diye tag açıyor her gün. Sen hiç atanamayan hekim gördün mü? Özelde pratisyen hekim dahil devletin min 3 katı gelir var . Azcık okuyun gözümüzle canlı görüp yaşadığımız olayları da çarpıtmanız ayrı bir hasetlik oluyor :)

jajaja
jajaja @hemşire - 2 hafta Önce

doktoru hemsireyle karistirdin herhalde


SIRADAKİ HABER